گوناگون

تجمع پلاسکویی‌ها روبه‌روی شورای شهر

روز گذشته، سیصد و بیست و نهمین جلسه شورای شهر تهران، درحالی برگزار شد که جمعی از کسبه پاساژ کناری پلاسکو در شورای شهر تجمع کردند. این افراد که ملکشان، بنا به دستور دادستان و شهرداری برای تسریع در امدادرسانی و آواربرداری تخریب شده بود، در شورای شهر تجمع کردند و خواستار پیگیری و حل مشکلاتشان شدند.

یکی از این کسبه در حالی که فریاد می‌زد، گفت:‌ یک شب به ما گفتند که بنا به دستور دادستانی باید مغازه‌های شما که مجاور پلاسکو است تخریب شود. حالا امدادرسانی و آواربرداری تمام شده اما هیچ‌کس پاسخگوی ما نیست. تمام اجناسمان از بین رفت و مغازه‌مان تخریب شد. او با بیان اینکه به ما گفتند که ملکتان را خراب می‌کنیم و بعد از مدتی خسارتتان را می‌دهیم، ادامه داد: حالا ما بین دادستانی و شهرداری می‌رویم و می‌آییم اما هیچ‌کس مسئولیت این تخریب و پرداخت خسارت را قبول نمی‌کند. به گزارش ایسنا، درحالی که حراست و انتظامات مجموعه شورای شهر تهران مانع از حضور آنها در صحن شده و آنها را به آرامش دعوت می‌کردند، کسبه خواهان دیدار با اعضای شورای شهر تهران بودند.

برج‌های تهران شناسنامه‌دار شود

در این جلسه، عضو کمیسیون عمران شورای شهر با اشاره به لزوم شناسایی ساختمان‌های بلند مرتبه گفت: براساس بررسی‌ها، ساختمان‌های بلند مرتبه را می‌توان در سه محور بر اساس قدمت، عرض معبر و تعداد طبقات جای داد. اسماعیل دوستی افزود: در این راستا ساختمان‌های فاقد اطلاعات حدود ۲۳۱ برج است؛ در مورد همه این ساختمان‌ها باید پیشگیری و مقاوم‌سازی صورت بگیرد و باید شناسایی شود که کدام یک از این ساختمان‌ها ایمنی لازم را دارند. او ادامه داد: ساختمان‌هایی که ایمن نیستند با تصویب شورای تامین و حکم دادستانی می‌توان نسبت به ایمن‌سازی آنها اقدام کرد. به گزارش مهر، این عضو شورای شهر خاطرنشان کرد: شهرداری مکلف شود براساس سه محور اعلام شده، برج‌های تهران را شناسایی و برای هر برج شناسنامه صادر کند.

جای خالی شورا در جلسات دادستانی درباره پلاسکو

اقبال شاکری، عضو دیگر شورای شهر، در تذکر پیش از دستور خود در این جلسه، با بیان اینکه بعد از حادثه پلاسکو، دادستانی برای اولویت‌بندی ساختمان‌های ناایمن با شهرداری جلساتی گذاشته است، گفت: با این حال جای خالی شورا در این جلسات احساس می‌شود و به نظر می‌رسد با توجه به اینکه در شورا دو کمیته پیگیری حادثه پلاسکو ایجاد شده است، باید نظر شورای شهر نیز در این رابطه گرفته شود.

افزایش بودجه ایمنی پایتخت

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و عمران شورای شهر نیز با بیان اینکه در بحث برنامه‌های پنج ساله شهرداری با کسری ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومانی مواجه هستیم، گفت: با این حال تنها حوزه‌ای که نه تنها بودجه‌اش کم نشد، بلکه زیاد هم شد، بودجه ایمنی و بحران شهر تهران است. احمد دنیامالی با بیان اینکه ۸۵۰ میلیارد تومان منابع در این بخش در نظر گرفتیم، افزود: حتی برخی از شهرداران مناطق اعلام کردند که سوله مدیریت بحران ندارند که ساخت این سوله‌های بحران خارج از این منبع پیش‌بینی شده است و حتی پیشنهاد دادیم برای ارتقای سطح مدیریت بحران در سال آینده چندین مانور عملیاتی برگزار شود.

فعلا قصد استیضاح شهردار را نداریم

نایب رئیس کمیسیون عمران شورای شهر هم اظهار کرد: آقای قالیباف به هیچ کدام از سوالات اعضای شورای شهر جواب نداد. در واقع در طی جلسه‌های متعدد برگزار شده تعدادی از اعضای شورای شهر از قالیباف دفاع کردند. عدم همراهی اعضای شورای شهر باعث شد نتوانیم از آقای شهردار سوال بپرسیم. به گزارش ایلنا، محمد مهدی تندگویان افزود: استیضاح یک عمل جمعی است و اگر همه موافق باشند انجام می‌شود، در شورای شهر فعلی همه موافق استیضاح نیستند و همان تعدادی که در جلسه علنی روز یکشنبه از شهردار دفاع کردند اصلا به این موضوع اعتقاد ندارند.

تهیه گزارش حادثه پلاسکو

پیروز حناچی، دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به محمد شکرچی‌زاده، معاون وزیر راه و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و همچنین مسعود حمزه‌ای، مدیرکل دفتر نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران و دبیر کمیته تخصصی ۴، مصوبه شورای‌عالی را درباره حادثه ساختمان پلاسکو، ابلاغ کرد. نتایج بررسی فوق‌الذکر به دلیل اهمیت موضوع و به استناد بند ۱ ماده ۲ قانون تاسیس شورای‌عالی، برای هیات وزیران و سایر مراجع ذی‌ربط گزارش خواهد شد. این درحالی است که به گزارش ایسنا، محمدرضا رضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس از ارسال مصادیق و ابهامات نمایندگان متقاضی تحقیق و تفحص برای شهردار تهران خبر داد و گفت: شهردار تهران تا اسفند فرصت دارد تکلیف ابهامات نمایندگان را روشن کند.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا