جوانان

یونیسف: جان حدود یک و نیم میلیون کودک در خطر است

یونیسف زنگ خطر برای یمن و سه کشور آفریقایی را به صدا در آورده است. صدها هزار کودک در این میان با خطر مرگ بر اثر گرسنگی مواجه‌اند. هولناک اینکه، بزحمت می‌توان مسئولیت فاجعه‌ی پیش رو را به گردن طبیعت انداخت.

بر اساس گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، خطر مرگ بر اثر گرسنگی جان حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار کودک در نیجریه، سومالی، سودان جنوبی و یمن را تهدید می‌کند.

آنتونی لیک، مدیر اجرایی یونیسف، ضمن اشاره به نزدیک شدن خطر مرگ برای کودکان این چهار کشور، در نیویورک گفت، هنوز هم برای نجات جان بسیاری از آنان دیر نشده است.

تداوم خشکسالی در سومالی

عامل قحطی، گرسنگی و سوءتغذیه در این مناطق عموما انسان‌ها بوده‌اند. آنتونی لیک تأکید کرده است که جامعه جهانی برای جلوگیری از تکرار فاجعه‌ی قحطی سال ۲۰۱۱ میلادی در شاخ آفریقا بایستی سریعا اقدام کند.
قحطی دیگر از چهره کشور یمن پاک نخواهد شد
به گفته‌ی مدیر اجرایی یونیسف، تداوم خشکسالی در سومالی جان بیش از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را تهدید می‌کند. او می‌گوید، اکنون ۱۸۵ هزار کودک در این کشور دچار سوءتغذیه شدید هستند. شمار این کودکان اما می‌تواند در ماه‌های آینده تا ۲۷۰ هزار افزایش یابد.

عامل جنگ و ترور

به گزارش یونیسف، در سودان جنوبی نیز که بر اثر جنگ داخلی فروپاشیده است، ۲۷۰ هزار دختر و پسر از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند.

صندوق کودکان سازمان ملل گزارش می‌دهد که در شمال شرقی نیجریه نیز به خاطر فعالیت تروریست‌های اسلام‌گرای “بوکو حرام” ۴۵۰ هزار کودک با سوءتغذیه حاد مواجه هستند.

سوءتغذیه شدید کودکان در یمن نیز که از دو سال پیش درگیر جنگ داخلی است، جان حدود ۴۶۲ هزار دختر و پسر را تهدید می‌کند. این رقم به نسبت سال ۲۰۱۴ میلادی افزایشی ۲۰۰ درصدی داشته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا