گوناگون

فرانک‌ والتر اشتاین‌مایر رئیس جمهور آلمان شد

مجمع فدرال آلمان روز یکشنبه ‘فرانک والتر اشتاین مایر’ وزیر سابق امور خارجه را به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور انتخاب کرد…
Afbeeldingsresultaat

به گزارش ایرناازرسانه های آلمان، پنج نفر نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور بودند، اما اشتاین‌ مایر از حزب سوسیال‌ دمکرات بیش ازهمه از پشتیبانی دو حزب حاکم سوسیال‌مسیحی و دمکرات‌مسیحی برخوردار بود و بسیاری انتخاب او را قطعی می دانستند.
او جانشین یوآخیم گائوک می شود.
دو حزب سبزها و لیبرال‌ها نیز به طور ضمنی از اشتاین مایر حمایت کرده بودند.
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از حزب دمکرات‌مسیحی و هورست زی هوفر، رئیس حزب سوسیال‌مسیحی آلمان از ریاست جمهوری اشتاین‌مایر اعلام حمایت کرده‌اند.
فرانک والتراشتاین مایر به عنوان یک از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اروپا شناخته می شود. وی به تازگی گفته بود پس از به قدرت رسیدن ‘دونالد ترامپ’ در آمریکا ‘نظم قدیمی جهانی به پایان رسیده است’ و به سمت دورانی پرآشوب در حرکت هستیم.
اشتاین مایر درمقاله ای که در روزنامه ‘بیلد ام زونتاگ’ منتشر شد، نوشت: با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا جهان قرن بیستم بطور قطعی و برای همیشه به پایان رسید.
اشتاین مایر در ماههای اخیر صریح ترین چهره منتقد ترامپ در آلمان بوده است.
وی در عین حال با بیان اینکه دولت آلمان به دنبال گفت وگو با دولت ترامپ و’تبیین مواضع ، ارزش ها و منافع ما’ خواهد بود ؛ ابراز اطمینان کرد که در واشنگتن (در دولت ترامپ) هم مخاطبانی هستند که می دانند کشورهای بزرگ هم به شریک نیاز دارند.
به گزارش ایرنا ، رئیس جمهوری در آلمان با رای مخفی «مجمع فدرال» برای دوره پنج ساله انتخاب می شود. مجمع فدرال (Federal Convention یا به آلمانی Bundesversammlung) یک نهاد ویژه قانون اساسی است که وظیفه انتخاب رئیس جمهوری را بر عهده دارد. این مجمع متشکل از تمام ۶۲۰ عضو مجلس فدرال (بوندستاگ) و به همان تعداد نماینده منتخب مجالس ایالتی در ۱۶ ایالت این کشور است. یواخیم گائوک رئیس جمهوری کنونی در ۱٨ مارس ۲۰۱۲ انتخاب شده بود.
انتخابات پارلمانی آلمان نیز قرار است اوایل مهر ماه برگزار شود. در این حال، با ورود گروهی از پناهجویان جدید به آلمان طی یک سال گذشته و افزایش جرایم در این کشور، فشار سیاسی و اجتماعی بر دولت آنگلا مرکل چند ماه پیش از انتخابات پارلمانی در آلمان افزایش یافته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا