حقوق بشر

زندگی ده‌ها هزار پناهجو در “اقامتگاه‌های موقت” آلمان

با وجود فرونشستن موج ورود پناهجویان به آلمان، کماکان بسیاری از آنان در سالن‌های ورزشی و دیگر اقامتگاه‌های موقت این کشور زندگی می‌کنند. شواهد اما نشان می‌دهد که اکثر آنان دیگر قرار نیست در این نوع اقامتگاه‌ها زندگی کنند.

بر اساس تحقیقات هفته‌نامه آلمانی اشپیگل، حدود ۲۰ هزار پناهجو در آلمان کماکان در اقامتگاه‌های موقت ایالت‌های مختلف این کشور زندگی می‌کنند. تنها در دو کلان‌شهر برلین و هامبورگ ۱۷ هزار و ۱۰۰ پناهجو در چنین مکان‌هایی نگهداری می‌شوند.

موج ورود پناهجویان به آلمان عقب‌نشینی کرده است. در حالی که در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۹۰ هزار پناهجو به آلمان آمده بودند، شمار ورود آنان به آلمان در سال ۲۰۱۶ به فقط ۲۸۰ هزار نفر محدود شده است.
اکثر ایالت‌ها، شهرها و شهرک‌های آلمان پناهجویان را در اسکان‌گاه‌های موقت، مکان‌های عمومی و سالن‌های ورزشی جا داده‌اند. اکثریت پناهجویانی که وارد آلمان می‌شوند، در سالن‌هایی پر از تختخواب و در مواردی اندک در دیگر اقامتگاه‌های موقت اسکان داده می‌شوند. بخش اعظم سکونت‌گا‌ه‌های موقتی که در ایالت‌های آلمان برقرار شده بودند، به استثنای برلین، هامبورگ، برمن و نوردراین−وستفالن، بسته شده‌اند.

البته اقامتگاه‌های موقتی هم توسط شهرداری‌ها برقرار شده است. آمار دقیقی از جزئیات استقرار پناهجویان در سراسر آلمان وجود ندارد. تنها ایالت‌های براندنبورگ، زاکسن−آنهالت، تورینگن و مکلنبورگ−فورپومرن در شرق آلمان اعلام کرده‌اند که دیگر اقامتگاه‌های موقتی مخصوص پناهجویان ندارند.

اقامتگاه یا سرپناه؟

اشپیگل از این مقدمه نتیجه می‌گیرد که اسکان دادن پناهجویان در آلمان از قاعده خاصی پیروی نمی‌کند. به همین دلیل هم رقم ۲۰ هزار پناهجوی اسکان داده شده در اقامتگاه‌های موقت، آماری حداقلی است.

اشپیگل می‌نویسد که اکثر شهرداری‌هایی که با پرسشی در رابطه با اقامتگاه‌های اضطراری یا موقت مواجه شده‌اند، نشان داده‌اند که از این اماکن برداشتی “لغوی” دارند. به این معنا که تصور می‌کنند چنین اقامتگاه‌هایی مکان‌هایی هستند که قرار است به “اضطرار” به عنوان سرپناه مورد استفاده قرار گیرند؛ یعنی تصورشان سالن‌های ورزشی، نیایشگاه‌ها، چادرها یا کانتینرهایی است که تختخواب‌های قرار گرفته در آنها از طریق دیوارک‌هایی مصنوعی از هم جدا می‌شوند و حریم خصوصی هم در آنها معنایی ندارد.

برای مثال تصور در برمن از “اقامتگاه موقت” هر نوع مکانی است که در آن به پناهجو غذا داده می‌شود و او خود نمی‌تواند غذا بپزد.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا