گوناگون

اعترف گردانندگان رژیم «فقاهتی»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به مواضع دولت جدید آمریکا در قبال ایران گفت: شواهد نشان می دهد که روزهای دشواری را در پیش‌ رو خواهیم داشت…
Afbeeldingsresultaat voor ‫اعتراف‬‎

جواد ظریف در مصاحبه با روزنامه اطلاعات گفت: همزمان با ورود ترامپ به عرصه سیاست به عنوان رئیس جمهوری آمریکا تحولی در انگلیس اتفاق افتاد و آن، خروج از اتحادیه اروپاست و انگلیس هم برای یافتن شرکای تجاری و هم برای یافتن شرکای سیاسی‌اش تلاش می‌کند که متأسفانه این رفتار در حرکت‌های غیرواقع‌بینانه‌ای که در منطقه ما داشته مشاهده شده است. این رفتار ممکن است تا حدی مسیر انگلیس را از بقیه کشورهای اروپایی جدا کند و این موضوع را در تحولات چندی پیش به‌ویژه سفر خانم ترزا می به واشنگتن تا حد قابل‌ توجهی مشاهده کردیم.

وی افزود: یک حادثه ممکن است فضا را عوض کند. آقای ترامپ و هم اطرافیانش مستعد چنین تحولی هستند. آقای ترامپ دستوری داده که بخشی از آن با روحیاتش سازگاری دارد‌ اما اینکه بدون هیچ مقدمه‌ای وارد یک برخورد نظامی بشود، به نظر می‌رسد که با بقیه سیاست‌هایش، سازگاری ندارد، مگر اینکه شرایط، این‌گونه به او تحمیل شود.
واکنش نشریه کنگره به سخنان ولایتی

نشریه هیل که توسط کنگره منتشر می شود، نوشت: آزمایش اخیر موشکی در ایران اولین آزمایش صداقت دولت ترامپ در مورد سخت گری علیه تهران بود. در دیپلماسی بین المللی مذاکرات سخت گیرانه، امر مهمی است اما اظهارات خصمانه به تنهایی جلوی تحرکات حکومت ایران را نخواهد گرفت.

به گزارش انتخاب؛ این منبع نوشته است: علی اکبر ولایتی مشاور ارشد خامنه ای اخیرا ترامپ را مسخره کرده و او را فردی بی تجربه خوانده است. «اسلام فقاهتی» باید منتظر اقدامات آتی باشد.

یک کارشناس امور منطقه در گفتگو با جروزالم پست عنوان کرد: ترامپ تنها با حرف زدن به اقدامات رژیم ایران پاسخ نمی دهد. درباره اعزام ناو هواپیمابر آمریکایی به منطقه برای تهدید نظامی حکومت ایران باید صبر کرد و دید که چه اتفاقی رخ خواهد داد چرا که هنوز در ابتدای دوره ریاست جمهوری ترامپ هستیم و شرایط به صورت کامل روشن نیست.

سخنان ترامپ در باره تعیین ضرب‌الاجل

حسین موسویان – عضو اسبق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ا و پژوهشگر ارشد دانشگاه پرینستون آمریکا – در روزنامه «ایران» نوشت: طبیعتاً عاقبت تحولات دوران ترامپ برای ایران مهم خواهد بود اما دغدغه کنونی ما باید تهدیدات احتمالی آنی تأثیر‌گذار برامنیت نظام باشد. من از چند ماه پیش مکرراً در مصاحبه‌ها و مقالات داخلی و خارجی گفتم که ترامپ برجام را پاره نخواهد کرد اما سناریوی خطرناک‌تری روی میز کاخ سفید قرار خواهد گرفت.

عرض من به بزرگان نظام این است که به دو دلیل شرایط را جدی بگیرند:

اول اینکه، ترامپ در عملیاتی کردن هرکدام از قول‌هایش همچون ناتو و نفتا، دیوار مکزیک، پیمان آب و هوا و حتی در مبارزه با داعش با چالش‌های جدی در داخل و خارج آمریکا مواجه خواهد شد. «ایران» تنها موضوعی است که او می‌تواند اجماع داخلی را با حداقل چالش به وجود آورد و کسری‌ها، شکست‌ها و عقب‌نشینی‌هایش در سایر موضوعات را جبران کند.

دوم اینکه، ترامپ غیرقابل‌پیش‌بینی و تأثیرپذیر است. قدرتمندترین افراد تیم اصلی سیاست خارجی و امنیت ملی او هم ژنرال ماتیس (رئیس پنتاگون) و ژنرال فلین (مشاور امنیت ملی) از افسران سابق ارتش آمریکا هستند. ژنرال ماتیس و ژنرال فلین سال‌ها در منطقه ما همچون عراق و افغانستان مسئولیت‌های مهم نظامی به‌عهده داشته، ناچاراً با سپاه پاسداران در چالش بوده‌اند و لذا همه چیز درمورد ایران را صرفاً از این زاویه می‌بینند. ضمن اینکه همه نیز ضد اسلامگرایی هستند و جمهوری اسلامی را هم یک منبع و منشأ مهم این گرایش می‌دانند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا