زنان

خانواده‌ها به دلیل بیکاری و فقر متلاشی می‌شوند

زنگ خطر خودکشی به صدا درآمده است
درآمد فروشنده موادمخدر از فروشنده کتاب بیشتر است

در شهرهای استان کردستان کار صنعتی وجود ندارد، کارخانه‌ای نیست، این درحالی است که کردستان دارایی زیادی دارد و اگر دولت مردمی رویکار بود می‌توانست روی این داشته‌ها سرمایه‌گذاری کند. این در حالی است که خانواده‌ها در این استان به دلیل بیکاری و فقر متلاشی می‌شوند.

احمد چوپانی  در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به معضلات استان کردستان، بیکاری را از معضلات جدی این استان برشمرد و گفت: آمار دقیقی از میزان بیکاری در استان وجود ندارد، اما حقیقت این است که در استان‌های حاشیه‌ای و مرزی و استان‌هایی که از مرکز کشور دور هستند مانند سیستان و بلوچستان، ایلام، خوزستان و استان کردستان بیکاری زیاد است.

وی با بیان اینکه در کردستان اثری از پیشرفت صنعت و تولید وجود ندارد ، وی افزود: به طور مثال در شهرستان دیوان‌دره جامعه روستایی بیش از جامعه شهری است و روستائیان به کار دامپروری و کشاورزی آنهم به صورت سنتی و نه مکانیزه مشغول هستند که به همین دلیل کشاورزی کفاف زندگی مردم را نمی‌دهد.

چوپانی با اشاره به وجود بازارهای تجاری در مناطق بانه و سقز و… اظهار کرد: این بازارها قارچی شکل بوده و مضرات آن بیش از سود آن است، زیرا این بازارها به مرز وابسته هستند اگر روزی این مرزها بسته شود –که گاهی این اتفاق می‌افتد- شاغلان این حوزه دچار مشکل می‌شوند.

این استاد دانشگاه با تاکید براینکه ثروت‌های استان بلااستفاده مانده است، عنوان کرد: نسل جوان تحصیلکرده ما در مقاطع بالای تحصیلی بیکار مانده و ناچار به مهاجرت به کلان‌شهرهایی همچون تهران یا روی آوردن به مشاغل کاذب شده‌اند.

چوپانی با اشاره به وضعیت بد راه‌های مواصلاتی استان کردستان گفت: یکی از معضلات استان آن است که سیستم ارتباطات جاده‌ای استان به شدت نابسامان و به هم ریخته است و هر روز در جاده‌ها شاهد مرگ‌ومیر هستیم به علاوه ضعف ارتباطات جاده‌ای بر بیکاری نیز تاثیرگذار است که تمام این مسائل نشان می‌دهد ما در هر حوزه‌ای دچار محرومیت هستیم.

وی با تاکید بر اینکه کالاهایی که کولبران به آن سوی مرزها می‌برند متعلق به افرادی خارج از استان است که در کلانشهرها زندگی می‌کنند و با سرمایه‌های هنگفت خود وارد این بازار می‌شوند، اظهار کرد: کولبری یک استثمار به تمام معنا در قرن ۲۱ است و افرادی باید در این زمینه دستگیر شوند که قاچاقچی و دانه‌درشت هستند، زیرا همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند کولبری با قاچاق متفاوت است، لذا باید جلوی دانه‌درشت‌ها را گرفت تا باعث قاچاق کالا و بیکاری نشوند.

Afbeeldingsresultaat voor ‫کوله برها‬‎چوپانی خاطرنشان کرد: سیستم‌های دست و پاگیر اداری و لابی‌گری در تمام حوزه‌ها وارد شده و باندبازی حتی در معادن کردستان نیز ریشه دوانده و مانع از توسعه این استان می‌شود.

خودکشی پسر ۱۵ ساله در دیوان دره وی افزود: فاصله طبقاتی در این استان بسیار زیاد است به نحوی که یک قشر کاملاً ثروتمند و قشر دیگر کاملاً فقیر است و حد وسطی وجود ندارد تا طبقه ضعیف امیدوار باشد که می تواند خود را حداقل به طبقه متوسط برسانیم، لذا خانواده‌ها به دلیل بیکاری و فقر متلاشی می‌شوند.

فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما نیز بیکار ماندند و نمی‌توانند ازدواج کنند، اگر هم ازدواج کنند اغلب منجر به طلاق می‌شود. چوپانی اظهار کرد: من معلم هستم و در مدارس مشاهده می‌کنم که آمار دانش‌آموزان تک‌سرپرست به دلیل طلاق وحشتناک است و معلم و مدیر نمی‌دانند با این گروه از کودکان که معمولاً دچار تعارضات روحی هستند چه کنند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه زنگ خطر خودکشی در استان کردستان به صدا در آمده است، تصریح کرد: در سقز و دیوان‌دره مواردی از خودکشی وجود داشته است و تقریباً دو هفته پیش در یکی از مناطق حاشیه‌نشین شهرستان دیوان دره پسربچه‌ای ۱۵ ساله به دلیل مشکلات خانوادگی دست به خودکشی زد. این نوجوان حاشیه‌نشین بود و خانواده وی توان زندگی در شهر را نداشتند و ناچار به تحمل پیامدهای حاشیه‌نشینی بودند.

وی با تاکید بر اینکه آمار اعتیاد در کردستان رو به افزایش است، عنوان کرد: قلیان‌سراهای غیرمجاز به وفور در کوچه و پس کوچه شهرهای ما فعالیت می‌کنند و این قلیان‌سراها پذیرای تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان است. به عنوان مثال در دیوان‌دره ۱۳ قلیان‌سرا بدون مجوز در کوچه و پس‌کوچه‌ها فعال هستند و هیچ نظارتی نیز بر آنها نیست. این اماکن تا ساعاتی پس از نیمه‌شب فعالیت می کنند و به غیر از کشیدن قلیان مسائل دیگری نیز در آنها وجود دارد و باید پرسید دلیل فعالیت این تعداد قلیان‌سرای غیر مجاز در استان چیست؟

چوپانی تصریح کرد: در مناطق حاشیه‌ای مواد مخدر وجود دارد و درآمد فروشنده موادمخدر از فروشنده کتاب بیشتر است.

نماینده کردستان با تاکید بر اینکه این استان کم‌ثروت نیست و نباید به آن لقب محروم داد، گفت: استان من به لحاظ طبیعت و جهانگردی شرایطی دارد که می‌تواند بیشترین درآمدها را در حوزه میراث فرهنگی و جهانگردی داشته باشد و اگر برای نسل جوان تحصیل‌کرده و آماده به کار ایجاد اشتغال شود واقعاً عالی است و دولت باید روی ثروت‌های این استان سرمایه‌گذاری کند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا