گوناگون

برف و بهمن جان ده ها نفر را در افغانستان گرفت

مقام‌ها در افغانستان اعلام کردند که بارش برف و بهمن در این کشور در ۷۲ ساعت گذشته جان ۱۱۹ نفر را گرفته و ۸۹ نفر دیگر هم زخمی کرده است …

مقام‌ها در افغانستان اعلام کردند که بارش برف و بهمن در این کشور در ۷۲ ساعت گذشته جان ۱۱۹ نفر را گرفته و ۸۹ نفر دیگر هم زخمی کرده است.

به گزارش ها حاکی از آن است که سنگین‌ترین تلفات مربوط به ولایت کوهستانی نورستان در شرق افغانستان بوده که برف‌کوچ (بهمن) یک روستا را بلعیده و جان ۶۵ نفر از جمله کودکان و زنان را گرفته‌ است.
بعد از نورستان بیشترین تلفات را ولابت بدخشان در شمال شرق به خصوص ولسوالی “ماه می” داشته که ۱۰ نفر به دلیل ریزش بهمن در آنجا جان داده‌اند.
شورای وزیران افغانستان برای رسیدگی به وضعیت، امروز (دوشنبه ۱۸ دلو/بهمن) نشست اضطراری برگزار کرد. کمیته‌ای مشترک از نمایندگان چند وزارت‌خانه موظف شده تا به نیازمندان کمک‌های فوری برساند.
ویس احمد برمک، وزیر دولت درامور رسیدگی به حوادث امروز درباره آخرین آمار تلفات و خسارت بارش برف در یک نشست خبری گفت: “تمام کسانی که در مسیرها در برف گیر مانده بودند نجات یافته‌اند و تلفاتی در پی‌ نداشته است. تلفات بیشتر به دلیل ریزش برف‌کوچ بوده‌ است.”
او گفت ضخامت برفی که در ۳ روز گذشته به زمین نشسته در ۲۲ ولایت مختلف افغانستان به ۸۰ سانتی متر الی ۳ متر می‌رسد.
وزارت فواید عامه افغانستان اعلام کرده که صدها کیلومتر جاده به پاک کاری نیاز دارد.
در بیشتر مناطق کوهستانی و برف‌گیر افغانستان مانند بامیان در مرکز و بدخشان در شمال شرق راه‌ها و جاده‌ها مسدود شده ‌است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا