گوناگون

گرانی پشت گرانی در آستانه شب عید

در آستانه شب عید آنطور که آمار بانک مرکزی حکایت دارد قیمت اقلام مورد نیاز خانواده ها چون تخم مرغ،گوشت قرمز،مرغ، میوه و سبزیجات گران شده است. این درحالی است که مسوولان از تنظیم بازار شب عید سخن به میان می آورند…

images

ثانیه ها برای آغاز سال جدید به شماره افتاده اما دراین بین علی رغم تاکید مسوولان بر مدیریت بازار شب عید بانک مرکزی در آخرین آمار خود از قیمت کالاها در هفته اول اسفندماه از افزایش قیمت گوشت،مرغ،تخم مرغ، میوه و سبزیجات خبر داده است.

البته دراین بین قیمت لبنیات، قند و شکر کاهش قیمتی اندکی را تجربه کرده اند. در این آمار تاکید شده که در گروه لبنیات در مجموع کاهش ۰.۳ درصدی قیمت ثبت شده و در بخش قند و شکر ۹ دهم درصد کاهش قیمت طی یک هفته صورت گرفته است.

اما دراین بین رقم های نزولی بسیار است. افزایش ۲۹.۴ درصدی قیمت سبزیجات طی یک هفته آمار قابل تاملی به نظر می‌رسد.

از سویی دیگر تخم مرغ نیز از جمله اقلامی است که افزایش قیمت را تجربه کرده است. تخم‌مرغ ۶.۲ درصد افزایش قیمت داشته و شانه‌ای ۱۰ هزار و ۶۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان فروش رفت.

براساس این گزارش، تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات قیمتی کالاهای خوراکی در هفته منتهی به ششم اسفندماه، حاکی از رشد ۲۹.۴ درصدی قیمت سبزیجات نسبت به هفته ماقبل و همچنین افزایش ۳۶.۳ درصدی آن در مقایسه با هفته مشابه ماه قبل است. این در حالی است که میوه‌های تازه هم بعد از گروه سبزی‌ها بالاترین رشد قیمت را داشته و تا ۶.۱ درصد گران شد.

این درحالی است که به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، کار عرضه پرتقال با قیمت هر کیلوگرم ۴۲۰۰ تومان از طریق ۶۰ میدان میوه و تره بار شهر تهران آغاز شده است.

براساس اظهارات علی اشرف منصوری با برنامه ریزی انجام شده، جایگاه های عرضه میوه در آستانه سال جدید و تعطیلات نوروزی به ۳۰۰ مرکز در سطح پایتخت و دیگر شهرستان های استان تهران افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه سال های پیش عرضه میوه برای ایام نوروز در قالب طرح تنظیم بازار از ۲۰ اسفند آغاز می شد اظهار کرد: امسال با توجه به شرایط موجود ، عرضه پرتقال با تصمیم ستاد تنظیم بازار استان تهران از طریق مراکز میادین میوه وتره بار سطح استان آغاز شده است.

به گفته منصوری، هیچ محدودیت و کمبودی برای عرضه میوه موردنیاز شب عید در استان تهران وجود ندارد.

به اذعان وی، همچنین ۱۵۰۰ تن سیب مرغوب شهرستان دماوند نیز در سطح استان تهران ذخیره سازی شده که درصورت نیاز امکان استفاده از ذخیره ملی نیز وجود دارد.

منصوری در خصوص ذخیره سازی و عرضه گوشت در سطح استان تهران نیز تاکید کرد: حدود ۲ هزار تن گوشت گوساله منجمد با قیمت هرکیلوگرم ۲۲ هزارتومان و ۹ هزار تن گوشت مرغ منجمد با قیمت هرکیلوگرم ۵۹۰۰ تومان برای مصرف کننده ذخیره سازی و آماده عرضه در سطح استان است.

درحالی مسوولان از نبود کمبود مواد مصرفی در شب عید می‌گویند که تا کنون کسی جوابگوی گرانیهای پی درپی نبوده و تنها بر عرضه مناسب تاکید می‌شود واین امر را مبنایی برای مدیریت نیاز شب عید می‌دانند در حالیکه بسیاری از مردم برای تامین نیاز مصرفی شب عید خود دچار مشکلات عدیده ای شده اند.

دراین بین هیچیک از مسوولان از چاره ای برای کاهش قیمت ها و یا روانه کردن کالاهای مصرفی ارزان در سطح بازار سخنی به میان نمی آورد و هنوز مشخص نیست رشد قیمتی در هفته اول اسفندماه به هفته های دیگر این ماه برسد چه خواهد کرد؟

پارسینه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا