اخبار

استخدام “خودی‌ها” , اقوام و خویشان مداحان، مدیران دولتی با حقوق‌های نجومی

گویا پرونده تخلفات شهرداری تهران را پایانی نیست. این بار انتشار یک فایل صوتی افشاگر یک تخلف جدید شده است. سخن از استخدام بی‌رویه “خودی‌ها” است؛ اقوام و خویشان مداحان، مدیران دولتی و افراد کشوری و لشکری.

کار بررسی پرونده املاک شهرداری هنوز شروع نشده، خبر دیگری از تخلفات شهرداری تهران منتشر می‌شود. این بار موضوع مربوط می‌شود به استخدام ۴۲۰۰ نفر و پرداخت ‌حقوق‌های نجومی در شرکت بهره‌برداری متروی تهران.

سایت “کلمه” آن را “استخدام نورچشمی‌ها” خوانده است. نام فرزندان و اقوام مدیران دولتی، نیروهای نظامی و حتی مداحان در لیست این استخدام‌ها به چشم می‌خورد.
سازمان بازرسی کل کشور مشغول بررسی تخلف در متروی تهران شده است. گفته می‌شود که این نهاد یک گزارش ۹۳ صفحه‌ای پیرامون این پرونده تهیه کرده است. در این گزارش نسبت به استخدام ۴۲۰۰ نفر ظرف دو سال ۹۱ و ۹۲ اعلام تخلف شده است.

با استخدام ۴۲۰۰ نفر ظرف تنها ۲ سال، عملا شمار پرسنل شرکت بهره‌برداری متروی تهران تقریبا دو برابر شده است. از آن گذشته میزان حقوق و پرداخت‌های مربوط به اضافه‌کاری پرسنل متروی تهران که در سال ۹۰ حدود ۴ میلیارد تومان بود، در سال ۹۲ به ۱۵ میلیارد تومان افزایش یافته است. به این ترتیب، سرانه حقوق کارکنان متروی تهران چیزی در حدود ۹ تا ۱۱ میلیون تومان در ماه می‌شود.
موضوع پس از انتشار یک فایل صوتی رسانه‌ای شده است. یک مکالمه تلفنی بین رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران و مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران. متن این مکالمه تلفنی توسط خود حافظی و روی کانال تلگرام او منتشر شده است.
نکته جالب در پرونده این استخدام‌ها، ترکیب سنی و سطح تحصیلات آنان است. در گزارش سازمان بازرسی کل کشور آمده که ۴۰۰ نفر از افراد استخدام‌شده در سال‌های ۹۱ و ۹۲، بیش از ۴۰ سال سن داشته‌اند. از آن گذشته ۵۰ درصد آن‌ها حتی مدرک دیپلم هم نداشته‌‌ و فراتر از آن ۳۰ درصد از کسانی که جذب متروی تهران شده‌اند “زیر پنجم ابتدایی یا بیسواد” بوده‌اند.

هزینه استخدام ۴۲۰۰ نفر عملا از طریق افزایش بهای بلیط متروی تهران تامین شده است. مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در مکالمه تلفنی خود با حافظی مدعی شده که این استخدام‌ها مربوط به مدیر سابق مترو بوده است.

پرسش اما اینجاست که نقش شهردار تهران در این ماجرا چه بوده و اینکه چه سرنوشتی در انتظار این پرونده است؟ سرنوشتی مشابه سرنوشت سایر پرونده‌های تخلفات شهرداری تهران؟

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا