زنان

پیش درآمد فستیوال “آواز زنان ایران” در کلن

پیش از آغاز فستیوالی با عنوان “آواز زنان ایران” در ماه مارس سال جاری در برلین، جلسه بحث و گفت‌وگویی در‌این‌باره در کلن آلمان برگزار شد. قرار است ۱۱ خواننده زن از شهرهای مختلف ایران در فستیوال برلین شرکت کنند.

در جلسه بحث و گفت‌وگویی که روز شنبه ۲۳ بهمن / ۱۱ فوریه در دانشگاه کلن برگزار شد، هاله سیفی‌زاده، سیمین سماواتی و سپیده رئیس سادات به عنوان خواننده و روزبه مطیعا و رالف شوارتز به عنوان نوازنده حضور داشتند.

این برنامه که در واقع پیش‌درآمدی بر کنفرانس چند روزه شهر برلین محسوب می‌شد، به همت یلدا یزدانی، نوازنده تار و دانشجوی موسیقی‌شناسی اقوام در دانشگاه کلن و سیمین سماواتی، خواننده و موزیسین برگزار شد.

یلدا یزدانی که از سال ۲۰۰۹ با تمرکز بر موسیقی آوازی زنان شیراز و پس از آن موسیقی زنان قشقایی تحقیق درباره “موسیقی منطقه‌ای زنان ایران” را آغاز کرده است، حال با برگزاری این فستیوال قصد دارد بیش از پیش موسیقی آوازی زنان نسل جوان ایران، به خصوص موسیقی منطقه‌ای زنان را به ایرانیان و البته غیرایرانیان معرفی کند.

حضور ۱۱ خواننده زن و بیش از ۴۰ نوازنده در فستیوال برلین

یلدا عباسی، سولماز بدری، شادی بهیار، زهره قلی‌پور، دنا گرگین‌پور، باران مظفری، زارا رژهلات، سیمین سماوانی، هاله سیفی‌زاده، گلنار شهیار، ژیوار شیخ‌الاسلامی نمایندگانی از خوانندگان زن مناطق مختلف ایران هستند که فستیوال برلین را همراهی می‌کنند.

علاوه بر این ۱۱ خانم خواننده، نوازندگان مطرحی هم‌چون علی قمصری و ساسان صمدی همراه با بیش از ۴۰ نوازنده دیگر در این فستیوال حضور خواهند داشت.

یلدا یزدانی در گفت‌وگو با دویچه‌وله از چگونگی انتخاب خوانندگان در فستیوال برلین گفت: «تمرکز این فستیوال بیشتر روی خوانندگان جوان بود. با وجود این که برخی از خوانندگانی که در این فستیوال شرکت می‌کنند بسیار هم شناخته‌شده هستند اما تمرکز بیشتر روی خوانندگان نسل جوان امروزی است تا صدایشان را به گوش ایرانیان خارج از کشور و البته غیرایرانیان برسانیم.»

Deutschland Köln - Musikwissenschaftliche Diskussion in der Universität Köln (F. Khalatbari)

از چپ: یلدا یزدانی، هالیه سیفی‌زاده، سیمین سماواتی، سپیده رئیس سادات، روزبه مطیعا و رالف شوارتز در دانشگاه کلن

مخالفت با تفکیک جنسیتی در فستیوال موسیقی

سپیده رئیس سادات از شرکت‌کنندگان در جلسه بحث و گفت‌وگوی روز گذشته در دانشگاه کلن از هنرمندانی است که روی موضوع “نقش زنان در موسیقی ایرانی” کار زیادی کرده است. او با ابراز خوشحالی از این که در سال‌های اخیر افراد بیشتری روی این موضوع تمرکز کرده‌اند و این نشان از اهمیت نقش زنان در موسیقی ایران دارد، به دویچه‌وله می‌گوید: «امکان برگزاری اجرای زنده در این فستیوال به خصوص برای آن دسته از خوانندگان و موزیسین‌هایی که تا به حال از ایران خارج نشده‌اند، بسیار مثبت است اما من با این گونه کارهای تفکیکی موافق نیستم. این که فستیوالی برگزار شود که تنها زنان خواننده در آن حضور داشته باشند و مردان خواننده در آن نقشی نداشته باشند برای من یادآور همان کنسرت‌هایی‌ است که در ایران تنها برای زنان برگزار می‌شود. با این تفاوت که اینجا شنونده مرد حضور دارد اما خواننده مرد غایب است.»

این خواننده و موزیسین ‌نامی با انتقاد از این که نباید به خاطر جنسیت، صدا و هنر فردی شنیده یا دیده شود، می‌گوید: «من بارها این را شنیده‌ام که می‌گویند، کار نوازندگی یا خوانندگی خانم ایکس در میان دیگر هنرمندان زن خوب است اما این مقایسه درستی نیست. چرا نباید هنرمندان مرد و زن که در خارج از ایران امکان شنیده شدن مساوی را دارند، به صورت مشترک قضاوت بشوند؟ به همین خاطر ترجیح من بر این بود حالا که امکان برگزاری چنین فستیوالی پیش آمده است، این برنامه فارغ از جنسیت هنرمندان برگزار شود.»

فستیوال “آواز زنان ایران” از ۱۶ تا ۱۹ مارس با برگزاری اجراهای زنده از خوانندگان زن ایرانی همراه با نوزندگان ایرانی و غیرایرانی، برگزاری دو کارگاه و سخنرانی‌های مختلف در مورد موسیقی زنان ایرانی در شهر برلین برگزار خواهد شد.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا