بین‌المللی

اعتراض گسترده از “قانونی کردن” شهرک‌سازی‌های اسرائیل

پارلمان اسرائیل به شهرک‌سازی در سرزمین‌های فلسطینی جنبه قانونی داده و انتقاد جامعه بین‌المللی را برانگیخته است. محمود عباس مصوبه پارلمان اسرائیل را “اعلام جنگ به جامعه بین‌المللی” خواند. آلمان، فرانسه، بریتانیا و ترکیه نیز از مصوبه پارلمان اسرائیل انتقاد کردند.نیروهای مترقی اسرائیل نیز از این مصوبه انتقاد کردند .دولت اسرائیل به طور رسمی بر “راه‌حل تشکیل دو کشور مستقل همسایه برای رفع بحران خاورمیانه” صحه گذاشته، درحالیکه در عمل سیاستی مغایر با آن در پیش گرفته است…

به گزارش دویچه وله، شامگاه دوشنبه (۶ فوریه) پارلمان اسرائیل قانونی تصویب کرد که به ساخت خانه‌های مسکونی در سرزمین‌های فلسطینی جنبه قانونی می‌دهد.
این اقدام اسرائیل در کشورهای اروپایی با انتقاد گسترده روبرو شد؛ علاوه بر آلمان در فرانسه نیز ژان مارک آیرو، وزیر خارجه، گفت که این مصوبه به بحران در خاورمیانه شدت می‌بخشد.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، مصوبه پارلمان اسرائیل را “اعلام جنگ به جامعه بین‌المللی” خواند. بریتانیا و ترکیه نیز از مصوبه پارلمان اسرائیل انتقاد کردند.
گروه‌های فلسطینی به شدت از قانون جدید انتقاد کردند و آن را “مرگ راه حل تشکیل دو کشور همسایه” و آغاز تصرف کامل کرانه باختری دانستند.
در برابر، محافل راست افراطی در اسرائیل از این مصوبه استقبال کردند. هدف آنها گسترش بیشتر حیطه مسکونی یهودیان اسرائیل است. آنها این مصوبه را به عنوان “رویدادی تاریخی” جشن گرفتند.
نهادهای حقوق بشری و گروه‌های چپگرای اسرائیل اما از این مصوبه انتقاد کردند و گفتند که قصد دارند در دادگاه عالی کشور از آن شکایت کنند. به نظر آنها این مصوبه هم با قوانین اسرائیل و هم با قوانین بین‌المللی در تناقض است.
قانون یادشده حدود ۴ هزار خانه را در بر می‌گیرد که توسط شهروندان اسرائیل در املاک خصوصی افراد فلسطینی بنا شده‌اند. قانون مبالغی را برای پرداخت خسارت به افراد فلسطینی در نظر گرفته است.

مشکل شهرک‌سازی
اسرائیل در جریان پیروزی در جنگ ۶ روزه خاورمیانه در سال ۱۹۶۷ کرانه باختری و شرق اورشلیم (بیت‌المقدس) را تصرف کرد.
در مناطق یادشده حدود سه میلیون فلسطینی زندگی می‌کنند. دولت اسرائیل با سیاست شهرک‌سازی، شمار یهودیان ساکن این مناطق را که در ابتدا ناچیز بود، به حدود ۶۰۰ هزار نفر رسانده است.
مصوبه جدید پارلمان اسرائیل ۱۶ منطقه مسکونی را در کرانه باختری در بر می‌گیرد و به دولت اجازه می‌دهد مناطقی که شهروندان اسرائیلی در آنها خانه ساخته‌اند، را مالکیت دولتی اعلام کند. از مالکان اصلی این زمین‌ها حق بهره‌برداری از آنها تا اطلاع ثانوی و تصمیم قطعی سلب شده است.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در دفاع از مصوبه پارلمان گفته است که این قانون قصد دارد مشکل اسکان یهودیان در کرانه باختری را “برای همیشه حل کند”.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا