گوناگون

سفره‌های خالی زحمتکشان با شعار پرنمی‌شود/معیشت ستیزی پایان یابد

رئیس مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان خوزستان می‌گوید گوش کارگران از شعارهایی با مضمون محرومیت‌زادیی پر است و کارگران به خوبی می‌دانند که با شعار نمی‌توانند سفره‌های خالی خود را پرکنند…

«محمد رضا راهداری زاده» رئیس مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان خوزستان در گفتگو با ایلنا، اظهار داشت: گوش کارگران از شعارهایی با مضمون محرومیت‌زادیی پر است و کارگران به خوبی می‌دانند با شعار نمی‌توانند سفره‌های خالی خود را پرکنند.

وی افزود: کارگران جز اقشار فرودست هستند که هیچگاه سطح دستمزدها پاسخگوی معیشت و جیب خالی آنان نبوده است. این در حالی است که عده‌ای که در اقتصاد کشور دست بر آتش دارند و رسانه‌ها را در اختیار دارند این تصویر را در افکار عمومی ایجاد کرده‌اند که می‌توان با با دستمزدهای فعلی آبرومندانه زندگی کرد و تا ابد صورت خود را به سیلی سرخ نگه داشت.

رئیس مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان خوزستان افزود: به صرف درنظر گرفتن سطح تورم نمی‌توان قدرت خرید کارگران را افزایش داد چراکه مثلا سال ۱۳۹۱ که تورم ۳۰ درصد بود دستمزد ۱۵ درصد افزایش یافت و سال ۱۳۹۲ که تورم ۳۴ درصد بود دستمزد تنها ۲۰ درصد افزایش یافت از این رو حتی اگر در سال ۹۴ و ۹۵ که دستمزد اندکی از تورم بیشتر بود برای کارگران چندان تعجب‌آور نبود.

این فعال صنفی کارگری در ادامه با بیان اینکه افزایش دستمزد براساس هزینه‌های سبد معیشت می‌تواند به واقعی شدن سطح مزد کمک کند، افزود: ماده ۴۱ قانون کار در خصوص محاسبه مزد براساس هزینه‌های سبد معیشت صراحت دارد اما افزایش مزد بر این اساس بیش از سه دهه است که مورد غفلت قرار گرفته و حالا وقت آن است که به کارگران بر این اساس دستمزد پرداخت شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا