گوناگون

مسعود بارزانی فردا به ترکیه می‌رود/ نفت و داعش محور مذاکرات

مسعود بارزانی، رئیس دولت منطقه‌ای کردستان عراق قرار است ۲۶ فوریه در استانبول با اردوغان دیدار کند. این دومین دیدار بارزانی با مسئولان ترکیه ظرف یک هفته محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه حریت، این دیدار بعد از آن انجام می‌گیرد که ایران و عراق اخیرا در تاریخ ۲۰ فوریه یک یادداشت تفاهم درباره ساخت خط لوله انتقال نفت خام از میادین کرکوک در عراق انتقال به ایران امضا کردند. اقدامی که می‌تواند جایگزینی برای خط لوله کرکوک به جیهان ترکیه باشد و باعث ناخشنودی آنکارا شود.

بارزانی به تازگی و در حاشیه نشست مونیخ با مسئولان ترکیه دیدار کرده بود.

بارزانی قرار است یکشنبه ۲۶ فوریه با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در شهر استانبول دیدار کند و یک روز بعد از آن به آنکارا خواهد رفت تا با بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه مذاکره کند.

به گفته مقامات وابسته به دولت کردستان عراق از جمله مسائل مطرح در این مذاکرات انرژی، روابط اقتصادی دوجانبه، عملیات‌های امنیتی ضد گروه تروریستی داعش و مبارزه با شبه‌نظامیان پ.ک.ک است.

یکی از عناوین اصلی مذاکرات بارزانی با رهبران ترکیه مربوط به عملیات‌های نظامی جاری علیه داعش خواهد بود که شامل عملیات بازپس گیری شهر موصل و عملیات نظامی علیه داعش در شمال سوریه است.

یک مقام ترکیه که نامش را فاش نکرد به حریت گفت: طرحی برای گنجاندن شبه‌نظامیان کرد سوری وابسته به بارزانی تحت عنوان “پیشمرگ‌های روژ آوا” در عملیات‌ آزاد سازی رقه در سوریه در دستور کار دو طرف قرار دارد. این نیروها از سوی پیشمرگ‌های اقلیم کردستان آموزش دیده‌اند.

برخی از این نیروها نیز توسط نظامیان ارتش ترکیه در اردوگاه بعشیقه در شمال عراق آموزش دیده‌اند و آنکارا این شبه‌نظامیان را عناصر دوست قلمداد می‌کند.

همچنین گفته شده توافق اولیه بغداد و تهران برای صادرات نفت کرکوک به بازارهای جهانی با احداث خط لوله از خاک ایران در دستور کار رهبر کردستان عراق قرار دارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا