گوناگون

سند امنیت بانوان در روابط اجتماعی به کجا رسید؟

سند امنیت بانوان در روابط اجتماعی که بنا بر قانون برنامه پنجم توسعه باید تدوین می‌شد، در حالی پس از گذشت پنج سال هنوز وضعیت قطعی ندارد که تنها یک ماه از عمر این برنامه باقی ‌مانده است.

تدوین سند ملی امنیت بانوان و کودکان در روابط اجتماعی موضوع ماده ۲۲۷ قانون برنامه پنجم توسعه است که از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سال ۹۰ به وزارت کشور ابلاغ و در نهایت اقدام در خصوص تدوین آن به دفتر امور زنان و خانواده این وزارتخانه سپرده شد اما عملا تا شروع به کار دولت یازدهم اقدام چندانی در این زمینه انجام نشد.
در دولت یازدهم، تدوین سند ملی امنیت بانوان و کودکان از اردیبهشت ماه سال ۹۳ آغاز شد و پیش‌نویس مقدماتی آن در ۲۰۴ صفحه آماده و برای اعلام نظر به مراجع مربوطه ارسال شد.
پس از بررسی اعلام نظرهای واصله به دفتر امور زنان وزارت کشور و اعمال اصلاحات، ویرایش دوم سند در ۳۸۲ صفحه آماده و در مرداد ماه سال ۱۳۹۴ با امضای وزیر کشور به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ارسال شد. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در چندین جلسه و با حضور نمایندگان معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری و سایر دستگاه‌های مرتبط با موضوع سند، مقرر کرد سند امنیت بانوان و کودکان به دو بخش بانوان و کودکان تفکیک شود و بخش مربوط به کودکان برای بهره‌برداری در سند ملی حقوق کودک – که در وزارت دادگستری در حال تدوین بود- در اختیار دبیرخانه مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک قرار گیرد و بخش مرتبط با بانوان، تحت عنوان «سند امنیت بانوان در روابط اجتماعی» دوباره تنظیم و سازماندهی شود.
نسخه نهایی سند تحت عنوان «سند ملی امنیت بانوان در روابط اجتماعی» در ۴۳۰ صفحه از سوی دفتر امور زنان و خانواده وزارت کشور تنظیم و در اسفند ماه ۱۳۹۴ به معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ارسال شد. پس از گذشت حدود ۹ ماه، فهیمه فرهمندپور- مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده-تابستان سال جاری از بلاتکلیفی این سند در سازمان برنامه و بودجه انتقاد کرد. در نهایت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در تاریخ ۱۷ آذر ماه سال جاری سند امنیت بانوان در روابط اجتماعی را به هیئت دولت ارسال کرد.
بااین‌حال ۱۸ بهمن ماه شهیندخت مولاوردی- معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده- درباره آخرین وضعیت این سند گفت که جلسه سه‌جانبه‌ای با وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه برای مشخص‌کردن وضعیت سند امنیت زنان در روابط اجتماعی برگزار شده است و سازمان برنامه و بودجه درباره مرجع، نحوه تصویب و ابلاغ این سند باید تصمیم بگیرد.
موضوعات راهبردی سند امنیت بانوان و خانواده در روابط اجتماعی شامل هشت محور می‌شود که عبارت‌اند از: ظرفیت‌سازی و افزایش مشارکت عمومی، مدیریت فرهنگ عمومی، زیرساخت‌ها (سازمانی، حقوقی، انسانی و اطلاعاتی)، مسئول‌سازی و هماهنگ‌سازی و مدیریت محیط تعاملی، مدیریت سلامت بانوان و کودکان (جسمانی، روانی، اخلاقی و اجتماعی)، تحکیم خانواده، رسانه‌ها و مدیریت دانش. ذیل این محورهای هشت‌گانه ۱۸ هدف راهبردی، ۶۵ راهبرد و ۱۸۸ شاخص سنجش تعریف شده است.
ایسن

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا