گوناگون

مرگ روزانه ۳۰۰ ایرانی به دلیل بیماری قلبی

بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مغزی، تصادفات و سرطان‌ها چهار عامل اصلی مرگ و میر در ایران را تشکیل می‌دهند. این در حالی است که آمار ۳۰ درصد برای بیماری‌های قلب و عروق و ۱۵ درصد برای بیماری‌های مغز و اعصاب در کل مرگ و میرهای کشور، آمار بسیار بالایی محسوب می‌شود.

روز گذشته رئیس انجمن آترواسکلروز (تصلب شرایین) ایران گفت: روزانه ۳۰۰ نفر در ایران بر اثر بیماری قلبی جانشان را از دست می‌دهند و سکته‌های قلبی و مغزی ۴۵ درصد مرگ و میرهای کشور را موجب می‌شود. مسعود قاسمی با بیان اینکه امروزه در کشور با یک دشمن بزرگ به نام سکته‌های قلبی و مغزی مواجه هستیم، در عین حال، پیشرفت دانش و تجهیزات پزشکی به علاوه ارتقای سطح آگاهی عمومی را از علل افزایش آمار مبتلایان در برهه زمانی کنونی دانست. او اظهار کرد: تا پنج سال قبل به لحاظ آمار بیماری‌های قلبی و عروقی در فقر کامل بودیم و جمع‌آوری و یکسان‌سازی آمارها قدری دچار اشکال بود، اما اکنون آمارهای ما دقیق و نسبتا به روز است.

بیماری‌های قلبی و عروقی در شرایط بحرانی

رئیس انجمن تصلب شرایین پیشرفت صورت گرفته در زمینه کاهش مرگ و میر نوزادان، کاهش مرگ و میرهای ناشی از عفونت و کاهش میزان مرگ و میر ناشی از بیماران تشخیص داده نشده در ایران را قابل ملاحظه و چشمگیر توصیف کرد. قاسمی با تایید افزایش آمار بیماری‌های قلب و عروقی و مغزی در کشور درباره برخی دلایل این امر گفت: بخش قابل توجهی از این افزایش به دلیل افزایش احتمال تشخیص بیماری‌ها در مراحل اولیه‌تر است، زیرا در دهه‌های اخیر، امکانات تشخیصی و آگاهی‌های اجتماعی به میزان زیادی ارتقا یافته است. او تصریح کرد: در یکی دو دهه گذشته، مراکز درمانی ما مجهزتر و با تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر، بیماری را در مراحل اولیه تشخیص می‌دهند و طبیعتا در صورت بروز حادثه به دلیل افزایش امکانات درمان خیلی از بیمارانی که در گذشته به دلیل بیماری‌های قلبی جانشان را از دست می‌دادند، هم‌اکنون با درمان در گروه بیمارانی قرار می‌گیرند که احتمال حادثه دوم برای آنها وجود دارد و با نگاه خوشبینانه جان یک بیمار را نجات می‌دهیم، اما آمار این بیماری را بالا می‌بریم که این کار در حقیقت یک امتیاز است. رئیس انجمن آترواسکلروز ایران گفته‌های متخصصان قلب و عروق کشور درباره پایین آمدن سن ابتلا به بیماری قلبی و عروقی در کشور را تصدیق کرد و گفت: باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که در حقیقت بیماری این افراد، در سنین پایین‌تر تشخیص داده می‌شوند؛ یعنی اگر قرار باشد یک بیمار در سن ۴۰ سالگی با تنگی ۷۰ درصد رگ قلبش، یک سکته آرام بکند و با تصور اینکه سرما خورده است، در منزل استراحت کند و بعد در سن ۵۰ سالگی با سکته وسیع‌تر مراجعه کند، در آمار افراد مسن قرار می‌گیرد، در حالی که هم اکنون این افراد با شناسایی زودهنگام و به موقع جزو بیماران جوان محسوب می‌شوند. قاسمی تصریح کرد: صرف نظر از موضوع غیر قابل انکار جوان‌تر شدن جامعه بیماران قلبی و عروقی موضوع مهم‌تری وجود دارد. به واقع آگاهی خود افراد نقش ویژه‌ای دارد، طوری که امروزه بیماران ما در سنین جوان‌تر متوجه بیماری خود می‌شوند، امکانات پزشکی زودتر در جریان تشخیص بیماری این افراد قرار می‌گیرد و امکان درمان افزایش پیدا می‌کند.

رشد نزولی بیماری‌ها در آینده نزدیک

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران با ثمربخش خواندن تلاش همه جانبه رسانه‌ها، تیم‌های پزشکی، عوامل دست اندرکار برنامه ریزی و پیشگیری در کشور گفت: هرچند کار سختی است، اما اگر تا دو- سه دهه آینده با همین روند و تلاش مضاعف جلو برویم، خبرهای خوبی درباره کاهش آمار بیماری‌ها خواهیم داشت. قاسمی پراکنش مناسب امکانات تشخیصی مدرن در همه مناطق کشور را در موفقیت طرح‌های مقابله با بیماری‌های قلبی و عروقی ضروری دانست و گفت: تحقق این امر نیازمند زمان، بودجه و سرمایه کافی است و درعین حال به دلیل وسعت کشور، توزیع امکانات در تمام مناطق کاری سخت و دشوار است. به گزارش ایرنا، او گفت: بر اساس شعار و هدفگذاری سازمان جهانی بهداشت، کشورهای مختلف باید تا سال ۲۰۲۵ در دنیا حدود ۲۵ درصد حوادث عروقی خود را کاهش دهند که امید می‌رود با برنامه‌ریزی صحیح ایران نیز در این گروه آماری قرار گیرد.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا