گوناگون

اصغر فرهادی نمایندگانش را در مراسم اسکار معرفی کرد

اصغر فرهادی اعلام کرد که انوشه انصاری و فیروز نادری را نماینده خود در مراسم اهدای اسکار کرده است. این دو شخصیت برجسته ایرانی‌تبار، شهروندان ایالات متحده هستند. پروفسور نادری از منتقدان سرکوب “جنبش سبز” به‌‌شمار می‌رود.

پس از اعلام حکم دونالد ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان ایران و چند کشور دیگر به ایالات متحده، اصغر فرهادی که فیلم “فروشنده” او نامزد سینمای ایران در اسکار ۲۰۱۷ برای دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان است، اعلام کرد که در مراسم اهدای این جایزه آمریکایی شرکت نخواهد کرد.

فرهادی روز جمعه (۲۴ فوریه/ششم اسفند) اعلام کرد که انوشه انصاری و فیروز نادری به جای او در هشتاد و نهمین مراسم اسکار شرکت می‌کنند. این مراسم روز ۲۷ فوریه (۹ اسفند) برگزار می‌شود.

این دو آمریکایی ایرانی‌تبار از برجسته‌ترین شخصیت‌ها در حوزه فضانوردی محسوب می‌شوند.

انوشه انصاری در سال ۱۳۴۵ در مشهد چشم به جهان گشود و پس از انقلاب ۱۳۵۷ به همرا خانواده‌اش به ایالات متحده مهاجرت کرد. او پس از پایان رشته‌های الکترونیک و مهندسی کامپیوتر در دانشگا‌های آمریکا، به تحصیل در رشته نجوم پرداخت.

بیشتر بخوانید: ایرانی‌ها، ویزای آمریکا و اسکار بدون فرهادی

انصاری نخستین زن ایرانی است که موفق به انجام سفر فضایی شد. او در سال ۲۰۰۶ و با هزینه شخصی به این سفر پرماجرا دست ‌زد.

پرفسور فیروز نادری نیز در ایران متولد شد و پس از پایان تحصیلات متوسطه برای ادامه تحصیل به ایالات متحده رفت. او سپس به ایران بازگشت و مدتی در مرکز سنجش از دور ایران فعالیت کرد، اما پس از مدتی دوباره به آمریکا بازگشت.
نادری به همکاری با ناسا پرداخت و در سال ۲۰۰۰ به عنوان مدیر برنامه تازه‌تاسیس “مریخ” برگزیده شد. این مرکز تمامی پژوهش‌های مربوط به مریخ را هدایت و برنامه‌ریزی می‌کند.

در سال ۲۰۱۱ نادری مدیریت پژوهش‌های روباتیک منظومه خورشیدی ناسا را به عهده گرفت.

به پاس فعالیت‌های درازمدت این دانشمند ایرانی‌تبار، ریزسیاره‌ای به نام او ثبت شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا