گوناگون

برگزاری پنج تجمع اعتراضی در کشور- سه شنبه ۱۰ اسفندماه

کمتر از سه هفته مانده به نوروز، هزاران کارگر و زحمتکش در کشور در مواجهه با اجحاف های کارفرمایان، حقوق عقب مانده، مزایای دریافت نشده، تهدید اشتغال به موج آکسیون های اعتراضی پیوسته اند. در سال های اخیر چنین موج وسیع و همزمان اعتراض های کارگری کم سابقه بوده است.

کمتر از سه هفته مانده به نوروز، هزاران کارگر و زحمتکش در کشور در مواجهه با اجحاف های کارفرمایان، حقوق عقب مانده، مزایای دریافت نشده، تهدید اشتغال به موج آکسیون های اعتراضی پیوسته اند.  در سال های اخیر چنین موج وسیع و همزمان اعتراض های کارگری کم سابقه بوده است.

امروز، سه شنبه ۱۰ اسفندماه، حدود ۵۰ نفر از کارگران معدن زغال سنگ نگین طبس، گروهی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی استان تهران، جمعی از کارخانه داران و کارکنان صنف چوب خاوران و جمعی از باغداران مازندرانی در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، حدود ۵۰ نفر از کارگران معدن زغال سنگ نگین طبس، صبح امروز در اعتراض به آنچه که پرداخت نشدن معوقات مزدی آنها نامیده می‌شود، مقابل فرمانداری طبس تجمع کردند.

برپایه اطلاعاتی که این کارگران در اختیار قرار داده‌اند، آنها بابت دستمزد سه‌ماهه آذر، دی و بهمن و نیز عیدی سال ۹۶ طلبکارند.

از قرار معلوم تعداد کارگرانی که مطالبات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند در حدود ۵۰۰ نفر است که در  سه منطقه پروده ۲، ۳ و زون ۴ معدن زغال سنگ نگینِ طبس کار می‌کنند.

به گفته آنها بعد از برپایی این تجمع مسئولان فرمانداری از نمایندگان آنها برای مذاکره دعوت کرده اند و در نتیجه این کارگران می‌گویند که به چشم خود دیده‌اند که روسای ادارات کار و صنعت طبس برای شرکت در این جلسه خود را به محل تجمع رسانده‌اند.

معترضان با یادآوری اینکه پیشتر در روزهای شنبه و یکشنبه تجمع و اعتراض مشابهی را در محل کارشان برپا کرده بودند، تاکید کردند که تا این لحظه از مدیران خصوصی این واحد معدنی هیچ کس در مقام کارفرما حاضر به پاسخگویی نبوده‌اند.

آنطور که کارگران می گویند کارفرمای معدن زغال سنگ نگین طبس در مدت یاد شده حتی نسبت به پرداخت علی الحسابی مطالبات آنها اقدام نکرده است.

کارگران معدن زغال سنگ نگین طبس امیدوارند که مذاکره امروز با مقامات استان نتیجه بخش باشد چرا که با وضع موجود انها حتی برای تردد عادی روزانه خود نیز با مشکل نقدینگی روبرو هستند.

تجمع کارکنان علوم پزشکی تهران برای افزایش دستمزد

به گزارش ایلنا، صبح دیروز دوشنبه (۹ بهمن ماه) گروهی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی استان تهران با تجمع در مقابل ساختمان دفترمرکزی این دانشگاه در حوالی بلوار کشاورز خواستار پی گیری وضعیت افزایش دستمزدشان شدند.

کارکنان معترض که تعدادشان نزدیک به ۱۰۰ نفر برآورد می‌شود در خصوص دلایل تجمع امروزشان می گویند؛ حدود دو سال ونیم پیش مصوبه ای در خصوص افزایش ۳۵ درصدی دستمزد کارکنان شاغل در دانشگاه علوم پزشکی در مجلس تصویب شده اما دانشگاه تا به امروز از اجرای آن خوداری کرده است.

تجمع کارخانه داران و کارکنان صنف چوب خاوران در برابر شورای شهر تهران

به گزارش رکنا، صبح امروز جمعی از کارخانه داران و کارکنان صنف چوب خاوران با حضور در جلوی شورای شهر تهران از احداث پروژه چوبستانه در نزدیکی محل کار انها اعتراض کردند.

ساعت ١٠ صبح امروز تعدادی از کارخانه داران صنف چوب در اعتراض به پروژه چوبستانه در جلوی ساختمان شورای شهر با در دست داشتن بنرهایی برای اعتراض به این طرح تجمع کردند.

صنف چوب و تخته از سال ٨٢ برای ساماندهی چوب فروشان محلی در کیلومتر ١۵ خاوران در اختیار این واحد صنفی قرار داد و شهرک خاوران به صورت گسترده محل کارخانه های چوب فروشی قرار گرفت.

حال با گذشت گذشت ١٣ سال یک مجتمع خصوصی در جلوی این شهرک صنعتی اقدام به ساخت و ساز در مساحت ١۶ هکتاری کرده است که این امر سبب اعتراض چوب فروشان این منطقه شده است.

یکی از کارخانه داران این منطقه به رکنا گفت: “روزهای نخست که به این منطقه نقل مکان کردیم این محل یک بیابان بود که با احداث کارخانه های چوب فروشی این منطقه تحت نظر صنف چوب فروشی به یک شهرک صنعتی تبدیل شد اما حال یک مجتمع خصوصی که نمی دانم برای چه ارگان یا شخصی است در جلوی شهرک که به جاده نیز نزدیکتر است محلی ١۶ هکتاری را احداث کرده که با فروش این مغازه و کارخانه ها باعث ضرر و زیان در کار ما کارخانه داران خواهد شد”.

وی گفت: “احداث این پروژه باعث بیکاری ۴ هزار نیروی انسانی و تعطیلی کارخانه ها خواهد شد”.

این کارخانه دار در مورد پیگیری های قانونی این پروژه خصوصی به رکنا گفت: ماجرا را از طریق صنف چوب فروشان و شهرداری پیگیری کردیم و همه عنوان کردند با ساخت این پروژه مخالف هستند اما پس مدتی کوتاه در تعطیلی کار ساخت این مجتمع خصوصی عملیات ساخت و ساز شروع شد و اعتراض های ما بی نتیجه ماند.

بنا به این گزارش، تعداد زیادی از کارخانه داران چوب فروشی و تخته با تجمع در جلوی ساختمان شورای شهر خواستار رسیدگی به این کار شده اند و تحقیقات رکنا در این خصوص ادامه دارد.

تجمع باغداران با نیسان‌های پُر از پرتقال مقابل جهاد کشاورزی مازندران

به گزارش فارس، باغداران مازندرانی با نیسان‌های پُر از پرتقال مقابل سازمان جهاد کشاورزی استان تجمع کردند.

از صبح امروز شاهد تجمع باغداران در جلوی سازمان جهاد کشاورزی هستیم که طبق گفته باغداران چرا با وجود این همه محصول در استان دولت اقدام به واردات پرتقال کرده است.

آنها معتقدند چرا در سال اقتصاد مقاومتی و لزوم حمایت از تولید داخل چرا واردات پرتقال انجام شده است؟

طبق گفته باغداران، ما برای محصول خود زحمات زیادی را متقبل شدیم اما دولت به‌راحتی اقدام به واردات کرد تا محصول روی دست‌مان بماند و پرتقال وارداتی را برای شب عید به بازار عرضه کند.

تجمع مجدد سپرده‌گذاران میزان در مشهد

به گزارش رکنا، گروهی از سپرده‌گذاران موسسه مالی و اعتباری منحله میزان بار دیگر امروز در مقابل بانک صادرات شعبه مرکزی مشهد تجمع کردند.
اندیشه نو

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا