جوانان

سونامی بیماری‌های غیرواگیر در کمین دانش‌آموزان

روز گذشته معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش ‌و پرورش با اعلام هشدار نسبت به وضعیت چاقی در بین دانش‌آموزان گفت: در این زمینه باید مسئولان وزارت بهداشت و درمان و رسانه‌ها به کمک بیایند وگرنه تا ۲۰ سال آینده با سونامی بیماری‌های غیر واگیر مواجه می‌شویم. زندگی ماشینی و عدم تحرک در این روزها وضعیت سلامت جسمانی را به مخاطره انداخته است، آن‌چنان که دیگر چون گذشته کودکان و نوجوانان در کوچه و خیابان کمتر به فعالیت بدنی پرداخته و در چهار دیواری‌ها مشغول بازی‌های اینترنتی هستند.

در واقع کم تحرکی سوغات زندگی ماشینی است که دانش‌آموزان تنها با کاهش فعالیت‌های بدنی مازاد مواد غذایی را در بدن خود ذخیره کرده و باعث بروز چاقی در خود می‌شوند. باید نسبت به فعالسازی دانش‌آموزان در فعالیت‌های ورزشی در مدارس کوشید، چرا که به گفته معلمان تربیت بدنی دانش‌آموزان نسبت به فعالیت‌هایی که با هدف آمادگی‌های جسمانی به طور تکراری و مستمر اجرا می‌شوند هیچ علاقه ای ندارند. از این رو باید انگیزه دانش‌آموزان را در این زمینه افزایش داد. از سوی دیگر، باید به زیرساخت‌های لازم نیز توجه کرد تا بستر برای ورزش دانش‌آموزان مهیا شود، چرا که برخی رشته‌های ورزشی آن‌چنان که باید و شاید فعال نیستند، گرچه پرداختن به این مساله اخیرا مورد توجه قرار گرفته و قرار است ورزش در مدارس بیش از پیش رونق یابد، اما این مساله نیازمند حمایت همه جانبه دولت و مجلس است که باید لحاظ شود.

چاقی و اضافه وزن در ۲۱ درصد دانش‌آموزان

«با آمار مناسبی در رابطه با چاقی در بین دانش‌آموزان روبه‌رو نیستیم و اگر اعتیاد موبایلی، آپارتمان‌نشینی و زندگی ماشینی به این شکل تداوم داشته باشد این چاقی به دردی بزرگ تبدیل‌شده و باید به فکر چاره‌اندیشی باشیم و در این زمینه باید مسئولان وزارت بهداشت و درمان و رسانه‌ها به کمک بیایند وگرنه تا ۲۰ سال آینده با سونامی بیماری‌های غیر واگیر مواجه می‌شویم.» این اظهارنظرات روز گذشته توسط معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش ‌و پرورش انجام شد. مهرزاد حمیدی در مورد برگزاری مسابقات فوتبال زیر ۱۸ سال پسران دانش‌آموز در بندرعباس افزود: پس از چند سال توقف مسابقات فوتبال زیر ۱۸ سال شکل‌گرفته است. او عدم حضور تمامی استان‌ها در این مسابقات را به‌واسطه فاصله زمانی در برگزار نشدن آن و همچنین نبود زمین چمن در اختیار مدارس سراسر کشور دانست و عنوان کرد: در رشته فوتسال با استقبال ۲۸ استان مواجه شدیم که این نشان‌دهنده وجود ظرفیت ورزشی در آموزش‌وپرورش است. معاون تربیت ‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش کشور بابیان اینکه مسیر ترقی خزانه ۱۳ میلیونی استعدادهای دانش‌آموزان ترسیم شده و در حال حرکت است، اظهار کرد: باید فدراسیون‌های ورزشی در این راه هوشمند بوده و با تعامل مناسب از این استعدادها استفاده کنند همچون فدراسیون دوومیدانی که با برگزاری یک فراخوان و ۲هزار نفری پس از غربالگری در حال حاضر ۲۰۰ دانش‌آموز را زیر نظر دارد. او سرانه فیزیکی حوزه ورزش این وزارتخانه را سه هزار متر بدون حیاط مدارس دانست و خاطرنشان کرد: ۷۸۰ پروژه ورزشی نیمه‌تمام که ۲۳۰ مورد آن استخر است در دستور کار قرار گرفته که امیدواریم با بودجه‌های تخصیص‌یافته بتوانیم به تکمیل آنها بپردازیم. حمیدی با اشاره به اینکه پس از سال‌ها ردیف تربیت‌بدنی و سلامت به‌صورت مستقل درآمده است، اضافه کرد: اعتباری یک هزار میلیارد ریالی در سال جاری در بودجه قرار داشت که ۴۰ درصد آن محقق شد و تخصیص یافت و ۲۵ درصد آن به‌زودی تخصیص می‌یابد و مابقی امیدواریم تا پایان سال محقق شود تا چرخ ورزش و سلامت مدارس همچنان با شتاب حرکت کند. او در ادامه با اشاره به پیمایش ملی در سال ۹۰ و به دست آمدن آمار مهمی مبنی بر اینکه ۲۱ درصد دانش‌آموزان یا چاق بوده یا اضافه‌وزن دارند، تصریح کرد: پیمایش جدید هنوز منتشر نشده است، اما با توجه به اینکه یک دانش‌آموز تنها شش ساعت از وقت خود را مدرسه و مابقی را در کنار خانواده و جامعه می‌گذراند، باید علاوه بر نقش مدارس بر نقش سایر متولیان همچون خانواده و رسانه‌ها توجه جدی کرد. به گزارش ایسنا، این مقام مسئول با بیان اینکه با امورات صورت گرفته به‌ویژه مدرسه محوری و برگزاری المپیادهای مدرسه‌ای سعی در پویایی و تحرک دانش‌آموزان داریم، اضافه کرد: با توجه به مطالعات پایان‌نامه‌های دانشجویی به‌ طور حتم این موضوع نمایان است و همین ‌که این ۲۱ درصد به ۲۲ درصد هم برسد، کار بزرگی بوده است، زیرا آموزش‌وپرورش وظیفه خود را انجام داده، حال اینکه خانواده‌ها و سایر دستگاه‌های ذیربط در این بحث تا چه حد تلاش کرده و موفق بوده‌اند باید بررسی شود.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا