گوناگون

تداوم بازداشت گسترده اعضای حزب دموکراتیک خلق ها

نیروهای امنیتی ترکیه در تداوم بازداشت اعضای حزب دموکراتیک خلق ها و دیگر سازمان ها و نهادهای فعال در شمال کُردستان بیش از ۱۰۰ تن دیگر را بازداشت کردند. ..

خبرگزاری Djhaber گزارش کرده که نیروهای ضد ترور ترکیه در عملیاتی همزمان به دفاتر حزب دموکراتیک خلق ها، حزب مناطق دموکراتیک و شمار دیگری از سازمان های شمال کُردستان در شهرهای استانبول، عنتاب، درسیم، العزیز، سرت و آدانا حمله کرده اند.

بر اساس آمارهای اولیه دست کم ۱۰۰ فعال سیاسی کُرد و غیر کُرد در عملیات های امروز بازداشت شده اند.

روز گذشته وزیر کشور ترکیه تهدید کرده بود که عملیات نیروهای امنیتی این کشور علیه کسانی که به گفته وی متهم به فعالیت های “تروریستی” هستند ادامه خواهد یافت.

سلیمان سویلو اعلام کرده بود که در پنج ماه گذشته ۸۴۷۷ نفر به اتهام ارتباط با حزب کارگران کُردستان و تحریک مردم دستگیر و از این شمار ۲۶۰۳ تن آنها بازداشت و روانه زندان شده اند.

تشدید بازداشت هواداران و اعضای حزب دموکراتیک خلق ها در حالی است که این حزب با تشکیل جبهه ای واحد متشکل از ۴۰۰ حزب و سازمان در ترکیه کارزاری را برای ترغیب مردم ترکیه برای مخالفت با اصلاحات قانون اساسی ترکیه را آغاز کرده است.

رئیس جمهور ترکیه روز گذشته در واکنش به کمپین احزاب اپوزیسیون اعلام کرده بود که آنهایی که با اصلاحات قانون اساسی مخالفت می کنند هوادار و همراه گروه فتح الله گولن هستند.

بر اساس آخرین نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه Gayici بیش از ۵۸ درصد از شهروندان ترکیه به اصلاحات قانون اساسی رای منفی خواهند داد.

علاوه بربازداشت هزاران تن از اعضا و هوادار ه.د.پ، هم اکنون ۱۴ تن از اعضی گروه پارلمانی این حزب اجمله روسای مشترک این حزب همپنان در بازداشت بسر می برند.

همچنین در طی یکسال گذشته ۶۲ تن از شهرداران عضو حزب دموکراتیک خلق ها و حزب مناطق دموکراتیک بازداشت شده و مقام های حزب عدالت و توسعه اعضای خود را بجای آنان منصوب کرده اند.

شایان ذکر است که سال گذشته با تصویب قانون لغو مصونیت قضایی نمایندگان پارلمان ترکیه، مصونیت ۱۳۸ تن از نمایندگان به دلیل پرونده های قضایی در دادگاه های ترکیه لغو شد.

از این تعداد ۵۱ نماینده عضو حزب جمهوری خواه خلق، ۵۰ نماینده عضو حزب دموکراتیک خلق ها، ۲۷ نماینده عضو حزب عدالت و توسعه، ۹ نماینده عضو حزب حرکت ملی هستند و یکی از نمایندگان نیز مستقل بوده و عضو هیچ حزبی نیست.

نمایندگان عضو حزب دموکراتیک خلق ها با دست کم ۵۱۰ پرونده قضایی که عمدتا مربوط به فعالیت های سیاسی و اظهارات شخصی آنان است بیشتر حجم پرونده های قضایی را به خود اختصاص داده اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا