اجتماعی

۴۵٠ شهر ایران در معرض تهدید سیل هستند

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه ۴۵٠ شهر و هشت‌هزار و ۶۵٠ روستا و آبادی ایران در معرض تهدید سیل هستند، افزود: بیش از سه‌‌هزار و ۵٠٠ سیل در ٢٠ سال اخیر به وقوع پیوسته است.

دکتر پرویز گرشاسبی در شورای اداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان توجه به مخاطراتی همچون تغییر اقلیم، مدیریت آب‌های زیرزمینی، مدیریت آب‌های سطحی و مدیریت فعالیت‌های انسانی را هدف مدیریت جامع حوزه آبخیز دانست و افزود: رهنمودهای مقام معظم رهبری درباره جامع‌نگری منابع حیاتی در ابلاغ سیاست‌های کلان محیط‌ زیست، سیاست‌های کلی نظام در بخش آب و منابع طبیعی، تأکید برنامه ششم بر برنامه‌ریزی منطقه‌ای، آمایش و جامع‌نگری با تأکید بر مشکلات مردم و دستگاه‌ها، سیاست‌های ابلاغی رئیس سازمان جنگل‌ها درباره مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز و عبور از برنامه‌ریزی بخشی و رسیدن به برنامه‌ریزی دینامیک، از جمله الزامات مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز است. وی با اشاره به پدیده تغییر اقلیم و گرمایش جهانی در ۵٠ سال آینده، تصریح کرد: با توجه به اقلیم گرم و خشک کشور، اهمیت رودخانه‌ها و بحران آب زیرزمینی در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا تا سال ٢٠۵٠، ضرورت دارد.
گرشاسبی، حوزه‌های آبخیز در قلمرو فرسایش آبی را حدود ١٢۵‌میلیون هکتار و حوزه‌های آبخیز بیابانی در قلمرو فرسایش بادی را ٣٢‌میلیون هکتار در کشور دانست و گفت: متوسط فرسایش آبی سالانه معادل٧/١۶تن در هکتار و خسارت اقتصادی ناشی از فرسایش خاک، بیش از ١٠‌میلیارد دلار در سال است.
وی با بیان اینکه ۴۵٠ شهر و هشت‌‌هزار و ۶۵٠ روستا و آبادی ایران در معرض تهدید سیل هستند، اضافه کرد: بیش از سه‌‌هزار و ۵٠٠ سیل در ٢٠ سال اخیر با متوسط خسارت هر سیل ۴٠٠‌میلیارد ریال به وقوع پیوسته است. وی با تصریح بر اینکه سرمایه مالی دولتی برای مدیریت جامع کفایت نمی‌کند، خاطرنشان کرد: ٣٠٠‌هزار هکتار فعالیت‌های آبخیزداری صددرصد مردمی در شش استان انجام گرفته است.
شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا