اجتماعی

تداوم بحران ریزگردها و واهمه از گسترش اعتراضات مردمی

بحران ریزگردها در خوزستان با موجی از نارضایتی‌های مردمی مواجه شده است. امروز به دلیل تداوم گرد و خاک، دانشگاه‌های خوزستان هم تعطیل شده‌اند. مردم “سردرگم”‌اند. پلیس هرگونه “تجمع بدون مجوز” در این استان را ممنوع کرده است.

بحران ریزگردها در استان خوزستان موجی از نارضایتی‌های مردمی را به دنبال داشته است. مردم اهواز در اعتراض به بالا گرفتن بحران ریزگردها، قطع شدن مداوم آب و برق، طرح‌های انتقال آب کارون و سوءمدیریت در رابطه با آلودگی هوا در روزهای گذشته چندین بار در برابر استانداری خوزستان تجمع کرده بودند.

در پی همین تجمع‌های اعتراضی بود که هاشم بالدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری و شهریار بذرکار، مدیرکل منابع طبیعی خوزستان، از سمت‌های خود برکنار شدند.

از حدود یک هفته‌ی پیش تاکنون بحران ریزگردها بارها به قطع آب و برق در شهرهای مختلف استان خوزستان انجامیده بود.

تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها

امروز (یکشنبه، ۱۹ فوریه/ اول اسفند) نیز علاوه بر نوبت صبح مدارس و مراکز آموزشیِ تمامی شهرستان‌های خوزستان بجز ایذه، باغملک، اندیکا، لالی و مسجدسلیمان، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی این استان هم تعطیل شدند.

رسانه‌های ایران از تعطیلی کامل این دانشگاه‌ها به دلیل “تداوم گرد و خاک” در همه شهرستان‌های خوزستان به جز ۵ شهرستان خبر دادند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، امروز دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اهواز، باوی، شوش، حمیدیه، کارون، آبادان، خرمشهر، دزفول، شوشتر، هندیجان، آغاجاری، امیدیه، رامشیر، بهبهان، رامهرمز، رامشیر، هفتگل، ماهشهر، شادگان، هویزه، دشت‌آزادگان، گتوند و اندیمشک تعطیل هستند.

این در حالی است که بنا به اعلام ستاد مدیریت بحران استان خوزستان، هیچ‌یک از مدارس و مراکز آموزش عالی نوبت بعد از ظهر یکشنبه (اول اسفند) در شهرهای استان خوزستان تعطیل نیست.

“سردرگمی” مردم

پیش از این فرمانداری‌های برخی شهرها از جمله اهواز، هفتکل بهبهان و شوشتر، کل روز یکشنبه را تعطیل اعلام کرده بودند. ولی با تصمیم اخیر استانداری خوزستان، دانش‌آموزان باید خود را برای رفتن به مدرسه آماده می‌کردند. این در حالی است که امروز ادارات اغلب شهرهای خوزستان فقط تا ساعت ۱۲ فعال بودند.

خبرگزاری مهر در این میان از “جنگ رسانه‌ای مسئولان در فضای مجازی” خبر داده و نوشته است: «تکلیف دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان در این شرایط سخت گرد و غبار چیست و چه کسی باید پاسخگوی این سردرگمی باشد».

به گزارش مهر، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان در برخی شهرهای خوزستان دچار “سردرگمی” بودند و تکلیف خود را در رفتن یا نرفتن به مدرسه نمی‌دانستند.

مشکلات متعدد ناشی از بحران ریزگردها و به‌خصوص قطع آب و برق، تجمع‌های اعتراضی پیاپی مردم در برابر استانداری خوزستان را در پی داشت.

تجمع ممنوع!

در نهایت روز شنبه (۳۰ بهمن) پس از چندین حرکت اعتراضی، نیروی انتظامی واکنش نشان داد و این تجمع‌ها را ممنوع اعلام کرد. فرماندهی نیروی انتظامی خوزستان در اطلاعیه خود تهدید کرد: «هرگونه راهپیمایی و تجمع بدون اخذ مجوز، غیر قانونی بوده و بعنوان نقض قانون با مسببان و متولیان و برپا کنندگان برخورد قانونی می‌شود».

فرماندهی انتظامی خوزستان در عین حال تأیید کرد که «فرسودگی تجهیزات آب و برق و گستردگی سیستم‌های برق‌رسانی در سطح استان موجبات بروز مشکلات فنی در ارایه خدمات به مردم را بوجود آورده است که موجب ناراحتی روحی و روانی مردم شده است». فرماندهی انتظامی اعلام کرده که به قصد “جلوگیری از سوء استفاده” تصمیم به ممنوع کردن تجمعات اعتراضی مردم گرفته است.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا