گوناگون

کنفرانس مونیخ؛ هم‌صدایی عربستان و اسرائیل علیه ایران

نمایندگان عربستان و اسرائیل در جریان نشست امنیتی مونیخ به شدت ایران را هدف حمله و انتقاد قرار دادند.آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل گفت که هدف نهایی ایران تضعیف عربستان سعودی در خاورمیانه است…

Gerelateerde afbeeldingرسانه های فارسی زبان اعلام کرده اند که وزیر دفاع اسرائیل همچنین خواستار گفتگو با کشورهای عربی برای مقابله با «عناصر تندرو در منطقه» شد.آقای لیبرمن گفت که هدف ایران «تضعیف ثبات در کشورهای خاورمیانه و در نهایت عربستان سعودی است.»
به گفته وزیر دفاع اسرائیل «اختلاف اصلی بین یهودیان و مسلمانان نیست. بلکه اختلاف اصلی بین میانه‌روها و تندروها است.» عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان هم در این نشست از ایران «به عنوان بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان» نام برد.
به گزارش رادیو زمانه، عادل الجبیر درحالی در سخنرانی امروزش کانون توجه را ایران قرار داد که همتای ایرانی او، محمد جواد ظریف خواستار گفت‌وگو با کشورهای خلیج فارس و تأسیس یک مجمع با حضور این کشورها شده بود.وزیر خارجه عربستان گفت: «ایرانی ها می‌گویند که خواستاربازگشایی فصلی جدید هستند. آنها از آینده سخن می‌گویند نه از گذشته. این خیلی خوب است، اما در شرایط فعلی چکاری باید انجام داد. ما نمی‌توانیم اقدامات آنها را در منطقه نادیده بگیریم. همانطور که قبلا هم گفتم آنها خواستار صدور انقلاب هستند. چگونه ما می‌توانیم با ملتی که هدفش نابودی ما است، ارتباط داشته باشیم. تا زمانی که ایران در رفتارش و در اصولی که این کشور بر پایه آن اداره می‌شود، تغییر ندهد. بسیار دشوار است که با چنین کشوری در ارتباط بود.»جملات تند سخنرانان امروز در کنفرانس امنیتی مونیخ علیه ایران، نشان از واقعیت‌های تازه نقشه سیاسی منطقه دارد. در آمریکا ریاست جمهوری دونالد ترامپ که موضعی سرسختانه در مقابل ایران دارد، کشورهای منطقه را به بررسی مجدد مواضع و سیاست‌هایشان در مقابل ایران وا داشته است؛ کشورهایی که در مقابل ایران مواضع سختی گرفته‌اند و توازن سیاسی منطقه را به زیان ایران تغییر داده‌اند.
آقای جبیر در بخش دیگری از سخنانش گفت: «چرا ایران تنها کشوری است که تاکنون هدف حمله داعش و یا القاعده قرار نگرفته است؟»
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم در سخنانی در نشست مونیخ گفت که ایران در تلاش است تا سوریه و عراق را به دو کشور شیعه تبدیل کند که این بسیار خطرناک است.
همه سخنرانان امروز از کوشش‌های «برهم زننده ثبات» ایران در کشورهای منطقه صحبت کردند. رفتار ایران حالا بیش از پیش زیر ذره‌بین خواهد بود. وزیر دفاع اسرائیل گفت مشکلات خاورمیانه را می‌شود در سه کلمه ایران، ایران و ایران خلاصه کرد. او گفت چشم‌انداز مطلوبش همکاری منطقه‌ای در مقابل ایران است. فضای سیاسی تازه جهان حالا امکان همکاری اسرائیل و کشورهای عرب به رهبری عربستان را در مقابل ایران افزایش داده است. سال ۲۰۱۷ شاید شاهد ترکیب جدید صف‌آرایی‌ها در خاورمیانه باشد. روز گذشته شنبه ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن) مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، در نشست امنیتی مونیخ ایران را در کنار کره شمالی یک «تهدید» برای امنیت و شیوه زندگی غربی خواند.
او در اولین حضور بین‌المللی عمده خود به عنوان معاون رئیس جمهور آمریکا، گفت ایران به عنوان «اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم» همچنان به بی‌ثبات کردن منطقه خاورمیانه ادامه می‌دهد و رفع تحریم‌های هسته‌ای به ایران کمک کرده است که منابع بیشتری برای این کار در اختیار داشته باشد.
آقای پنس تاکید کرد که دولت ترامپ هرگز نخواهد گذاشت که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا