اجتماعی

شهری که خطرناکترین هوای جهان را دارد

با این حال رکورداری در بیماری های تنفسی و سل نیز یکی از دستاورد های محیط زیستی برای مردم زابل است که باید هر چه سریعتر پیش از این که دیر شود و زابل تنها در صفحات تاریخ یافت شود، چاره ای اندیشید…

عصرهامون: به گزارش باشگاه خبرنگاران، اردیبهشت ماه ۹۵ بود که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: شهر زابل در ایران به دلیل طوفان‌های شنی در ماه‌های تابستان آلوده‌ترین شهر جهان لقب گرفت. این در حالی بود که دهلی‌نو در سال ۲۰۱۴ آلوده‌ترین شهر جهان عنوان شده بود که از آن زمان مسئولان توانستند تا حدود زیادی آلودگی این شهر را کاهش دهند که مهمترین شگرد آنها محدود کردن تردد خودروهای شخصی در این شهر بود.

پس از اعلام گزارش سازمان بهداشت جهانی بانوی تدبیر در جلسه علنی تیر ماه ۹۵ بعد از مقصر دانستن همه، آب پاکی را به دست مردم ریخت و خبر از رفع این معضل در ۳۰ سال آینده داد. علی ای حال هنوز چند ماه از وعده ۳۰ ساله ابتکار نگذشته بود که رکورد جدیدی برای سکاندار ۱۲ ساله محیط زیست به ثبت رسید.

۳۰ سال زمان، برای عملیاتی شدن ابتکار دولت در آلوده ترین شهر جهان!

در آخرین بررسی ها بار دیگر شهر زابل در شمال سیستان و بلوچستان به عنوان خطرناک ترین هوا در جهان ثبت شد و پس از آن ۴ شهر در هند، ۲ شهر در عربستان صعودی، یک شهر در کامرون و یک شهر در چین به عنوان خطرناک ترین هوا به ثبت رسید.

با این حال مشکل ریزگرد ها سال هاست که گریبانگیر دولت و مسئولان محیط زیست بوده است و موضوع تازه ای نیست اما یکی از تبلیغات انتخاباتی روحانی حل مشکلات آب و هوایی در کشور بود و اکنون ابتکار، معاون وی رفع این معضل را منتج به خاتمه جنگ و درگیری در عراق و سوریه عنوان می کند و نتیجه را به ۳۰ سال بعد موکول می کند تا یکی دیگر از وعده های دولت تدبیر نیز به خاک سپرده شود.

هر چند حوزه محیط زیست در دولت یازدهم یکی از حوزه های مغفول مانده در کشور بوده به طوری هر روز اخبار نگران کننده تری از این حوزه شنیده می شود و هر بار رکورد جهانی دیگری به نام سیستان ثبت می شود.
زابل در صدر لیست خطرناک ترین هوای جهان+سند

با این حال رکورداری در بیماری های تنفسی و سل نیز یکی از دستاورد های محیط زیستی برای مردم زابل است که باید هر چه سریعتر پیش از این که دیر شود و زابل تنها در صفحات تاریخ یافت شود، چاره ای اندیشید.

سنگ های ۲۵۰ گرمی چاره کار شنزارهای سیستان

پروفسور کردوانی پدر علم کویر شناسی ایران رفع مشکل شنزارهای سیستان را سنگ های ۲۵۰ گرمی عنوان کرد و گفت: فرش کردن منطقه نهبندان با سنگ های ۲۵۰ گرمی جایی که شروع طوفان های گرد و خاک سیستان است مانع بروز گرد و خاک در سیستان می شود.

وی اظهار داشت: چاره کار بادهای ۱۲۰ روزه سیستان مالت پاشی نیست بلکه مسئولین باید از نهبندان جایی که باد شدت می گیرد و زمین را می کَند زمین را با سنگ های ۲۵۰ گرمی فرش کنند تا باد نتواند آن را جدا نماید و از آنجایی که در این منطقه بارندگی ۱۰۰ میلی متر است تخم گیاه علف سودان گراس بپاشند تا دیگر نه باد های شدید آن ها را جدا کند نه بارندگی های شدید فرسایشی ایجاد نماید و منطقه توریستی زیبایی نیز به نمایش بگذارد.

وی با بیان اینکه مسئولین ۱۰ ماشین سنگ شکن جهت رفع این مشکل به این منطقه وارد کنند، افزود: مسئولین باید با این ماشین ها کوه های کوتاه منطقه نهبندان را بشکنند سپس سنگ ریزه ها را بر روی این منطقه بریزند و با غلتک صاف کنند تا با این عمل یک بار برای همیشه مشکل طوفان های گرد و خاک حل شود.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا