گوناگون

تقاضای استیضاح عباس آخوندی،با «یک گونی مدرک»

تقاضای استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران سه‌شنبه هفته گذشته (۲۶ بهمن/ ۱۴ فوریه) اعلام وصول شده بود. آخوندی پیش از آغاز جلسه استیضاح به همراه مجید انصاری و حسینعلی امیری، معاونان رئیس جمهوری در صحن علنی مجلس حاضر شد…
Afbeeldingsresultaat voor ‫یک «گونی مدرک»‬‎

رادیو آلمان: جلسه استیضاح وزیر راه و شهرسازی ایران در مجلس شورای اسلامی با حضور تعداد زیادی از اعضای هیأت دولت آغاز شد. گفته می‌شود که حسن روحانی نیز در این جلسه حاضر خواهد شد. موافقان اتهام‌های سنگینی را متوجه عباس آخوندی کرده‌اند.

تقاضای استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران سه‌شنبه هفته گذشته (۲۶ بهمن/ ۱۴ فوریه) اعلام وصول شده بود. آخوندی پیش از آغاز جلسه استیضاح به همراه مجید انصاری و حسینعلی امیری، معاونان رئیس جمهوری در صحن علنی مجلس حاضر شد.

در همان دقایق اول جلسه استیضاح روز یکشنبه (اول اسفند) اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود علوی وزیر اطلاعات، محمود واعظی وزیر ارتباطات و مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در مجلس حضور یافتند. سپس عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، حسین دهقان وزیر دفاع، محمود حجتی وزیر کشاورزی و نیز علی اکبر صالحی رییس هسته اتمی رژیم و همچنین اعلام شده است که حسن روحانی، نیز در نشست علنی امروز مجلس حاضر خواهد شد.

جلسه استیضاح در مجموع ۵ ساعت به طول خواهد انجامید. دو ساعت به موافقان و مخالفان استیضاح اختصاص خواهد داشت. وزیر راه نیز سپس سه ساعت فرصت خواهد داشت تا از عملکرد خود و وزارتخانه‌اش دفاع کند.

تقاضای استیضاح عباس آخوندی در ۱۲ محور اعلام وصول شده بود که حال یک محور دیگر نیز به آن افزوده شده است.

“بکارگیری نیروی بازنشسته علی‌رغم مخالفت وزارت اطلاعات به عنوان مسئول حراست وزارتخانه”، “توسعه فعالیت اقتصادی بنگاه‌های وابسته” به آخوندی و فرزندش، عملکرد وزیر در قبال “مسکن مهر”، “عدم شفافیت در قراردادهای خرید هواپیما”، دنبال کردن “طرح‌های حزب‌سازی” در دولت، سانحه آنتونوف ۱۴۹ تهران – طبس و “چهار سانحه مرگبار هوایی و ریلی” از جمله دلایل استیضاح وزیر راه و شهرسازی دولت روحانی عنوان شده‌اند.

پاسخی به “قصور یا بی‌تدبیری”

بحث استیضاح وزیر راه پس از حادثه مرگبار قطار در روز پنجم آذرماه سال جاری بالا گرفت. در این سانحه، در پی برخورد دو قطار مسافربری در محور دامغان ـ سمنان ۴۹ نفر جان خود را از دست دادند و حدود یک صد نفر مجروح شدند. دلیل بروز این حادثه “خطای انسانی” گزارش شد. اندک زمانی پس از آن عباس آخوندی از تصادف دو قطار ابراز تأسف کرده، از مردم ایران عذرخواهی کرد.

عباس آخوندی از سانحه مرگبار قطار سمنان ابراز تأسف کرده، از مردم ایران عذرخواهی کرده بود

علی خامنه‌ای، رهبر رژیم« فقها» نیز در رابطه با “حادثه دردناک” تصادف قطار سمنان طی پیامی از “قصور یا تقصیر و بی‌تدبیری دست‌اندرکاران” سخن گفت.

یک روز پس از این سانحه گزارش شده بود که حدود ۵۰ نماینده مجلس خواستار استیضاح وزیر راه و شهرسازی شده‌اند.

از جمله موافقان استیضاح وزیر راه نادر قاضی‌پور بود. نماینده مجلس در توضیح موافقت خود با استیضاح، ضمن تأکید بر اینکه “یک گونی مدرک” از آخوندی در دست است، اتهام‌های سنگینی را در پوشش طرح سؤال، از جمله “تقسیم بیت‌المال” میان بستگان و آشنایان، متوجه وزیر راه و شهرسازی روحانی کرد.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا،‌ بر این اساس از مجموع ۲۵۵ رای نمایندگان مجلس با رای ۷۴ موافق، ۱۷۶ رای مخالف و ۵ رای ممتنع استیضاح بار دیگر به عباس آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم اعتماد کردند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا