گوناگون

موج برخورد‌های شدید با دستفروشان در آستانه سال نو

در آستانه سال جدید، موج جدیدی از برخورد با دستفروشان شهری در خیلی از شهرها به راه افتاده است.حضور هزاران زن و مرد  زحمتکش در کنار هزاران کودک محروم ازتحصیل  که درخیابان ها، ایستگاه های راه آهن مترو ومیادین اصلی شهرهای بزرگ کشور، مشغول دستفروشی هستند، نگاه هر رهگذری را به خود جلب می کند. هزاران زن درسنین مختلف با دستفروشی زندگی خود و خانواده هایشان را ”تامین“ می کنند واین یک واقعیت تلخ جامعه اسیر فقر واستبداد دینی در میهن مان ایران است. این انسان های  محروم و زحمتکش که غالبا درحاشیه فقیر شهرهای بزرگ دربیغوله ها سکنی دارند، هر روزه علاوه برتلاش برای معاش دریک محیط بی رحم، با انواع فشارها از سوی شهرداری، ماموران سد معبر، اوباش بسیج و نیروهای انتظامی روبرو بوده و مرتب مورد اهانت، آزار و اذیت جسمی و روحی قرار می گیرند. ..
%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4

به گزارش خبرنگار ایلنا، در روزهای گذشته دوباره برخورد با دستفروشان در شهرها آغاز شده است.

ماموران شهرداری به بهانه سدمعبر و ازدحام در روزهای شلوغ پایان سال، از دستفروشان می­‌خواهند که پیاده­‌روها و حاشیه خیابان­ها را ترک کنند.

منابع خبری ایلنا در همدان از درگیری چند روز پیش در خیابان بوعلی این شهر خبر می­‌دهند.

از قرار معلوم، روز نهم اسفند ماه، شهرداری همدان با نصب پلاکاردی دستفروشی در طول روز در این خیابان را ممنوع کرده و چند روز بعد از آن، ماموران سدمعبر شهرداری به سراغ دستفروشان رفته و با آنها برخورد کرده­‌اند.

منابع خبری ایلنا در همدان می گویند: بیشتر دستفروشان خیابان بوعلی و میدان امام خمینی همدان، کارگران فصلی و فرزندان حاشیه نشینان هستند و علی القاعده دستفروشی در این روزهای پایانی سال، خرج خانوارهای بسیاری را تامین می‌کند، حالا برخورد ماموران، این خانواده ها را در آستانه سال نو با مشکل مواجه کرده­‌است.

این موج جدید در حالی آغاز شده است که در ماههای گذشته نیز تصاویر و اخبار برخورد با دستفروشان در شهرهای مختلف از فومن تا اهواز و ارومیه، واکنش­ های بسیاری را میان فعالان حقوق کار برانگیخت و کمپین­ هایی در حمایت از دستفروشان و منع برخورد با آنها در فضای مجازی شکل گرفت.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا