گوناگون

۴۰ کشته و زخمی در بمب‌گذاری انتحاری در پایتخت سومالی

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یکشنبه ۱۹ فوریه بر اثر انفجار انتحاری یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در موگادیشو، پایتخت سومالی دست‌کم ۱۸ تن کشته و ۲۵ تن زخمی شدند. این انفجار تنها چند روز پس از انتخاب رئیس‌جمهوری این کشور رخ می‌دهد…

مقام‌های سومالی این حمله را به گروه الشباب نسبت می‌دهند، اگرچه این گروه هنوز مسئولیت انفجار را نپذیرفته است.
الشباب (با نام کامل حرکه الشباب المجاهدین) به عنوان یک گروه اسلام‌گرای افراطی که از سال ۲۰۱۲ با «القاعده» نیز بیعت کرده‌، سال‌ها است در سومالی دست به حملات تروریستی می‌زند.
در ماه‌های اخیر، صلح‌بانان اتحادیه آفریقا در عملیات نظامی علیه الشباب توانستند تا بخش‌های زیادی از قلمروهای تحت کنترل این گروه را بازپس بگیرند و به دولت سومالی بازگردانند. با این حال، از شدت حملات تروریستی مهلک الشباب در سومالی هنوز کاسته نشده است.
یک شاهد عینی به رویترز گفت که در بمب‌گذاری امروز، خودرویی به یک بازار در موگادیشو وارد شده و بلافاصله منفجر شده است. شدت انفجار به حدی بوده که بازار هدف‌ قرارگرفته کاملاً تخریب شده‌است.
در ماهی که گذشت، مردم سومالی محمد عبداللهی محمد، مشهور به «فارماجو» را به عنوان رئیس‌جمهوری جدید خود انتخاب کردند. او دارای تابعیت دوگانه آمریکا- سومالی است و پیش از این نخست‌وزیر بوده‌است.
الشباب هنوز تهدید اصلی برای دولت سومالی محسوب می‌شود. تخمین زده می‌شد که این گروه در سال ۲۰۱۴ بین هفت تا ۹ هزار پیکارجوی مسلح در اختیار داشت. با این حال، اکنون الشباب تنها چند منطقه معدود روستایی را در کنترل خود دارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا