گوناگون

ماجرای فاعل بالاختیار و مفعول بالاضطرار

رئیس مجلس در واکنش به تکرار یک عبارت از سوی یک نماینده اصلاح طلب گفت: چه کسی این حرف بی ربط را زده است؟! به گزارش پایگاه خبری رجحان به نقل از خبرنگار مهر، در پایان جلسه علنی صبح روز یکشنبه هشتم اسفند ماه ۱۳۹۵مجلس شورای اسلامی محمود صادقی هنگام تذکر آئین نامه ای گفت:«نمایندگان قدیمی می گفتند که ما در ابتدای نمایندگی فکر می کردیم که «فاعل بالاختیار» هستیم اما در آخر نمایندگی فهمیدیم که «مفعول بالاضطرار» هستیم. ما ابتدا خیال می کردیم داریم کاری را با اراده خودمان انجام می دهیم .اما بعد فهمیدیم فرامین نا نوشته ، مقاصد و منویات دیگران را اجرا می کنم و به عبارتی فهمیدیم که ابزار مقاصد دیگران شده ایم…
Gerelateerde afbeelding

به گزارش پایگاه خبری رجحان به نقل از خبرنگار مهر، در پایان جلسه علنی امروز صبح مجلس شورای اسلامی تذکر آیین نامه ای محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی و عبارت به کار رفته از سوی وی، باعث واکنش و انتقاد تند رئیس مجلس شد.

صادقی در تذکر خود با اشاره به ماده ۱۸ آیین نامه داخلی مجلس درباره سوگند هیات رئیسه به رعایت قانون و بی طرفی اظهار داشت: هنگامی که به مجلس آمدیم برخی نمایندگان قدیمی اصطلاحی را می گفتند که آن زمان معنایش را نمی فهمیدیم اما جلوتر که آمدیم بهتر متوجه می شویم.

وی افزود: این نمایندگان قدیمی می گفتند که ما در ابتدای نمایندگی فکر می کردیم که «فاعل بالاختیار» هستیم اما در آخر نمایندگی فهمیدیم که «مفعول بالاضطرار» هستیم.

علی لاریجانی رئیس مجلس در واکنش به این عبارت به کار رفته از سوی صادقی خطاب به وی گفت: کدام نماینده ای این حرف بی ربط را زده است!؟ اسم آن نماینده را بگویید که بشناسیم. لفظی که شما می گویید شان مجلس را ضایع می‌کند.

وی افزود: آیا نمایندگان مجلس خودشان تصمیم نمی گیرند یا فاعل بالاختیار نیستند؟ چرا این حرف را می زنید؟

صادقی در ادامه گفت: در خصوص استفاده از منابع صندوق توسعه ملی نیز نمایندگان زیادی اعتراض کردند که شما می گویید این کار با اذن مقام معظم رهبری بوده است.

وی افزود: ما مطیع ولایت هستیم ولی شما به طور شخصی این مسائل را رفع و رجوع می کنید، در حالی که باید به طور شفاف معلوم شود که در چه مواردی حضرت آقا اذن می دهند.

صادقی ادامه داد: به طور مثال برداشت یکصد میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای صدا و سیما که باید ذخیره ای برای نسل آینده باشد چه توجیهی دارد؟

[مهندسی انتخابات ۷ اسفندماه ۱۳۹۴، ادامهٔ روالی معمول در حکومت ولایی  بود مشتمل بر رقابت‌ها و دسته‌بندی‌های پشت پرده که نتیجهٔ نهایی‌اش برقراریِ توازن قوا بین جناح‌های حکومتی بر محور پایبند بودن به حکومت مطلقهٔ ولی‌فقیه بوده است. دیگر دوران توجیه دیکتاتوری ولایی بر بستر گفتمانی روشنفکرمآبانه بسر آمده است. آیندهٔ کشور ما آبستن تحولات است، زیرا رژیم ولایی دائماً از بحرانی به بحران دیگر درمی‌غلتد و تنها ابزارش یعنی سرکوب نیز در این دیکتاتوری دیگر بَزک‌شدنی نیست. می‌توان و باید با اتحاد عمل بین نیروهای اجتماعی و نیروهای سیاسی خواهان تغییرهای دموکراتیک، دیکتاتوری ولایی را به‌چالش طلبید. به‌وجود آوردن نیروی مادی ضروری برای انجام تحول سیاسی واقعی و جاری شدن امر دموکراسی، درگِرُوِ برپایی اتحاد گستردهٔ همه نیروهای معتقد به دموکراسی و عدالت اجتماعی در کشور است.]

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا