گوناگون

آغاز سفر سه روزه نخست‌وزیر سوئد به ایران

نخست‌وزیر سوئد شامگاه جمعه ۲۲ بهمن وارد تهران شد و صبح شنبه ۲۳ بهمن مورد استقبال حسن روحانی، رئیس دولت «حکومت اسلامی» قرار گرفت…

این سفر در پی دیدارهای متعدد مقام‌های ایرانی و سوئدی در مجامع بین‌المللی پس از توافق هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند صورت می‌گیرد و هدف از آن توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور است.

از جمله مسائلی که احتمال می‌رود سران دو کشور و هیئت‌های همراه درباره آن‌ها گفت‌وگو کنند مسائل بانکی و ایجاد شعبه‌های بانکی ایران در سوئد است.

به گزارش رادیو زمانه،ایران پس از توافق هسته‌ای همچنان در برخی موارد با مشکل مراوده‌های بانکی در جهان مواجه است اما این مشکلات نسبت به ماه‌های نخست پس از توافق هسته‌ای کمتر شده‌اند.

در هیأت سوئدی، نمایندگان شرکت‌ها و فعالان اقتصادی، و همچنین آن لیند، وزیر امور اتحادیه اروپای سوئد و تجارت این کشور حضور دارند و بحث و تبادل نظر در زمینه تقویت حضور سوئد در بازار ایران، توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و صادرات ایران به سوئد؛ بهداشت و درمان، آموزش، محیط زیست و حمل و نقل صورت خواهد گرفت.

احتمال می‌رود که چند سند همکاری در زمینه‌های گوناگون بین مسئولان و نمایندگان بخش خصوصی دو کشور به امضا برسد.

ایران انتظار دارد که با برداشته شدن تحریم‌ها بتواند صادرات خود را به سوئد افزایش دهد.

«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه « روحانی» خردادماه سال جاری با هیئتی ۶۰ نفره از فعالان اقتصادی به سوئد سفر کرده بود و در این سفر با مسئولان ۱۷۰ شرکت سوئدی دیدار و گفت‌وگو کرد. صنعت، معدن، انرژی، کشاورزی، فن‌آوری ارتباطات و اطلاعات، امور بانکی و سرمایه‌گذاری، گردشگری و سلامت از جمله زمینه‌های مذاکره بین دو طرف بود.

سوئد قصد دارد دفتری از جانب «بازرگانی سوئد» و «شورای سرمایه‌گذاری وتجارت سوئد» در ایران دایر کند.

انجمن قلم سوئد در آستانه سفر نخست‌وزیر این کشور از او خواسته بود تا در سفر خود به ایران با مطرح کردن موضوع نقض حقوق بشر در ایران مسئولیت این کشور را در این‌باره گوشزد کند.

انجمن قلم سوئد به‌طور ویژه خواهان مطرح شدن موضوع آزادی بی‌قید شرط روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر نرگس محمدی از زندان در تهران شده بود.

نخست وزیر سوئد پیش از آن هم مورد انتقاد نمایندگان مجلس این کشور قرار گرفته بود. در جریان بحث‌هایی که در پارلمان سوئد درباره سفر او به ایران درگرفت، منتقدان خواهان موضع‌گیری استفان لوون در قبال نقض حقوق بشر در ایران شده ‌بودند.

برخی از فعالان مدنی ساکن سوئد نیز در موضع‌گیر‌ی‌های خود این سفر را تهدیدی برای چهره حامی حقوق بشر سوئد دانسته بودند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا