زحمتکشان

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت

” طبقه کارگر استوارترین نیروی ترقیخواه و تحول طلب جامعه ماست. غلبه بر ضعف طبقه کارگر در زمینه سازمان یافتگی و یکپارچه کردن اعتراض ها، در کنار پیوند زدن مبارزه اش، به همراه دیگر زحمتکشان، با جنبش همگانی ضد استبدادی، وظیفه یی تأخیرناپذیر است. ”

“ششمین کنگره حزب توده ایران -برنامه نوین حزب “

با همه توان علیه لایحۀ اصلاح قانون کار به سود کلان سرمایه‌داران مبارزه کنیم!

با اتحاد عمل طرح اصلاح قانون کار و ارزان سازی نیروی کار را ناکام سازیم!

“مصوبۀ خروج کارگاه‌های تا ده نفر از شمول قانون کار لغو باید گردد!”…

چکیده گزارش‌های کارگری،هفته اول اسفند ماه

آمارهای حکومتی و حداقل دستمزد کارگران

پنجم اسفند ماه -مرکز پژوهش‌های مجلس، خط فقر در سال جاری را یک میلیون و ۸۰۰هزار تومان برآورد کرد؛ اما کارشناسان اقتصادی٬خط فقر را دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برآورد می کنند.حداقل دستمزد کنونی حتی با مبنا قرار دادن گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس٬امکان گذران زندگی برای کارگران باقی نمی گذارد.

افزایش قیمت‌ها و سبد معیشت خانوارهای کارگری

پنجم اسفند ماه -بر اساس گزارش منتشرشده مرکز آمار، بیشترین افزایش قیمت‌ها نسبت به ماه مشابه سال قبل،  مربوط به گوشت قرمز و ماکیان در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها (۱۷,۱ درصد)، آب و برق و سوخت (۱۸,۳ درصد)، دخانیات (۱۲,۳ درصد)، آموزش (۱۱ درصد) و بهداشت و درمان (۹,۲ درصد) است.نرخ افزایش قیمت‌ها در بعضی از گروه‌های کالایی بیشتر از میانگین تورم بوده و معیشت خانوارهای کارگری را دشوارتر از پیش ساخته است.

قانونیت بخشیدن به اخراج کارگران

پنجم اسفند ماه- وزارت کار دوباره در ماده ٢۶ بحث تغییر عمده در شرایط کار را مطرح می‌کند؛ بحثی که … باید به آن حساس بود، حذف تبصره ماده ٢۵  که مربوط به هیأت‌های تشخیص و حل‌اختلاف کار است٬ پیش تر در لایحه کذایی اصلاح قانون کار آمده بود.

شکاف طبقاتی؛ فقر کارگران و زحمتکشان

پنجم اسفند ماه – نرخ مالکیت مسکن در ثروتمندترین دهک جامعه و در مخرج آن، نرخ مالکیت مسکن در فقیرترین مالکیت جامعه  … [ نشان میدهد که ] این نسبت در سال ۸۴به میزان ۱۱۲ درصد بوده و در سال ۹۰ و در یک دوره شش‌ساله، به ۱۳۶ درصد افزایش پیدا کرده….ضریب جینی آموزش٬ این رقم در سال ۸۴ به میزان ۶۲صدم بوده و در سال۸۸ به ۸۴صدم افزایش پیدا کرده است. ضریب جینی هرچه به یک نزدیک‌تر باشد، به معنای نابرابری بیشتر است. بحران مربوط به نابرابری در توزیع ثروت، درآمدها و مصرف در خانوارها[ عمدتا کارگری]… مهم‌ترین علت آن سلب مالکیت‌های شبه‌قانونی و غیرقانونی از مردم است.

آزادسازی مزد  و ارزان سازی نیروی کار

پنجم اسفند ماه -معاون وزیر کار اعلام  کرد: افزایش حداقل دستمزد راهکار مناسبی برای جبران شکاف دستمزد و قدرت خرید واقعی کارگران نیست، در جلسات کارگروه تخصصی، حداقل دستمزد تعیین نمی‌شود. برای “افزایش قدرت خرید” به شکل منطقی، باید در بازار کار نیز تعادل[ با اصلاح قانون کار] ایجاد شود.

اقتصاد مقاومتی و سرکوب مطالبات مزدی

پنجم اسفند ماه -پیامد نبود تشکل‌های مستقل و صنفی کارگری و نداشتن ابزارهای دفاع جمعی، سرکوب بی‌محابای دستمزد است.وقتی سندیکاها… واقعی وجود ندارند، بین کارگران رقابت‌های نادرست و تفرقه را شاهد هستیم که احتمالا خواسته کارفرما و سرمایه‌گذار است.در قانون کار فعلی ما هرکاری کرده‌اند که کلمه اعتصاب به کار گرفته نشود.

نقض تبصره‌های ماده ۷ قانون کار

پنجم اسفند ماه -در تبصره‌های ماده ۷ قانون کار به لزوم تهیه لیستی از مشاغل دائم و موقت تأکید شده است. اما شاهد نقض ان توسط وزارت کار و کارفرمایان هستیم . بی‌توجهی به اجرای قانون باعث شده تا انعقاد بیش از ۹۰ درصد کل قراردادهای کاری کشور به‌صورت موقت باشد ، در واقع در حال حاضر قراردادها به‌صورت یک‌ماهه، ۳ماهه و بعضاً یک‌ساله منعقد می‌شود.

کاهش قدرت خرید کارگران

پنجم اسفند ماه‌حقوق کارگران با فرض رشد ۱۰درصدی در سال آینده  حتی نیمی از افزایش ۱۵۰هزار تومانی اجاره‌ مسکن را هم پوشش نمی‌دهد. افزایش سهم هزینه خوراک از مخارج کل سبب فقر درمیان خانوارهای کارگری شده است.در قبال افزایش قیمت مواد خوراکی٬ خانواده های  کارگری حداقل ۲۰ درصد از مصرف خوراک کاسته‌اند.

اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز 

پنجم اسفند ماه-‌حدود۴ هزار نفر از کارگران شاغل در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز از ۱۳ روز پیش در اعتراض به عدم دریافت حقوق، فعالیت شغلی خود را متوقف کرده‌اند[اعتصاب کرده اند]. ۴هزار کارگر رسمی و قراردادی شاغل در این واحد تولیدی بین ۴ تا ۵ ماه مطالبات معوقه مزدی، طلبکارند.

 اعتصاب مجدد کارگران شرکت ماشین‌سازی اراک

پنجم اسفند ماه -شماری ازکارگران پیمانکاری ماشین‌سازی اراک  با مراجعه به کارفرما درخواست تسویه‌حساب کردند که با پاسخ «فعلاً پول نیست و می‌توانید بروید» مواجه شدند. کارگران پیمانکاری شرکت ماشین‌سازی اراک تاکنون ۴ ماه معوقات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند.

اعتراض کارگران طرح راه آهن جوین- اسفراین‌بجنورد

چهارم اسفند ماه – جمعی از کارگران  پروژه راه آهن جوین- اسفراین- بجنورد، به دلیل عدم پرداخت مطالبات از سوی شرکت پیمانکار در مقابل فرمانداری اسفراین تجمع کردند.کارگران از مرداد ماه امسال مزدی دریافت نکرده اند.

خواست کارگران طرح دریاچه هنر تهران

چهارم اسفند ماه -کارگران پیمانکاری شرکت کیسون شاغل در پروژه احداث دریاچه هنر تهران تا نزدیک به ۱۱ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند. حدود یکسال است که ساخت این پروژه متوقف شده است.

اعتصاب کارگران تراکتورسازی تبریز

چهارم اسفند ماه-‌جمعی از کارگران مجتمع تراکتورسازی تبریز٬ با تجمع مقابل درب واحد خط مونتاژ نسبت به عدم امنیت شغلی و کاهش تولید این کارخانه اعتراض کردند. واردات بی‌رویه تراکتور با تعرفه کم از کشورهای اروپا و چین٬ سبب  کاهش تولید درگروه صنعتی تراکتورسازی ایران شده است.

اعتراض ماهیگیران گیلان و مازندران

چهارم اسفند ماه- اداره کل شیلات از تمدید مجوز صیادی٬ ماهیگیران عضو شرکت تعاونی پره خوداری کرد.این اقدام با اعتراض اعضای این شرکت تعاونی مواجه شد. سیاست شیلات در آستانه نوروز که تقاضای بازار برای ماهی آب‌های شمال زیاد است٬ به زیان صیادان گیلان و مازندران تمام می شود. سال قبل در طول بیش از۶ماه ٬چهار میلیون و ۴۰۸ هزار و ۷۰۸ کیلوگرم ماهی از خزر صید شده بود.

خواست صنفی ورزشکاران و کوهنوردان کشور

چهارم اسفند ماه-‌صاحب نظران ورزش کوهنوردی و نیز  ورزشکاران چند رشته مانند؛ کشتی٬ والیبال٬ شنا  ٬واترپولو٬ دوچرخه سواری و … خواستار  چتر بیمه‌ها و پوشش بیمه درمانی شدند.هیات کوهنوردی استان اصفهان،‌ تصریح کرد: کوهنوردان باید از بیمه‌ها استفاده کنند و بتواند در موقع بروز سانحه از تعهدات کافی برخوردار باشند.

مبارزه کارگران مجتمع‌های پرورش ماهی علیه خصوصی سازی

چهارم اسفند ماه – جمعی از کارگران مجتمع‌های دولتی پرورش ماهی چم چیت دورود و دوآب الشتر واقع در استان لرستان٬ با ارسال نامه به وزارت جهاد کشاورزی  نسبت به واگذاری این دو مجتمع بزرگ به بخش خصوصی اعتراض کرده و خواستار تضمین امنیت شغلی خود شدند .

هدفمندی یارانه ها  و فقر کارگران کشاورزی

چهارم اسفند ماه- اغلب کارگران کارگاهای چای سازی ایران بیکارشده اند. چای ایرانی ارگانیک و بهترین محصول جهان است، اما واردات بی‌جا چای خارجی٬ کشاورز را مجبور می کند به سمت تغییر کاربری اراضی چای حرکت کند.صدها کارگر باغات چای در یک سال اخیر بیکار شده و سطح مزد و درآمد‌شان به شدت کاهش یافته است. با اجرای هدفمندی یارانه ها٬ ۷۰۰۰ هکتار از باغات چای برای واردات بی‌جا در چرخه تولید تغییر کاربری پیدا کرده و کارگران کارگاها و باغات بیکار و فقیرشده اند.

اخراج دسته جمعی کارگران بیمارستان اندیمشک

چهارم اسفند ماه – ۳۵ نفر از کارکنان پیمانکاری بیمارستان اندیمشک از سوی پیمانکار[در آستانه سال نو و بدون دریافت حقوق ] این بیمارستان اخراج شدند.در سالهای اخیر نیز۷۵نفر برای نظافت بیمارستان… جذب شده بودند که به علت نداشتن رابطه استخدامی اخراج شدند.

اعتراض کارگران شرکت پتروشیمی تکس آریا

چهارم اسفند ماه- ۴۵ تن از کارگران شرکت پتروشیمی تکس آریا برای دومین بار طی روزهای گذشته نسبت به تصمیمی که کارفرما برای اخراج آنها گرفته است دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع کارگران کاشی اصفهان

چهارم اسفند ماه- کارگران کاشی اصفهان روز۴ اسفند ماه با حضور مقابل استانداری اصفهان خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و مطالبات خود شدند که ۶ ماه به تعویق افتاده است.

اعتصاب کارگران کارخانه آلومینیوم مهدی 

چهارم اسفند ماه- صبح روز۴ اسفند ماه بیش از ۳۰۰ کارگر کارخانه آلومینیوم مهدی هرمزآل در اعتراض به اخراج ۴۰ نفراز همکاران‌شان تولید را متوقف کرده و در مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند. در مجموع این کارخانه بیش از  ۲ هزار و ۴۰۰ کارگر دارد که علاوه بر آنکه فاقد امنیت شغلی اند کارفرمای بخش خصوصی کارخانه در پرداخت مطالبات آنان بی‌توجهی می‌کند.

تجمع کارگران شاغل و بازنشسته کارخانه پارسیلون

چهارم اسفند ماه- گروهی از کارگران شاغل و بازنشسته این کارخانه  از روز یکشنبه یکم اسفند تا به امروز مقابل ساختمان استانداری لرستان تجمع کرده‌اند و تا به امروز در حال تجمع هستند. اجتماع صنفی یاد شده به صورت همزمان در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی وبلاتکلیفی در دریافت مطالبات معوقه برگزار شده است. همچنین چندین ماه است که حق بیمه کارگران شاغل به تامین اجتماعی پرداخت نشده و در نتیجه دفترچه‌ درمانی کارگران به خانواده‌هایشان تمدید نمی‌شود.همچنین در  این اجتماع صنفی حدود ۲۳۰ کارگر قرار دادی اخراجی کارخانه  نیز حضور دارند که از دی ماه سال ۹۴ از کار بیکار شده‌اند و کارفرما هنوز بابت مطالبات معوقه با آنها تسویه حساب نکرده است.

اعتراض کارگران شرکت ایران خودرو در گرگان

چهارم اسفند ماه- نمایندگی « موحدی» ایرانخودرو که درکیلومتر یک جاده گرگان به تهران فعالیت دارد، از اول اسفند ماه جاری (۹۵) به دلیل مشکلات مالی تعطیل شده و تمامی کارگران آن هم اکنون بیکارشده‌اند.هرکدام از کارگران اخراج شده تا نزدیک به ۱۸سال سابقه کاری داشته‌ وبعد از اخراج برای پیگیری وضعیت شغلی ودریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار گرکان شکایت کرده‌اند.

خواست کارگران افزایش دستمزد است

چهارم اسفند ماه- ﻣﺴﺌﻠﻪ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﺩﺳﺘﻤﺰﺩ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ﺟﺪﯾﺪ ﺍﺯ ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﺩﻏﺪﻏﻪ‌هایﮐﺎﺭﮔﺮﺍﻥ ﺑﺸﻤﺎﺭ می‌رﻭﺩ . ﻧﻈﺮ ﺑﻪ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺩﺍﺷﺘﻦ ﯾﮏ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺷﺎﯾﺴﺘﻪ ﻭ ﺷﺮﺍﻓﺘﻤﻨﺪ، ﺣﻖ ﻣﺴﻠﻢ ﻫﺮ ﺍﻧﺴﺎﻧﯿﺴﺖ، ﺍﺯﯾﻨﺮﻭ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﻫﺮﭼﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺣﻘﻮﻕ ﻭ ﺩﺳﺘﺮﻧﺞ ﮐﺎﺭﮔﺮ ﻧﻘﺶ ﻣﻬﻢ ﻭ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺑﺎﺯﯼ ﻣﯽ‌ﮐﻨﺪ…ﻣﺪﯾﺮﺍﻥ ﺩﻭﻟﺘﯽ ﺑﺎ ﺣﻘﻮﻗﻬﺎﯼ ﻧﺠﻮﻣﯽ ﭼﻨﺪ ﺻﺪ ﻣﯿﻠﯿﻮﻥ ﺗﻮﻣﺎﻧﯽ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ، ﺷﺎﻫﺎﻧﻪ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ ﻣﯽﮔﺬﺭﺍﻧﻨﺪ … ﻭﻗﺘﯽ ﻧﻮﺑﺖ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﮔﺮﺍﻥ ﻣﯽﺭﺳﺪ ﺁﻧﭽﻨﺎﻥ ﻗﻄﺮﻩ ﭼﮑﺎﻧﯽ ﻭ ﻧﮑﺘﻪ ﺳﻨﺠﯽ ﻭ ﺭﯾﺰﺑﯿﻨﯽ ﺑﺨﺮﺝ ﻣﯽﺩﻫﻨﺪ ﻭ ﻣﻮ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻣﺎﺳﺖ ﺟﺪﺍ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ و ﺑُﺨﻞ ﻣﯽﻭﺭﺯﻧﺪ ﮐﻪ ﺍﻟﺒﺘﻪ ﻧﺘﯿﺠﻪ‌ﺍﺵ ﻫﻢ ﭼﯿﺰﯼ ﺑﺠﺰ ﻓﻘﺮ ﻭ ﻓﻼﮐﺖ ﻧﻤﯽﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﺎﺷﺪ .

اعتراض به خصوصی سازی و اقتصاد دلالی

چهارم اسفند ماه- با توجه به عملکرد دولتمردان باید گفت کار و اقتصاد تولیدی در محاسبات آقایان محلی از اعراب ندارد و سیاست‌های تعدیلی با شتاب در حال اجراست. رواج شرکت‌های هرمی و حمایت دولتی‌ها از این نوع کسب و کار دلال‌گونه به جایی رسیده است که دولت با صدور مجوز برای فعالیت اقتصادی شرکت‌های هرمی، سرشت مناسباتی را که به آن باور دارند، در عمل به اجرا در می‌آورند.

اعتراض کارگران پیمانکاری شرکت کیسون

چهارم اسفند ماه- کارگران پیمانکاری شرکت کیسون شاغل در پروژه احداث دریاچه هنر تهران تا نزدیک به ۱۱ ماه مطالبات و مزایای مزدی پرداخت نشده طلبکارند.

هزینه‌های زندگی و میزان دستمزد زحمتکشان

سوم اسفند ماه -دستمزد سال کنونی کارگران  ۸۱۲ هزار تومان تعیین شده٬ در حالیکه  بانک مرکزی هزینه ماهانه یک خانوار را ۲.۹میلیون تومان اعلام کرده است.مطابق آمار فقط هزینه مسکن کارگران ماهانه یک میلیون تومان می‌شود. با این ارقام تأمین معیشت و هزینه‌های زندگی برای خانوارهای کارگری امکان پذیر نیست .

پرونده بیمه بیکاری کارگران پلاسکو بسته شد

سوم اسفند ماه -پرونده کارکنان و کارگران بیکارشده ساختمان پلاسکو برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، با ثبت‌نام ۱۵۰۰ نفر‌ به پایان رسید.۷۰۰ نفر نیز یا فاقد بیمه هستند یا از سایر حمایت‌های بیمه‌ای مانند خویش فرما و اجباری برخوردار بودند‌. دریافت بیمه بیکاری برای همه  به صورت موقت وعمدتا ۶ ماه است.

اعتصاب کارگران کارخانه سراب بافت

سوم اسفند ماه – جمعی از کارگران  کارخانه سراب بافت با تجمع در محوطه این واحد تولیدی خواستار دریافت مزد معوقه خود گردیدند. ۷ ماه پس از بازگشایی مجدد  این واحد نساجی٬ فقط حقوق دوماه کارگران پرداخت شده.در حالیکه کارگران ماه هاست حقوق نگرفته اند٬ استاندارآذربایجان شرقی از مدیر کارخانه سراب بافت تمجید می کند.

اعتراض کارگران به روند تعیین دستمزد سالانه

سوم اسفند ماه- صبح روز۳ اسفند ماه جمعی از کارگران در اعتراض به روند تعیین دستمزد سالانه مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. در این تجمع کارگران خواستار افزایش عادلانه دستمزدها براساس میزان سبد‌هزینه شدند و اعلام کردند روند همیشگی تعیین دستمزد که به نفع دولت و کارفرمایان است، بایستی خاتمه یابد.

تجمع کارکنان شرکتی مخابرات

سوم اسفند ماه- صبح روز۳ اسفند ماه بیش از پانصد نفر از کارکنان شرکتی مخابرات سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. کارکنان شرکتی مخابرات  در اعتراض به پایین بودن دستمزد پایه خواستار انعقاد قرارداد مستقیم با مخابرات و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، رفع تبعیض و برقراری امنیت شغلی هستند ، تجمع کنندگان معتقدند که واسطه‌ها بایستی حذف شوند تا حقوق صنفی و شغلی کارگران تامین شود.

تجمع فرهنگیان بازنشسته

سوم اسفند ماه- صبح روز۳ اسفند ماه چند صد نفر از بازنشستگان فرهنگی سراسر کشور مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. خواست این زحمتکشان اجرای دقیق همسان سازی بازنشستگان فرهنگی با بازنشستگان بقیه ارگان‌های دولتی، افزایش سطح تسهیلات خدماتی و درمانی در قالب بیمه‌های کارآمد و پرداخت معوقات مزدی است.

اعتراض کارگران پستهای فشار قوی برق

سوم اسفند ماه- شورای اپراتورهای قرارداد کار معین پستهای فشار قوی برق با صدور بیانیه‌ای نسبت به ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام به طرح یکسان‌سازی کلاه زردها اعتراض کرده‌است. مخالفت  با تصویب این طرح ، موافقت با تبعیض بین همه کارکنان شاغل در پستهای فشارقوی برق که همگی یک کار واحد و برابر را انجام میدهند است.

سرکوب مزد در دولت تدبیر و امید!

سوم اسفند ماه- نه تنها در دولت تدبیر و امید وعده‌ها محقق نشد و دستمزدها به تناسب رقم واقعی تورم افزایش پیدا نکرد، بلکه سبدهای حمایتی وعده داده‌شده هم از کارگران و دستمزدبگیران دریغ شد.

خواست زحمتکشان افزایش دستمزد‌ها است

سوم اسفند ماه- خواست مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی همانند کارگران افزایش مزد در سال ۹۶  است، چرا که معیشت کارگران و مستمری بگیران هم اکنون به یک اندازه مورد تهدید قرار گرفته است و از آنجا که مستمری بیمه شدگان غیر شاغل سازمان تامین اجتماعی تابعی از حداقل مزد مصوب شورای عالی کار است، کارگران بازنشسته و مقرری بگیر نیز به اندازه کارگران شاغل خواستار افزایش واقعی مزد در سال ۹۶ هستند.

اعتراض کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی

سوم اسفند ماه- کارفرمای این معدن  چهار ماه دستمزد  به کارگران بدهکار است و اداره تامین اجتماعی شهرستان دامغان در استان سمنان به دلیل بدهی‌ طولانی مدت کارفرمای این واحد معدنی از روز چهارشنبه  هفته گذشته (۲۷ اسفند) از تمدید دفترچه‌های درمانی  کارگران این واحد معدنی خودداری کرده است.

حذف زنان شاغل از بازار کار کشور

دوم اسفند ماه -مصوبه اخیر مجلس برای بازنشستگی پیش از موعد زنان… می‌توانیم پیش‌بینی کنیم در پنج‌ سال، نزدیک به یک‌سوم از زنانی که در بازار کار ایران شاغل هستند، از بازار خارج شوند و سهم زنان در بازار کار از ۱۴ درصد کنونی به حدود ۹ تا هشت درصد کاهش یابد.

اعتراض ملوان‌های بنادر دیلم و گناوه

دوم اسفند ماه-‌جمعی از ملوان‌های شاغل در شناورهای بنادر دیلم و گناوه واقع در استان بوشهر٬ در اعتراض به افزیش قیمت سوخت و به دنبال آن بلیت شناورها در محل لنگرگاه بندر گناوه تجمع کردند.افزایش  قیمت سوخت٬ مسافرت و اجازه تخلیه کالا را دشوار ساخته و به درآمد و دستمزد  کارگران و ملوان‌ها لطمه وارد ساخته است.در بندر گناوه یکهزار و در بندر دیلم هشتصد شناور وجود دارد که منبع درآمد و معیشت ملوان هاست.

وزارت کار و حمایت همه جانبه از کارفرمایان

دوم اسفند ماه -علی ربیعی در چهارمین جشنواره رهبران کارآفرین[ کارفرمایان ]  که در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت:” “فقرزدایی با توانمندسازی و کارآفرینی[ حمایت از کارفرمایان ]  انجام می شود. امسال سال شکوفایی دولت بوده و سال آینده نیز می تواند سال جهش دولت باشد.دولت نیز باید کارآفرینی[ کارفرمایی]  و مفهوم پرمعنای آن را غنی سازی کند.”

تجمع رانندگان اتحادیه موسسات خودروهای کرایه

دوم اسفند ماه- جمعی از رانندگان عضو اتحادیه موسسات اتومبیل کرایه در اعتراض به فعالیت  شبکه “اسنپ” و”تپسی”[این شبکه مسافرکشی آنلاین با موافقت و مشارکت سپاه و نیروی انتظامی فعالیت و نسخه ایرانی اوبر قلمداد می گردد] درمقابل مجلس تجمع کردند. فعالیت  شبکه “اسنپ” و”تپسی” سبب کاهش درآمد رانندگان تاکسی تلفنی و نیز بیکاری شماری ازآنها شده است.در متن نامه جمعی از رانندگان اشاره شده است که اسنپ و تپسی در حقیقت با دامپینگ، نرخ کرایه‌ها را پایین آورده‌اند.

تجمع اعضای تعاونی مسکن شش گانه

دوم اسفند ماه- صبح روز۲ اسفند ماه حدود ۳۰۰ نفر  از اعضای تعاونی شش گانه  مسکن کارکنان  وکارگران واحد‌های  پارس آرین ،صنایع معادن ،شرکت باریت، نیروی هوایی، بیمارستان پارس وشرکت توسعه صادارات معادن به نمایندگی از ۲ هزارخانوار در مقابل ساختمان وزارت راه وشهرسازی تجمع کردند. پس از گذشت ۲۶ سال  اداره مسکن وشهر سازی به دلایل مختلفی  اجازه ساخت وساز به اعضای این تعاونی را نمی‌دهد.

اعتصاب کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس

دوم اسفند ماه- از ساعات آغازین صبح روز۲ اسفند ماه ، حدود ۵۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس که زیرمجموعه شرکت تهران جنوب محسوب می‌شوند، در اعتراض به ۴ ماه معوقات مزدی در محوطه پالایشگاه تجمع کردند. کارگران معترض می‌‌گویند:  شب عید است و شرمنده خانواده هستیم، با پرداخت‌های نصفه نیمه و وعده‌های سرخرمن مشکلات کارگران حل نمی‌شود.

خواست کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد

دوم اسفند ماه- دستمزد ۸۱۲ هزار تومانی سال ۹۵ کمکی به بهبود شرایط معیشتی کارگران نکرده است چرا که در بهترین حالت تنها ۱۰ تا ۱۵ روز از هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد. خواست کارگران از دستمزد سال ۹۶ کمتر از بقیه سال‌ها نیست چرا که «معاش آبرومندانه» و «بدون دغدغه» حق آنهاست.

اعتراض به کاهش دستمزدها

دوم اسفند ماه- طبق آخرین برآوردها ، آهنگ رشد هزینه‌های زندگی دست‌کم ۶۰ بار سریعتر از روند افزایش دستمزدها بوده است، تا به امروز همیشه با نزدیک شدن به روزهای پایانی هر سال شاهد افزایش مضاعف تلاش کارفرمایان دولتی و خصوصی برای پایین نگهداشتن قدرت خرید کارگران بوده‌ایم. کارگران و اقشار فرودست سهمی از[ تقسیم ثروت ] مواهب اقتصادی ندارند و بار هزینه‌های هولناک  نوسانات [ بحران ] اقتصادی تنها بر روی دوش آنها است.

اعتصاب رانندگان سرویس‌های حمل و نقل کارگران معدن زغال سنگ طزره

دوم اسفند ماه- رانندگان مورد نظر، حداقل از ابتدای پاییزتاکنون (نزدیک به پنج ماه) بابت جابجایی روزانه کارگران مزدی دریافت نکرده‌اند. به دلیل پرداخت نشدن مطالبات رانندگان سرویس‌های حمل و نقل کارگران معدن زغال سنگ طزره، تردد روزانه کارگران این واحد معدنی امروز مختل شد.

اعتصاب رانندگان ماشین‌های استیجاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه

دوم اسفند ماه- صبح روز۲ اسفند ماه حدود  ۵۰ نفر از  رانندگان ماشین‌های استیجاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه که مسئولیت جابجایی کارگران را در بین مزارع کشاورزی بر عهده دارند در اعتراض به ۷ ماه مطالبات پرداخت نشده  دست به اعتراض صنفی زدند. رانندگان معترض حتی پول بنزین مورد نیاز برای روشن کردن ماشین‌های خود را نداشته و با قرض گرفتن از دیگران تاکنون به کار خود ادامه داده‌اند.

اعتصاب کارگران شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمز

دوم اسفند ماه- حدود ۳۰۰ نفر از کارگران شاغل در این شرکت ،صبح امروز در اعتراض به دو ماه مطالبات مزدی معوقه در محوطه کارگاه تجمع کردند. در حال حاضر تا حدود ۷۰۰ کارگر از طریق شرکت  بحر گستر هرمز در پروژه‌های کشتی‌سازی در استان هرمزگان مشغول کارند اما در عین حال هنوز بابت دوماه معوقات مزدی پرداخت نشده طلبکارند.دراین واحد کشتی سازی، همسان با دستمزد، حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است، همچنین مطالباتی  نیز در ارتباط به دستمزد از سالها قبل وجود دارد.

اعتراض کارگران کارخانه پارسیلون

اول اسفند ماه- گروهی از کارگران  کارخانه پارسیلون واقع دراستان لرستان٬ خواستار دریافت مزد و مزایای معوقه خود شدند.براثر اجرای برنامه تعدیل[اخراج] تعداد کارگران این واحد تولیدی از ۱۵۰۰ به ۲۵۰ نفر رسیده است.

اعتصاب کارگران طرح جاده رامیان به شاهرود

اول اسفند ماه- جمعی از کارگران جاده رامیان به شاهرود٬ در اعتراض به عدم دریافت بیش از ۹ماه حقوق در مقابل شرکت پیمانکاری مراغ تجمع کردند.در آستانه سال نو کارگران خواستار دریافت تمام و کمال معوقات مزدی خود شدند.

اعتصاب رانندگان کامیون‌های تخلیه زباله تبریز

اول اسفند ماه -رانندگان کامیون‌های حمل و تخلیه زباله‌های تبریز، در اعتراض به عدم دریافت چند ماه دستمزد و پول حق حمل خود  طبق قرارداد با پیمانکارشهرداری، اعتصاب کردند. رانندگان سازمان پسماند شهرداری تبریز بیش هفت ماه است که مزدی در قبال کار سخت شبانه روزی خود دریافت نکرده اند.

اعتصاب کارگران کاشی کویر یزد

اول اسفند ماه- نزدیک به ۱۵۰ نفر از کارگران این کارخانه در ساعت ۹ صبح روز یکشنبه/۱ اسفند ماه بابت معوقات مزدی خود در محوطه محل کارشان تجمع کردند. حجم معوقات مزدی‌۴۰۰ کارگر این کارخانه  به چهار ماه (آبان، آذر، دی و بهمن سال ۹۵) می‌رسد. کارگران هنوز بابت قسمتی از مطالبات مربوط به سال‌های ۹۳، ۹۴ و ابتدای سال ۹۵ خود از کارفرما طلبکارند.

اعتراض به افزایش هزینه بازنشستگی کارگران

اول اسفند ماه- با افزایش هزینه بازنشستگی پیش از موعد کارگران مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور، برخی کارفرمایان بجای پرداخت این هزینه، تلویحا از کارگران مشمول می‌خواهند که مسئولیت پرداخت آنرا برعهده بگیرند.هم اکنون تا نزدیک به ۸۵ درصد از کارگران واحد‌های استان قزوین که امکان بازنشستگی با مشاغل سخت وزیان آور را دارند، هزینه یادشده را از جیب پرداخت می‌کنند در حالی‌ که  به موجب قانون تامین اجتماعی مسئولیت پرداخت هزینه یاد شده برعهده کارفرماست .

چکیده گزارش‌های کارگری، ادامه هفته چهارم بهمن ماه ؛

اعتصاب مجدد کارگران کارخانه  ماشین سازی اراک

سی‌ام بهمن ماه – حدود ۸۰ کارگر کارخانه  ماشین سازی اراک که  به صورت پیمانکاری در سمت‌  جوشکار فلزسنگین و دیگ‌های بخار مشغول کارند، بیش از ۴ ماه مزد طلب دارند.این کارگران از  مزایایی مانند ، بن، حق مسکن، هزینه ایاب و ذهاب محرم هستند.کارگران با تجمع در محوطه  کارخانه خواستار دریافت مزد موقعه و برخورداری از دیگر مزایای قانونی شدند.

هدفمندی یارانه ها٬ صنعت‌زدایی و نابودی امنیت شغلی کارگران

سی‌ام بهمن ماه -در فاصله سال‌های ٨۵ تا ٩٠ با وصف اینکه بالغ بر ۶٠٠‌ میلیارد دلار از محل صادرات نفت و گاز و… به اقتصاد ایران تزریق شده اما خالص فرصت‌های شغلی ایجادشده در بخش صنعت منفی ۴١۵‌ هزار بوده که این بی‌سابقه‌ترین صنعت‌زدایی در تاریخ اقتصادی ایران است. فعالیت‌های دلالی به‌عنوان فعالیتی…غالب در آمده است.

مطالبه هنرمندان و کارکنان هنرهای تجسمی

سی‌ام بهمن ماه- جمعی از هنرمندان تجسمی٬ خواستار حمایت از حقوق هنرمندان، تامین فضاهای آموزشی برای انجمن‌های هنری، رسیدگی به معافیت مالیاتی و تامین حق بیمه هنرمندان شدند. آثار هنرمندان به جای این‌که در جامعه گسترش پیدا کنند، در خانه‌ها و کارگاه‌های‌شان باقی می‌ماند و به این دلیل هنرمندان و کارکنان عرصه هنر  با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند.

ماموران امنیتی مانع تجمع کارگران کارخانه پلی‌اکریل شدند

سی‌ام بهمن ماه -تجمع کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان با مداخله و تهدید ماموران امنیتی و نیروی انتظامی ناتمام ماند. قصد کارگران تجمع و راه پیمایی به سمت  استانداری اصفهان بود تا مخالفت خود با خصوصی سازی را نشان دهند.

تشکل‌های زرد و فرمول هزینه معیشت کارگران

سی‌ام بهمن ماه- درنشست مشترکی بین نمایندگان کانون عالی شوراهای اسلامی کار، کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، مجمع نمایندگان کشور و نماینده اتحادیه پیشکسوتان٬ بر سرسیاست‌گذاری‌های تعیین فرمول هزینه سبد زندگی یک خانواده کارگری توافق شد.فرمول تعیین سبد معیشت کارگران با توافق نمایندگان  کارفرمایی نیز تعیین شده است.

تجمع کارگران کارخانه قند ممسنی

سی‌‌ام ‌ بهمن ماه- کارگران کارخانه قند ممسنی در استان فارس، حوالی ظهر روز ۳۰ بهمن ماه در اعتراض به تعویق حقوق و سایر مطالبات صنفی‌شان در مقابل درب وردی کارخانه تجمع کردند. کارگران با اعلام تعطیلی کارخانه (مرداد ماه ۹۵) بیکار شده‌ و ۳۶ ماه مطالبات معوقه مزدی دارند .یکی دیگر از دلایل اعتراض کارگران به تعطیلی این کارخانه  واگذاری آن به بخش خصوصی بوده است.

اعتصاب کارگران کارخانه پلی‌اکریل اصفهان

سی‌‌ام بهمن ماه- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه پلی‌اکریل اصفهان در اعتراض به معوقات مزدی و توقف فعالیت‌های کارخانه در صبح روز شنبه/ ۳۰ بهمن به دلیل مداخله عوامل انتظامی ناتمام و کارگران متفرق و به وسیله اتوبوس‌‌هایی که جزء ناوگان سرویس کارکنان پلی‌اکریل محسوب می‌شود به محل کارخانه منتقل شدند. کارگران پلی اکریل اصفهان قصد داشتند تا از استانداری و دولت بخواهند که با تخصیص اعتبارات مالی مناسب، جلوی تعطیلی کامل این مجتمع صنعتی را گرفته و سقوط امنیت اقتصادی و اجتماعی بیش از هزار خانوار جلوگیری کنند.

اعتصاب کارگران کارخانه شیشه قزوین

سی‌‌ام بهمن ماه- نزدیک به ۲۶۰ کارگر این کارخانه از روزپنجشنبه ۲۸ بهمن ماه دست از کار کشیده‌اند تا اعتراض خود را به آنچه که ۵ ماه مطالبات مزدی سال ۹۵ عنوان می‌شود، نشان دهند. کارگران می‌‌گویند : در آستانه شب سال نو با حجمی از معوقات مزدی روبرو هستیم و همین مسئله برمشکلات اقتصادی خانواده‌های ما افزوده است و کارفرما اعتنایی به تامین امنیت شغلی و وضعیت پرداخت مطالبات معوقه آنان نداشته است.

اعتراض کارگران در استان خوزستان

سی‌‌ام بهمن ماه- آلودگی‌های حاصل از پدیده ریز گردها که در سالهای اخیر استان خوزستان بویژه شهرهای اهواز، آبادان را درگیر خود کرده است  به حدی رسیده است که عموم مردم بویژه کارگران به بسیاری از بیماری‌های ناشناخته پوستی و ریوی مبتلا شده اند. این شرایط برای ساکنان استان خوزستان که اکثریت آنان کارگران شاغل در واحد‌های پتروشیمی و پالایشگاهی هستند بسیار نگران کننده و هزینه بر شده است. به طورمتوسط هر خانوار کارگری ماهانه بخش قابل توجه‌ای از در آمد خود را هزینه درمان بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا می‌کند.

اعتراض کارخانه خیام الکتریک نیشابور

سی‌‌ام بهمن ماه- از سال ۹۳ کارفرما به بهانه کمبود منابع مالی در برخی از ماه‌های سال بجای پرداخت کامل حق بیمه برای حدود ۳۰۰کارگر شاغل در این واحد  تولیدی  حق بیمه  ناقص پرداخت کرده‌است. کارفرمای این واحد  از نبود نظارت بازرسان تامین اجتماعی به نفع خود استفاده کرده و حق بیمه آنان را بدون توجه به درآمدهای واقعی آن‌ها پرداخت کرده‌‌است.

خواست کارگران  شهرداری شوشتر تامین امنیت شغلی‌ است

سی‌‌ام بهمن ماه- ازشهریورماه سال جاری  تا هم اکنون حدود ۴۷۰ تن از کارگران شهرداری با تصویب شورای اسلامی این شهر، از قرار داد مستقیم  به پیمانکاری تبدیل وضعیت شده‌اند که این موضوع باعث نگرانی کارگران شده است. شهرداری شوشتر به فکر سودی است که بابت واگذاری این نیرو‌ها از شرکت‌های خدماتی و پیمانکاری دریافت می‌کند. کارگران جدا از ناثباتی شغلی که هم اکنون با حضور شرکت‌های واسطه‌ای نیروی انسانی با آن مواجه اند دست کم  سه ماه معوقات مزدی از شهرداری طلبکارند.

اعتراض کارکنان آرایشگاه‌های زنانه

بیست و نهم بهمن ماه- با پلمپ برخی ازآرایشگاه‌های زنانه در استان‌های کردستان وهمدان٬ آریشگران شاغل در آرایشگاه‌های زنانه نسبت به از دست دادن شغل و درآمد خود اعتراض کردند.بعلاوه آریشگران خواستار حق بیمه  هستند.رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه همدان قبلا اعلام کرده بود؛ برای آرایشگران بیمه تعریف نشده است و همه آرایشگران در صورت تمایل باید خودشان را بیمه کنند.

وضعیت شاغلان گاوداری‌های صنعتی

بیست و نهم بهمن ماه -مرکز آمار ایران از تعطیلی ۲۹ درصدی گاوداری‌های صنعتی طی کمتر از شش ماه اخیر   خبر داد. تعداد کل شاغلان گاوداری‌های صنعتی در سال گشته، ۶۶۴۷۰ نفر بوده است که از این تعداد ۳۴۸۶۶ تن با مزد و حقوق و بقیه بودن مزد و حقوق بوده‌اند.کارگران گاوداری‌های صنعتی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار ندارند.

همایش صنایع پولاد خاورمیانه و حقوق کارگران ایران

بیست ونهم بهمن ماه- بزرگ‌ترین همایش فولادی خاورمیانه در حالی در تهران برگزار شد که چهار گروه اصلی شرکت‌کننده در این همایش، صنعت فولاد ایران را به دلیل سه مولفه اصلی، قابل رقابت در بازارهای جهانی ارزیابی کردند.انرژی و نیروی انسانی ارزان  مزیت‌های اصلی اعلام شدند.پیدایش بخش خصوصی” توانمند” به هدف تامین امنیت سرمایه و تغییر قوانین کار٬ مزیت‌ ایران در رقابت در بازارهای جهانی است.

بخشودگی جرایم کارفرمایان از جیب کارگران

بیست و نهم بهمن ماه -مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با صدور بخشنامه‌ای به واحدهای اجرایی این سازمان در سراسر کشور، نحوه اجرای قانون بخشودگی جرائم کارفرمایان را  مشخص کرد. در همین حال ده‌ها هزار کارگر در کارگاه‌ها از حق بیمه محروم بوده و کارفرمایان سهم  بیمه پرداخت نمی کنند .

منابع مورد استفاده : ایرنا-‌تابناک-‌ایران-‌ایسنا-‌شرق-‌دنیای اقتصاد- ایانا- جهان صنعت‌-مهر‌آفتاب-‌مردم سالاری-‌ایلنا-‌قانون-‌اعتماد

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اتحاد کارگر

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا