زحمتکشان

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت

“کارگران حق دارند در دفاع از منافع خود ، در هر عمل مشترک اعم از اعتصاب ، تظاهرات یا دیگر فعالیت‌های سندیکایی شرکت کنند . کارفرمایان یا مقامات دولتی تحت هیچ شرایطی حق ندارند فعالیت‌های سندیکایی کارگران یا آرا و اعتقادات شخصی‌ آنان را عنوان دستاویزی برای تبعیض در استخدام ، شرایط استخدام و دستمزد به کار گیرند ، یا آن را وسیله اخرج یا اعمال جریمه بکار برند.”…

“منشور جهانی حقوق سندیکایی؛مصوب فدراسیون جهانی سندیکا‌های کارگری- ماده ۱ حقوق کارگران”

با همه توان علیه لایحۀ اصلاح قانون کار به سود کلان سرمایه‌داران مبارزه کنیم!

با اتحاد عمل طرح اصلاح قانون کار و ارزان سازی نیروی کار را ناکام سازیم!

“مصوبۀ خروج کارگاه‌های تا ده نفر از شمول قانون کار لغو باید گردد!”

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته دوم اسفند ماه

حداقل دستمزد کارگران و هزینه زندگی

دوازدهم اسفند ماه- آخرین گزارش مرکز آمار ایران از هزینه درآمد خانوارها در سال ۹۴ نشان می‌دهد فاصله بین هزینه زندگی و حداقل دستمزد فاصله‌ای عمیق است که به این آسانی پر نخواهد شد.هزینه سالانه یک خانوار شهری حداقل ۲۷۶میلیون و ۵۱۶ هزار ریال و در مقابل مجموع حداقل دستمزد یک کارگر۹۷ میلیون و ۴۴۰ هزار ریال برآورد می‌شود و به عبارتی هزینه زندگی[حداقل ] ۲,۷۴ برابر میزان دریافتی وی است.

طراح برنامه آزاد سازی مزد٬ مسئول اجرایی جلسات شورای عالی کار شد

دوازدهم اسفند ماه-‌باحکم وزیر کار،حسن هفده تن به عنوان مسئول وپشتیبان اجرایی جلسات شورای عالی کار برای تعیین حداقل مزد سال ۱۳۹۶ منصوب شد. دراین حکم وظیفه مسئول اجرایی جلسات شورای عالی کار از جمله توجه به:”بهره وری نیروی کاروسودکارفرمایان، شرایط کسب و کاروسطوح اشتغال” ذکر شده است.

ساختار طبقاتی جامعه و حقوق کارگران

دوازدهم اسفند ماه‌-در این ساختار طبقاتی جامعه ما، بخش قابل توجهی از خانوارها امروز زیر خط فقر هستند و با توجه به سبد هزینه خاص آنها، کاهش سرعت نرخ تورم اثر محسوسی روی سبد هزینه و دست آخر سفره آنها نخواهد داشت.کاهش نرخ تورم- حتی به فرض صحت آمار- به معنی ارزانی کالا و خدمات[ برای کارگران] نیست.

حقوق مدیران و مزد کارگران

دوازدهم اسفند ماه‌-مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی با مصوبه‌ای افزایش ۶۰ درصدی حقوق مدیران را تایید و” قانونی” نمود. در همین حال ٬سخنگوی دولت پیش از تعیین مزد در شورای عالی کار از احتمال افزایش ۱۰ درصدی مزد کارگران بر اساس تک رقمی شدن نرخ تورم خبر داد.

ادامه اجرای هدفمندی یارانه ها٬دولت و سیاست آزاد سازی مزد

دوازدهم اسفند ماه‌-در ادامه اجرای هدفمندی یارانه ها٬ شورای شهر تهران با افزایش ۱۵ درصدی بهای وسائط حمل و نقل عمومی برای سال آینده  موافقت کرد٬ وهمزمان دولت بر تک رقمی شدن نرخ تورم انگشت گذاشته و ادامه افزایش نرخ اقلام مصرفی را انکار می کند.دولت سیاست جلوگیری ازافزایش میزان دستمزد کارگران را به پیش می برید.

معیارهای تعیین دستمزد وملاک دولت

دوازدهم اسفند ماه- نوبخت سخنگوی دولت با تاکید گفته‌، که ملاک دولت در تعیین دستمزد صرفا تورم است. این اظهار نظر صرفا یک تفسیر خاص، سطحی، مداخله گرایانه و دولتی از ماده ۴۱ قانون کار است. قانونگذار در ماده ۴۱قانون کار طی  دو بند معیارهای تعیین دستمزد را بسیار شفاف و صریح روشن کرده است.

تاثیر تورم بر خانوارهای کارگری

دوازدهم اسفند ماه-‌می‌توان گفت در موارد معینی آمارها پنهان یا دستکاری می‌شوند یا اساسا منتشر نمی‌شوند و در مواردی هم فرمایشی تهیه می‌شوند.تاثیر تورم بر خانوارهای دارای ساختار بودجه‌ای گوناگون هم یکسان نیست. مثلا تورم برای خانواده‌هایی که درآمد آنها به نسبت تورم افزایش نمی‌یابد یعنی اکثریت نیروی کار به شکل گرانی کالا و خدمات و کاهش قدرت خرید، احساس می‌شود.به همین دلیل است که گفته می‌شود تورم ثروتمندان را ثروتمندتر و حقوق‌بگیران را فقیر‌تر می‌کند.

لایحه اصلاح قانون کار٬مزایای مزدی و حق بازنشستگی

دوازدهم اسفند ماه-‌ره‌آورد لایحه به اصطلاح قانون کار چیزی جز مخدوش نمودن و ظالمانه شدن شرایط کار و روابط کار نیست. لایحه مذکور راجع به مسائل مهم و حیاتی همچون اخراج کارگران، نحوه انعقاد و فسخ قراردادهای کار، تعیین شرایط کار و محاسبه و پرداخت دیگر مزایای مزدی و برخورداری از بازنشستگی صحبت و همه جا به زیان نیروی کار مانع ایجاد کرده است.

سقف معافیت مالیاتی و حداقل دستمزد کارگران

دوازدهم اسفند ماه- برآورد برای حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۶ حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان تا ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است…در مورد سقف معافیت مالیاتی؛ مالیات، توزیع مجدد درآمد است. یعنی از کسانی که ثروتمندتر هستند بگیریم و به کسانی که دستشان به دهنشان نمی‌رسد، بدهیم. نمی‌شود از کسی که ندارد، بگیریم.

پایان موقت اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

دوازدهم اسفند ماه – کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز٬ با دریافت سه ماه از مطالبات معوقه خود به اعتراض  ۱۹روزه خود خاتمه دادند. در حال حاضر آن‌ها غیر از یک ماه معوقات مزدی مربوط به بهمن ماه، بابت بخشی از حق بیمه و سنوات سالهای گذشته نیز از کارفرما طلبکارند.

اصلاحیه قانون کار و دستمزد کارگران

دوازدهم اسفند ماه- تبصره‌های ماده ۴۱ در اصلاحیه قانون کار حذف شده  و شرایط اقتصادی را گنجانده‌اند درحالی‌که  قانون‌گذار دو آیتم برای ماده ۴۱ قانون کار در نظر گرفته همه شرایط را در آن سنجیده است. سال‌هاست وزارت کار بند دو ماده ۴۱ را که سبد معیشت خانوار است نادیده می‌گیرد.

لایحه اصلاح قانون کار خدمت دولت به کارفرمایان

دوازدهم اسفند ماه – تمام مواد اصلاحی در لایحه دولت برای قانون کار در جهت خواست کارفرمایان است.اعلام کرده اند٬ می‌خواهند فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران خارجی حاشیه‌ سود هرچه جذاب‌تری داشته‌ باشد، اصلاح قانون کار با این هدف تهیه و تنظیم شده است .

حداقل دستمزد کارگران و برنامه دولت

دوازدهم اسفند ماه -امروز با ۸۱۲ هزار تومان نمی‌شود تا ۸ روز زندگی کرد چه برسد به ۳۰ روز و همین موضوع باعث می‌شود تا کارگران چند شغله شوند.

خواسته کارگران نساجی بروجرد

دوازدهم اسفند ماه- دست‌کم ۳۰۰ نفر از کارگران تعدیل شده[اخراج شده] نساجی بروجرد٬در سرگردانی بسرمی برند.این کارگران قرار بود مهرماه سال ۹۵ دوباره به سرکار بازگردند.خواسته کارگران تعدیل شده [اخراج شده]  نساجی بروجرد بازگشت به کار سابق تا رسیدن به شرایط قانونی ترک کار و بازنشستگی است.

اعتصاب کارگران کارخانه سیمان آبیک

یازدهم اسفند ماه -کارگران کارخانه سیمان آبیک در اعتراض به عدم دریافت کامل عیدی و پاداش آخر سال در محوطه این واحد تولیدی تجمع کرده و خواستار پرداخت کلیه مطالبات خود پیش از آغاز سال نو شدند.

اعتصاب کارگران پالایشگاه بنزین مهر

یازدهم اسفند ماه- جمعی از کارگران پالایشگاه بنزین شهرستان مهر در فارس٬ در اعتراض به عدم دریافت دستمزد ۵ ماه گذشته خود اعتصاب کردند.کارگران خواستار دریافت معوقات مزدی خود هستند.

اعتراض کسبه خرد پلاسکو

یازدهم اسفند ماه-‌برخی کسبه آسیب دیده ساختمان پلاسکو هم اکنون به جانمایی واحدهایشان در مجتمع تجاری نور اعتراض دارند و بعضا به همین دلیل نمی خواهند در نور مستقر شوند.امکانات و واحدهای واگذارشده برای جانمایی کسبه ساختمان پلاسکو در مجتمع تجاری نور متناسب با منافع کسبه پلاسکو و  اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان نیست.

فقرکارگران وافزایش سقف حقوق مدیران!

یازدهم اسفند ماه-‌مجلس در ادامه بررسی لایحه بودجه سال آینده بند‌های مختلفی را به تصویب رساندند،مهم‌ترین بند‌های مصوب مربوط به سقف حقوق‌ها بود که …سقف حقوق ماهانه مدیران دولتی ۲۰ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان تعیین شد.حقوق و دستمزد مقامات و کارکنان و دستگاه‌های اجرایی افزایش یافته و بر این اساس مدیران هم می‌توانند تا ۶۰ درصد بالاتر از سقف تعیین شده برای حقوق و دستمزد مقامات و دستگاه‌های اجرایی حقوق دریافت کنند.

برآورد ستاد مزد و مدعیات وزیر کار

یازدهم اسفند ماه‌-وزیر کار در همایش برجام، با نگاهی به آنچه در سال‌های گذشته در رابطه با قدرت خرید مردم رخ داده، خبر می‌دهد که در سه سال اخیر، دستمزد بر تورم پیشی گرفته است. این در حالی است که شورای عالی مزد در برآورد خود اعلام کرده؛ میان حداقل مزد با حداقل معیشت فاصله‌‌ای بیشتر از ٣٠٠ درصد وجود دارد که ناشی از عدم اجرای قانون کار در فاصله سال‌های ١٣۶٩ تا به امروز است.

اعتراض کارگران مجتمع پرورش میگو مند دشتی

یازدهم اسفند ماه- کارگران مجتمع پرورش میگوی مند دشتی٬ واقع در استان بوشهر خواهان دریافت مزد معوقه خود و برخورداری از حق بیمه شدند.مشکلات پرورش دهندگان میگو مند دشتی منجر به بیکاری کارگران شده است.

تجمع کارگران معدن کرومیت اسفندقه

یازدهم اسفند ماه-‌کارگران معدن کرمیت اسفندقه،در اعتراض به معوقات مزدی وبیمه‌ای خود مقابل ساختمان استانداری کرمان تجمع کردند.کارگران می گویند:بیش از ۲۳۰ کارگر هستیم که دست کم چهارماه است مزد پرداخت نشده طلبکاریم. تعداد ۱۰۰ نفر از کارگران این معدن که ازچند سال قبل امکان بازنشسته شدن را دارند  به دلیل مشکلاتی که در پرداخت بیمه آنان به تامین اجتماعی به وجود آمده  نمی‌توانند بازنشسته شوند.

اعتراض پرستاران  بیمارستان‌های مشهد

یازدهم اسفند ماه -رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اعتبار برای دارو و تجهیزات نداریم و در اتاق عمل‌ها با مشکل مواجه‌ایم.تمام دانشگاه‌ها کارانه‌های پرستاران را پرداخت نکرده‌اند. یک سال است که در استان خراسان رضوی کارانه‌های پرستاران و پزشکان پرداخت نشده است.دولت هم پول ندارد و بیمه‌ها هم یکسال هست که مبلغی پرداخت نکرده‌اند.پرستاران و انترن‌های بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی مشهد خواهان دریافت حقوق خود هستند.

خصوصی سازی و انعطاف در بازار کار

یازدهم اسفند ماه -درجلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام شد: واگذاری طرح‌های عمرانی نیمه تمام به بخش‌خصوصی برای دولت یک ضرورت اساسی است.به این منظور و برای تقویت انگیزه بخش‌خصوصی٬ مقررات دست و پا گیر حذف شده و لازم است در بازار کار انعطاف وجود داشته باشد٬ تا کارفرما نسبت به سود خود اطمینان حاصل نماید.

جلسات تعیین مزد  شورای عالی کار

یازدهم اسفند ماه‌-در آستانه برگزاری جلسات تعیین مزد سال ۹۶ شورای عالی کار، گروهی از فعالان صنفی فلز کار ومکانیک از موضع اخیر سخنگوی دولت در خصوص احتمال افزایش دستمزد سال آینده کارگران براساس تورم تک رقمی انتقاد کردند.

معلمان حق‌التدریسی‌ و خواست پرداخت معوقات مزدی

یازدهم اسفند ماه‌-چند ماه مزد و مزایای شغلی معلمان حق‌التدریسی‌ سراسر کشور پرداخت نشده است.اگر معوقات نیروهای حق التدریس پرداخت نشود، به دیون رفته و دیگر قابل پرداخت نمی‌شود.وزیر آموزش و پرورش در این باره گفت:به دلیل کمبود منابع، اولویت دولت پرداخت حقوق کارکنان[ رسمی و نه معلمان حق‌التدریسی‌] است.

ادامه مبارزه کارکنان شرکتی مخابرات

یازدهم اسفند ماه- در تجمع سوم اسفند نمایندگان مجلس وعده دادند که ظرف ده روز اقدامات مثبتی صورت خواهد گرفت اما اکنون بیش از یک هفته گذشته و هنوز هیچ اقدامی در جهت برآورده شدن مطالبات معترضان انجام نشده‌است. کارگران مخابرات که از ساختار تبعیض‌آمیز این وزارتخانه و تفاوت آشکار میان دریافتی‌های پرسنل رسمی و شرکتی به ستوه آمده‌اند، می‌گویند اگر قرار باشد وعده‌ها محقق نشود باز هم اعتراض می‌کنیم .

اعتصاب کارگران کارخانه شیشه قزوین

یازدهم اسفند ماه- دست‌کم طی یکسال گذشته کارفرمای شیشه قزوین به بهانه شرایط بد اقتصادی، حقوق وعیدی کارگران را با تاخیر پرداخت کرده است. به همین دلیل کارگران  این واحد صنعتی مدام در حال اعتراض هستند و صبح روز۱۱ اسفند ماه  در ادامه اعتراضات نیز  گروهی از آنان مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کرده‌اند.

مطالبات کارگران سهام دار تعاونی مسافربری

یازدهم اسفند ماه – ۱۲۶۴ نفر از کارگران سهام دار تعاونی مسافربری شماره یک که بین سالهای ۸۱ تا ۸۸ بیکار شده‌اند هنوز موفق به دریافت بخش زیادی ازمطالبات خود نشده‌اند. از مجموع سهامی که از ابتدای تاسیس این تعاونی در سال  ۵۹ به آنها واگذار شده تاکنون هیچ گونه سود واقعی به آن‌ها پرداخت نشده است و مدیریت  تعاونی  در خصوص گزارش سالانه و توزیع سود سهام شفاف عمل نکرده است.

اعتصاب کارگران خدماتی شهرداری منطقه ۴اهواز

یازدهم اسفند ماه- صبح روز ۱۱ اسفند ماه کارگران خدماتی شهرداری منطقه ۴اهواز در اعتراض به چند ماه از معوقات مزدی خود دست از کار کشیده و تجمع  کرده‌اند. مجموع کارگران پیمانکاری شاغل در مجموعه  شهرداری اهواز سال‌ها است که با عدم دریافت به موقع معوقات مزدی رو برو هستند.

مطالبت مزدی پرداخت نشده معدن چیان طبس

یازدهم اسفند ماه- به دنبال تجمع اعتراضی چهار روز گذشته کارگران  معدن زغال سنگ نگین طبس روز۱۰ اسفند ماه کارفرما یک ماه از مطالبات ۳ ماهه  آنان را پرداخت کرده وبدین ترتیب  کارگران موقتا به اجتماع صنفی خود خاتمه دادند. کارفرما متعهد شده است تا در فرصت باقیمانده از سال جاری مطالبات مزدی برزمین مانده کارگران را به همراه عیدی وپاداش پایان سال پرداخت کند.

وضعیت کارگران صنف خیاطی و تولیدی شلوار جین

دهم اسفند ماه -حقوق کارگران این صنف ماهانه، هفته‌ای و سری دوزی است و قاعده معینی ندارد. به طور میانگین زنان ۶۰۰ تا ۸۰۰هزار تومان (۶ میلیون تا هشت میلیون ریال) و مردان یک میلیون تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان (۱۰ میلیون تا ۱۳ میلیون ریال) برحسب مهارت در کار دریافت می‌کنند و در مواقعی نیز دستمزدها به شکل درصدی پرداخت می‌شود. ساعت کاری نامتعارف است. ساعت کاری از هشت صبح تا هفت بعدازظهر ادامه دارد. البته بعضی روزها تا ساعت هشت شب نیز کار… اما اضافه کاری تعلق نمی‌گیرد

سیاست فریبکارانه در خصوص  لایحه اصلاح قانون کار

دهم اسفند ماه-‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت؛ تصمیم بازگرداندن لایحه احتمالا در کمیسیون اجتماعی دولت مطرح شده؛ ولی تاکنون هیچ درخواستی از جانب دولت برای استرداد لایحه نیامده، حتی هیچ تماس کتبی یا شفاهی در این رابطه با کمیسیون اجتماعی مجلس برقرار نشده است.

اعتراض کارگران کارخانه کک سازی پاسکو

دهم اسفند ماه- گروهی از کارگران کارخانه کک سازی پاسکو در زرند استان کرمان  بیش از ۵ ماه حقوق  دریافت نکرده اند. هفته گذشته چهار نماینده کارگران این واحد به دلیل  سازماندهی اعتراض ، بدون پرداخت حقوق  اخراج شدند.

تجمع کارگران شرکت کرمان تسطیح

دهم اسفند ماه – کارگران شرکت کرمان تسطیح فعال در طرح‌های اداره راهداری بم، در اعتراض به پرداخت نشدن ۴ماه دستمزد خود٬ مقابل فرمانداری شهرستان بم تجمع کردند.کارگران فاقد قرارداد رسمی بوده و از حق بیمه محروم هستند.

تجمع گروهی از رانندگان شرکت واحد

دهم اسفند ماه‌-منبع خبر سایت سندیکای کارگران شرکت واحد:” کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران بار دیگر… (سه‌شنبه دهم اسفند) در اعتراض به بی‌توجهی به مشکلات تعاونی مسکن این شرکت مقابل ساختمان شهرداری و شورای شهر تهران تجمع کردند.”

مطالبات بازنشستگان آموزش و پرورش

دهم اسفند ماه- کسانی که در تشکیلات اداری کشور استخدام شده‌اند و بعد از ۳۰ سال که بازنشسته می‌شوند، طبق مقررات، این افراد پاداش پایان خدمت می‌گیرند و به ازای ۳۰ سال که کار کردند ۳۰ روز پاداش می‌گیرند. همه ساله ۴۰ هزار از شاغلان آموزش و پرورش بعد از ۳۰ سال بازنشسته می‌شوند،این افراد بعد از این همه سال، مستحق گرفتن پاداش هستند و هرچه سریعتر این پاداش باید به آنها داده شود.

اعتصاب کارگران منطقه ۳ شهرداری اهواز

دهم اسفند ماه – روز ۱۰ اسفند ماه  کارگران منطقه ۳ شهرداری اهواز که چندین ماه است معوقات مزدی خود را دریافت نکرده اندد مقابل ساختمان شهرداری منطقه سه تجمع اعتراضی بر پا کردند.

تجمع دو هزار بازنشسته لشگری و کشوری

دهم اسفند ماه- روز دهم اسفند ماه بیش از دو هزار بازنشسته لشگری و کشوری از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. در این تجمع اعتراضی تعداد زیادی از معلمان بازنشسته هم حضور داشتند که خواستار همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلین و یکسان سازی مستمری ارگان‌ها شدند. این بازنشستگان در عین حال خواستار پرداخت معوقات مزدی خود شدند.

اعتصاب بخشی از کارگران کارخانه ملی فولاد اهواز

دهم اسفند ماه- ۶۰۰ کارگر به نمایندگی از سوی مجموع ۴هزار کارگر شاغل در این کارخانه صبح روز۱۰ اسفند ماه در هیجدهمین روز از اعتراض صنفی خود برای پیگری معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت کارخانه در مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کرده‌اند. تا این لحظه کارگران ۴ تا ۵ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند در عین حال پرداخت مطالبات سنواتی هر یک از کارگران که بالغ بر ۵ تا ۶ میلیون تومان می‌شود چندین سال است به تاخیر افتاده است.

مطالبات کارگران کارخانه نوظهور

دهم اسفند ماه- کارگران این کارخانه در شب عید چند برج حقوق معوقه دارند و حق بیمه آنها هم واریز نشده است. کارفرما باید برای بازنشستگی کارگران مشمول بازنشستگی کارهای سخت و زیان آور هزینه‌ای معادل چهار درصد حق بیمه‌ اضافی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند که هنوز پرداخت نکرده است.

خواست کارگران ساختمانی مریوان و سروآباد

دهم اسفند ماه- تعدادی از کارگران ساختمانی که متقاضی بیمه می‌باشند بیش از ۳ الی ۴ سال در لیست انتظار بیمه کارگران ساختمانی هستند و هنوز بیمه نشده‌اند.کارگران ساختمانی به علت سخت و زیان آور بودن کارشان خواهان کاهش زمان بازنشستگی، برخورداری از همه‌ٔ مزایای بیمه تامین اجتماعی همانند بیمه‌شدگان در کشور و پرداخت غرامت دستمزد ایام بیکاری و بیماری  هستند.

ترفندی برای جلوگیری از افزایش دستمزد

دهم اسفند ماه- در جلسه شب۹ اسفند ماه ستاد مزد، سبد معاش، بسیار حداقلی بسته شده و با واقعیت‌های عینی معیشت تطابق صد درصدی ندارد؛ برای نمونه اقلام بسیاری حذف شده و حداقل قیمت‌های بازار در نظر گرفته شده است.

اعتراض پرسنل درمانی در استان گیلان

دهم اسفند ماه- کارکنان شاغل در بیمارستانها و مراکز درمانی علوم پزشکی گیلان حدود یکسال است که مزایای مزدی دریافت نکرده‌اند و فقط دستمزد پایه خود را دریافت کرده‌اند. این پرسنل درمانی که به صورت رسمی، قرار دادی وپیمانی در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مشغول کارند، بیش از یکسال است اضافه کار، کارانه، تعطیل کاری، جمعه کاری و… دریافت نکرده‌اند.

اعتراض کارگران معدن آق‌دربند سرخس

دهم اسفند ماه- ازفروردین ماه تا به امروز، حقوق ۱۴۴ کارگر معدن زغال‌سنگ آق دربند سرخس پرداخت نشده است و دو هفته پیش حقوق اسفندماه سال ۹۴ کارگران معدن پرداخت‌شده و معوقه‌های آن‌ها در سال ۹۴ تسویه شده است.

مطالبه  بهورزان کشور

نهم اسفند ماه – منبع خبر هرانا:”حدود ۵۰ پرسنل بهورز از شهرها و استان‌های مختلف کشور از جمله شوشتر، کرمانشاه، مازندران، ارومیه، اردبیل، زنجان، اراک، کاشان، تهران، اهواز، یاسوج، شهریار و لرستان در تاریخ‌های یکشنبه هشتم و دوشنبه نهم اسفندماه و روز جاری در مقابل وزارت بهداشت با درخواست رسیدگی به وضعیت شغلی‌شان دست به تجمع اعتراضی زدند.”

حداقل هزینه زندگی ماهانه یک‌ خانوار کارگری

نهم اسفند ماه-‌اعضای کارگروه مزد سال ۹۶ در آخرین جلسه خود به اتفاق آرا حداقل هزینه زندگی ماهانه یک خانوار متوسط را عدد ۲ میلیون و چهارصد و ۸۹ هزار تومان اعلام کردند.جلسات ستاد ویژه مزد ۹۶ پایان یافته قلمداد می‌شود و از این پس ادامه مذاکرات مزدی در جلسات شورای‌عالی کار دنبال خواهد شد.

حقوق کارگران و کسبه خرد پلاسکو

نهم اسفند ماه-‌بیش از ۴۰ روز از آتش‌سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکومی‌گذرد اما کسبه آسیب‌دیده[ و کارگران] آن همچنان با مشکلاتشان دست و پنجه نرم می‌کنند. بر اساس آخرین اطلاعات، جانمایی آنها هنوز در مجتمع تجاری نور در پی اعتراض برخی از کسبه پلاسکو ادامه دارد.صاحبان سرقفلی آسیب‌دیده تا چهار ماه  در مجتمع نور اسکان داده می‌شوند و پس از آن به ازای هر متر مغازه ۴۵ هزار تومان اجاره‌بها پرداخت می‌کنند که این امر با اعتراض کارگران و کسبه خرد پلاسکو روبرو شده است.

برنامه‌های دولت و رشد نرخ بیکاری جوانان

نهم اسفند ماه- نرخ بیکاری در دو فصل اول سال‌جاری به ترتیب ۱۲,۲ و ۱۲,۷ برآورد شده است.در تابستان سال جاری، نرخ بیکاری در جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال ۳۰,۲ درصد و در جوانان۱۵ تا ۲۹ سال ۲۶,۷ درصد بوده است.به عبارت دیگر بخش بزرگی از نرخ بیکاری بر گرده جوانان است. بازار کار[ برنامه‌های دولت] در ایجاد شغل برای خصوصا نسل جوان ناتوان بوده است.

خانوار‌های کارگری ؛ زندگی زیر خط فقر و فلاکت

نهم اسفند ماه-[ کمیته امداد خمینی] آگاهی و اطلاعاتی در زمینه تفاوت خط فقر و فلاکت ندارد یا برایشان روشن نشده که این خط اعلامی‌شان، خط فلاکت است؛ نه خط فقر و این دو با یکدیگر تفاوت‌های عمده‌ای دارند.نکته واضح و مبرهن این است که آمار اعلامی، خط فقر نیست بلکه خط سیه‌روزی و فلاکت است. درآمد زیر سه میلیون تومانی خط فقر محسوب می‌شود، درآمد ۸۰۰ هزار تومانی فاصله‌ای تا بی‌خانمانی و کارتن‌خوابی ندارد.

دستمزد کارگران و هزینه‌های زندگی

نهم اسفند ماه-‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس اعتراف کرد :” در مورد دستمزد کارگران اعتقاد دارم که حداقل مزدی که تا کنون تعیین شده، بسیار پایین است و این دستمزد در کلان‌شهرها، هزینه ایاب و ذهاب کارگران هم نمی‌شود.”

نابودی امنیت شغلی کارگران شرکت های تولید دارو

نهم اسفند ماه-‌نایب رئیس کمیسیون سلامت اتاق بازرگانی تهران گفت :حدود یک سال است که طلب دو هزار میلیارد تومانی شرکت های دارویی و همچنین طلب شرکت های تجهیزات پزشکی نه تنها پرداخت نشده بلکه طلب شرکت های دارویی و تجهیزات همچنان در حال افزایش بوده و این شرکت‌ها توان تامین مواد اولیه و پرداخت دستمزدها را ندارند.

تومار اعتراضی فرهنگیان

نهم اسفند ماه – معلمان در سراسر کشورنامه‌ای اعتراضی به بودجه سال آینده  که در حال حاضر از سوی دولت مصوب و به مجلس فرستاده شده، تنظیم کردند. این بودجه برای مشکلات معیشتی معلمان، نظام آموزشی و کمبود امکانات به خصوص در مناطق محروم کارساز نیست. ۱۱۰ هزار امضا از سوی فرهنگیان به صورت مجازی و ۳۰ هزار امضا به صورت دستی در مدارس در اعتراض به بودجه سال آینده آموزش و پرورش جمع آوری شده است.

هنرمندان تئاتر و خواست تامین امنیت شغلی

نهم اسفند ماه- درآستانه سمینار تئاتر و ظرفیت‌های بخش خصوصی که قرار است در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر تهران برگزار گردد، گروهی از هنرمندان  تئاتر کشور با تاکید بر تامین زندگی و امنیت شغل بازیگران و هنرمندان مخالفت خود با  خصوصی سازی و تجاری سازی تئاتر و فرهنگ را اعلام کردند. بخش خصوصی رشد فرهنگی٬ امنیت شغلی هنرمند و خلاقیت هنری تئاتر را قربانی سود و انگیزه‌های مالی می کند.

اعتصاب بخشی از کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه

نهم اسفند ماه- گروهی از کارگران روز مزدی به نمایندگی از ۱۳۰۰ کارگر این مجتمع ، بعداظهرروزدوشنبه ۹ اسفند ماه مقابل  ساختمان صنعتی مجتمع در شوش تجمع کردند. کارگران جدا از اینکه دستمزد ماهای دی وبهمن خود را دریافت نکرده‌اند هنوز مطالبات بهمن واسفند ماه سال ۹۴ را نیز طلبکارند. همزمان با این اعتراض، اعتراض  کارگران نی بر نیز در محوطه کمپ  به دلیل محقق نشدن مطالبات بیمه آنان ادامه داشته است .همچنین حدود ۸۰ راننده  خودروهای تریلی وتراکتور نی کش نیز برای چندین ساعت در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات چند ماه خود دست از کار کشیده بودند.

اعتراض کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی

نهم اسفند ماه- مشکلاتی که در زمینه پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای کارگران در سال جاری  به وجود آمده است باعث شده تا کارگران نگران تداوم مشکلات خود در سال آینده (۹۶) شوند.بیش از هزارو ۴۰۰کارگر معدن زغال سنگ البرز شرقی دست کم چهار ماه مزد معوقه طلبکارند.

 خواست کارگران افزایش دستمزد بر اساس نرخ تورم واقعا موجود است

نهم اسفند ماه- رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است هزینه ماهانه یک خانوار متوسط شهری کمتر از ۴ میلیون تومان نیست و این هزینه باید در تعیین دستمزد در نظر گرفته شود. در حالی‌ که اعضای کارگروه مزد سال ۹۶ در آخرین جلسه خود به اتفاق آرا حداقل هزینه زندگی ماهانه یک خانوار متوسط را عدد ۲ میلیون و چهارصد و ۸۹ هزار تومان اعلام کردند!

اعتصاب کارگران معدن زغال سنگ نگین

نهم اسفند ماه-  حدود ۵۰ کارگر معدن زغال سنگ نگین در شهرستان طبس از ساعت ۱۰ صبح روز ۹ اسفند ماه در اعتراض به ۳ ماه مزد معوقه مقابل ساختمان معاونت استانداری و فرمانداری ویژه طبس تجمع کرده‌اند.

اعتصاب کارکنان دانشگاه علوم پزشکی استان تهران

نهم اسفند ماه- صبح روز دوشنبه ۹ بهمن ماه گروهی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی استان تهران با تجمع در مقابل ساختمان  دفترمرکزی   این دانشگاه در حوالی بلوار کشاورز خواستار پی گیری وضعیت افزایش دستمزدشان شدند.

اعتراض کارگران فنی پستهای فشار قوی برق کشور

نهم اسفند ماه- شورای هماهنگی بهره‌برداران پست‌های فشارقوی برق کشور با صدور بیانیه‌ای نسبت به نامشخص بودن اوضاع شغلی خود اعتراض کردند. در این بیانیه این فعالان کارگری بیان کرده‌اند که سالهاست سردرگمیم و مشخص نیست که کارگریم یا کارمند…اگر ما کارکنان  کارمند هستیم، پس چرا آیتم‌های کارمندان دولت در نوع قراردادها درج نمی‌شود ؟ و اگر کارگر هستیم چرا طرح طبقه بندی مشاغل برای ما اجرا نمی‌شود؟

اعتراض کارگران کارخانه کریستال سازی بلورک

نهم اسفند ماه- به دلیل بدهی کارخانه کریستال سازی بلورک به شرکت گاز، تقریبا  از یک ماه پیش جریان گاز مصرفی کارخانه قطع شده وکارگران  اجازه ورود به محل کارشان را نداشته‌اند. جدا از وضعیت پیش آمده کارگران این کارخانه از شهریور ماه بجز مبالغ کمی که به صورت اللحساب  گرفته‌اند دیگر دستمزدی دریافت نکرده اند و هیچ خبری از پرداخت عیدی وپاداش پایان سال کارگران نیست.

اعتراض کارگران کارخانه نخ البرز

نهم اسفند ماه- حدود ۳۵۰ کارگر شاغل در کارخانه «نخ البرز» که در شهر صنعتی البرز قزوین فعالیت دارد دست کم سه ماه مزد معوقه طلب‌کارند و به همین میزان پرداخت حق بیمه آنها نیز با تاخیر مواجه شده است. ۳۵ کارگر رسمی و ۳۲۵ کارگر قرار داد موقت  در این کارخانه پس از اخراج ۷۰ کارگر به حق نگران امنیت شغلی  وپرداخت مطالبات پایان سال خود هستند.

تجمع کارگران شهرداری بندرعباس

هشتم اسفند ماه-  کارگران پیمانی فضای سبز شهرداری بندرعباس در اعتراض به عدم دریافت ۳ ماه دستمزد خود مقابل ساختمان  شهرداری تجمع کردند.کارگران پیمانی فاقد دفترچه بیمه درمانی تامین اجتماعی هستند.

تجمع دوباره  کارگران طرح احداث راه‌آهن قزوین- رشت

هشتم اسفند ماه – جمعی از کارگران شاغل در خط ریلی راه‌آهن قزوین- رشت در اعتراض به عدم پرداخت مزد ۲ ماه گذشته در محوطه کارگاه فاز نخست این  طرح تجمع کردند.فاز نخست راه‌آهن قزوین- رشت به بهره‌برداری رسیده٬اما مزد کارگران شاغل پرداخت نشده است.

اعتصاب کارگران شرکت نصب نیرو

هشتم اسفند ماه‌-کارگران شرکت نصب نیرو که در فاز ۱۴ پارس جنوبی‌عسلویه در بندر کنگان مشغول بکارند٬در اعتراض  به عدم دریافت مزد دو ماه گذشته خود اعتصاب کردند.همچنین کارگران خواستار دریافت حق بیمه هستند.

اعتصاب کارگران ذوب آهن اردبیل

هشتم اسفند ماه- بیش از صد کارگر ذوب آهن اردبیل چند ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. کارگران می‌گویند تا ۱۴ ماه مطالبات و مزایای مزدی ما پرداخت نشده‌است. به همین دلیل کارگران روز هشتم اسفند ماه، مقابل اداره کار شهرستان اردبیل تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مسئولین شدند.

خواست زحمتکشان افزایش دستمزد است

هشتم اسفند ماه-   در حالی که دستمزد کارگران سالی‌ یک بار افزایش ناچیزی می‌یابد، بارها پیش آمده که هزینه‌های اقلام اصلی سبد معیشت خانواده‌های آنان در طول یک سال ۲ تا ۳ بار افزایش یافته است. هزینه‌های خوراک ، پوشاک و مسکن و بهداشت به شدت افزایش یافته است گاهی این افزایش برای یک سری از اقلام مصرفی صد درصدی بوده است در این میان اما دستمزدها معقولانه و هدفمند افزایش نیافته است.

اعتصاب کارگران نی‌بُر‌ها مجتمع کشت ‌و صنعت هفت تپه

هشتم اسفند ماه- صبح روز۸ اسفند ماه گروهی ازکارگران نی‌بُر‌ها مجتمع کشت ‌و صنعت هفت تپه در اعتراض به آنچه محقق نشدن مطالبات بیمه‌ای خود از سوی کارفرماعنوان می‌کردند در محوطه کمپ نی برها تجمع کردند. در فاصله سالهای ۶۸ تا ۹۲ حق بیمه دوران بیکاری کارگران نی‌بُر پرداخت نشده است. در صورت پرداخت مابقی حق بیمه  فصول بیکاری کارگران که حدود ۱۰ میلیارد تومان می شود حدود ۱۸۰کارگر از مجموع ۳۵۰کارگر نی بر می‌‌توانند  بازنشسته شوند.

سیاست مالیاتی و تبعیض در حق کارگران

هشتم اسفند ماه-  مصوبه مجلس در ارتباط با تعیین سقف مالیاتی کارگران و کارمندان، تبعیض‌آمیز است و بی‌عدالتی را در جامعه گسترش می‌دهد. یک و نیم میلیون تومان سقف معافیت مالیاتی برای کارگران، کارگرانی که عملا دستمزد واقعیشان را دریافت نمی کنند و عقب ماندگی‌های دستمزدیشان در این سالها  هیچوقت جبران نشده است و مدام قوانین مصوب، منافعشان را تضییع می کند، عملا هجوم به سفره خالی‌ کارگران است.

اعتراض کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه

هشتم اسفند ماه- دفترچه‌های خدمات درمانی کارگران هفت‌تپه به علت عدم‌ پرداخت حق بیمه از سوی شرکت کشت‌ و‌ صنعت نیشکر هفت‌تپه تمدید نمی‌شود زیرا هنوز فهرست بیمه ماه آذر، دی و بهمن کارگران  به تامین اجتماعی ارسال نشده است.

مصوبه مجلس علیه کارگران

هفتم اسفند ماه‌-مجلس ، سقف معافیت مالیاتی کارگران را ۱.۵ میلیون تومان تعیین کرد.در شرایط فعلی با زیر دو میلیون تومان نمی شود زندگی کرد؛ حال کارگری که با اضافه کاری و شیفت اضافی و تحمل سختی‌های بسیار بیش از یک و نیم میلیون در ماه دریافتی دارد، یاید ده درصد حاصل آن کار اضافه را بابت مالیات بپردازد.

اعتصاب کارگران کارخانه قند چهارمحال وبختیاری

هفتم اسفند ماه- کارگران کارخانه قند چهارمحال در اعتراض به عدم دریافت اضافه کاری دو ماه گذشته و تمدید نشدن قرارداد گروهی از کارگران پیمانی در محوطه این واحد تولیدی تجمع کردند. این کارخانه واقع در جاده هفشجان در پنج کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

خواست وکلای دادگستری استانهای سه گانه خراسان

هفتم اسفند ماه-‌شماراعضای کانون وکلای خراسان هزار و ۸۴۹نفر است که  از این تعداد  به طور رسمی هزار و۴۸۲ وکیل در مشهد و بقیه در استانهای خراسان شمالی و خراسان جنوبی فعالیت دارند. وکلا از نظر معیشتی در مضیقه قرار دارند و برخی اقدامات امنیت واستقلال شغلی آنها را نقض می کند.کاهش درآمد٬  نداشتن بیمه ومسکن دغدغه وکلای دادگستری است. برخی از وکلا توانایی پرداخت اجاره بهای دفتر خود را ندارند.

اعتصاب کارگران پیمانی شهرداری بهبهان

هفتم اسفند ماه- روز شنبه ۷ بهمن ماه کارگران فضای سبز شهرداری بهبهان  واقع در جنوب شرق استان خوزستان در اعتراض به تبدیل وضعیت شغلی خود از پیمانکاری به حجمی  مقابل فرمانداری این شهرستان دست به تجمع زدند. مدیریت شهرداری بهبهان با این تصمیم امنیت شغلی کارگران قراردادی وپیمانکاری شاغل در مجموعه شهرداری را تهدید کرده است.

مبارزه کارگران  کارخانه سیمان مسجد سلیمان

هفتم اسفند ماه- کارگران این واحد تولیدی  با دریافت یک ماه از مطالبات معوقه خود به اعتراض۵۰ روزه خود خاتمه دادند و کارفرما صبح امروز وعده پرداخت یک ماه دیگر از مطالبات مزدی و عیدی وپاداش پایان سال برای چند روز آینده را داده است. خواست کارگران  تداوم تولید و تضمین امنیت شغلی‌ کارگران سیمان مسجد سلیمان است.

اعتراض معلمان به کاهش دستمزد و عدم امنیت شغلی‌

هفتم اسفند ماه- با همان میزان  سه میلیون تومان خط فقر سال ۹۴ هم بسیاری از معلمان به لحاظ در آمدی زیر خط فقر هستند. وضعیت دستمزد معلمان در بخش خصوصی به مراتب بدتر است و امنیت شغلی هم پایین است؛دولت فعلی مانند دولت قبل دنبال درآمدزایی از آموزش است و خصوصی سازی را به حوزه‌هایی مثل آموزش تسّری داده است ؛ خروجی این سیاست‌ها کیفیت زدایی از خدمات آموزشی و پرورش است که یکی از محصولات آن تولید ارتش کودکان کار و طرد شده از چرخه تحصیل است.

ادامه مبارزه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

هفتم اسفند ماه- اعتراض صنفی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز که از ۱۴ روز قبل آغاز و خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه خود شده بودند امروز نیز ادامه یافت.پرداخت نامنظم دستمزد، حق بیمه، حق سنوات و همچنین عدم پرداخت عیدی سال ۹۶ حدود ۴ هزارکارگر شاغل در این کارخانه دلیل اعتراض کارگران این کارخانه است.

اعتراض کارگران بیکار شده فولاد قروه

هفتم اسفند ماه- این کارخانه تنها واحد صنعتی شهرستان قروه با بیش از ۴۰۰ کارگر بود که تعطیلی آن، ضربه دردناکی به معاش مردم این شهر وارد کرد؛ بیکارشدگان یا به دستفروشی روی آورده‌اند و اجناس ارزان و بنجل خرید و فروش می‌کنند یا به تهران مهاجرت کرده‌اند؛ کارگران متخصص فولاد قروه در غرفه‌های میوه و تره ‌بار تهران کارگری می‌کنند.

ابهام در تامین اعتبار پاداش فرهنگیان بازنشسته

ششم اسفند ماه‌-مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ابهام در تامین اعتبار پاداش بازنشستگان ۹۵ و ۹۶ از بازنشستگی بیش از ۴۶ هزار نفر در سال آینده خبر داد. آموزش و پرورش در آبان و آذر که زمان فصل بودجه بود، بودجه مورد نیاز برای پاداش بازنشستگان ۹۵ و ۹۶  را اعلام کرد، اما تا این لحظه در لایحه بودجه این اعتبار پیش بینی نشده است.

تجمع کارگران شرکت تولید مواد غذایی رامهرمز

ششم اسفند ماه- جمعی از کارگران شرکت تولید مواد غذایی رامهرمز واقع در استان خوزستان در اعتراض به اخراج خود در مقابل ساختمان شهرداری این شهرتجمع کردند. کارگران خواستار دریافت مزد و بیمه بیکاری هستند.چندی پیش کارخانه تولید مواد غذایی و همبرگر رامهرمز توسط سازمان تعزیرات حکومتی پلمپ شد و کارگران بدون  دریافت حقوق اخراج و بیکار شدند.

مطالبه کارگران تربت‌جام

ششم اسفند ماه-‌جمعی از کارگران ساختمانی٬ کشاورزى و دامدارى بخش صالح‌آباد تربت‌جام٬ خواستار تامین امنیت شغلی شدند.یک کارگر صالح‌آبادی گفت:ما حتی دفترچه خدمات درمانى و یا تأمین اجتماعى هم نداریم و هزینه‌های دارو و ویزیت پزشکان ما را مستأصل کرده…کارگرى موقت در شهرستان‌ها هم هیچ دردى را دوا نمی‌کند؛ زیرا هم دستمزدها ارزان است وهم کار همیشگى نیست و به عبارتى فصلى است.

تعطیلی دامداری‌ها و بیکاری کارگران

ششم اسفند ماه -در پی اجرا نشدن مصوبه ۱۴۴۰ تومانی قیمت خرید شیر، بارها  دامداران[خرد و متوسط و کارگران و کارکنان این واحدها] به اجرا نشدن این مصوبه اعتراض داشته و با تجمع در مقابل دفتر ریاست‌جمهوری، خواستار اجرایی شدن آن شدند. مدیرعامل اتحادیه دامداران نیز بیان کرد: طی چند ماه اخیر قیمت خرید شیرخام از سوی صنایع لبنی کاهش یافته که در صورت استمرار این روند در آینده‌ای نزدیک با تعطیلی نیمی از دامداری‌ها و  بیکاری کارگران مواجه می‌شویم.

مطالبه نگهبانان تره بارهای تهران

ششم اسفند ماه- نگهبانان می‌گویند وعده انعقاد قرارداد مستقیم با شرکت هادیان شهر که یک شرکت وابسته به شهرداری است، با وجود گذشت چندین ماه از ابلاغ، هنوز محقق نشده است. مهمترین مطالبات  یکسان‌سازی دریافتی نیروهای رسمی و پیمانکاری، انعقاد قرارداد مستقیم با شهرداری و تامین مکان و فضای مناسب نگهبانی در بازارها و میادین، تامین وسایل سرمایشی و گرمایشی واحدهای نگهبانی و به سامان کردن شرایط شغلی نگهبانان است.

مقررات زدایی از روابط کار و اجرای سیاست‌های تعدیل اقتصادی

ششم اسفند ماه- با اجرای سیاست‌های تعدیل اقتصادی، زنجیره حقوق صنفی کارگران ایران دچار از هم گسیختگی شده است و مادامی که این گسیختگی ترمیم نشود هرگونه دستاورد صنفی برای کارگران در قالب مقررات زدایی از روابط کار رنگ خواهد باخت.

اعتصاب کارگران خدماتی شهرداری مشکین شهر

ششم اسفند ماه- کارگران خدماتی شهرداری مشکین شهر، روز ۶ اسفند ماه در اعتراض به چند ماه از معوقات مزدی خود دست از کار کشیده و مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. کارگران علاوه بر معوقات مزدی عیدی وپاداش پایان سال خود را هنوز دریافت نکرده اند.

خواست کارگران خدمات شهری ناحیه ۴ شهرداری اهواز

ششم اسفند ماه- کارگران در اعتراض به کاهش دستمزد‌ها می‌‌گویند: از آنجایی که با حقوق و دستمزدهای فعلی به سختی امکان خرید ۱ کیلو گوشت و یا سایر اقلام مصرفی‌ را داریم مجبوریم کار دومی هم داشته باشیم، ضمن اینکه همسران ما دوش به دوش ما کار می‌کنند و در کنار خیابان به دست فروشی مشغول هستند. دستمزد ۹۶ باید به گونه‌‌ای تعیین شود که مجبور نشویم  پس از ۱۰ ساعت کار با خستگی فراوان به سر کار دوم و سوم برویم و تازه تنها وسیله رفت و آمدن مان یک دوچرخه قدیمی باشد.

منابع مورد استفاده : ایسنا -ایلنا- اعتماد -تابناک- فرارو-‌ایران- مردم سالاری-‌ایرنا -جهان صنعت- آرمان -آفتاب-‌مهر-‌شرق -دنیای اقتصاد

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا