بین‌المللی

تشدید تنش لفظی میان آلمان و ترکیه

جلوگیری از سخنرانی چند تن از وزیران دولت ترکیه در آلمان و بازداشت دنیز یوجل، روزنامه‌نگار آلمانی در استانبول، مناسبات آلمان و ترکیه را متشنج کرده است. اردوغان در تازه‌ترین اظهارات خود دنیز یوجل را “جاسوس آلمان” نامید.

تنش در مناسبات آلمان و ترکیه روز به روز بالا می‌گیرد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه شامگاه روز جمعه (۳ مارس/ ۱۳ اسفند) در سخنانی در استانبول، دنیز یوجل خبرنگار بازداشت‌شده روزنامه “دی‌ولت” را “جاسوس آلمان” نامید.

رئیس جمهور ترکیه هم‌چنین یوجل را “فعال کرد” معرفی و مقام‌های آلمان را متهم کرد که “از تروریسم در ترکیه حمایت می‌کنند”. مقام‌های آلمان این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

اردوغان درباره لغو سخنرانی‌های وزیران دولت ترکیه در آلمان گفت: «اجازه گفت‌وگوی وزیر دادگستری ترکیه را با هموطنان خودش ندادند. به وزیر اقتصاد کشور نیز اجازه سخنرانی ندادند… اما جمیل بایک می‌تواند از قندیل با آلمان ارتباط برقرار کرده و سخنرانی کند. اینها باید به اتهام حمایت از تروریسم باید محاکمه شوند.»
رئیس جمهور ترکیه ارتباط لغو سخنرانی‌های وزیران ترکیه در آلمان با بازداشت روزنامه‌نگار آلمانی در استانبول را رد کرد. او گفت، این مساله ناشی از بازداشت یک نماینده روزنامه دی‌ولت در ترکیه نیست.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان گفت «این شخص [دنیز یوجل] به عنوان نماینده پ‌ک‌ک و جاسوس آلمان، یک ماه تمام در کنسولگری آلمان پنهان شده بود. یک ماه تمام ما گفتیم او را به ما تحویل دهید، او باید محاکمه شود. اما او را به ما تحویل ندادند.»

بنابر گزارش رسانه‌های آلمان، دنیز یوجل روزنامه‌نگار آلمانی ترک‌تبار ماه گذشته خود را به پلیس استانبول معرفی کرد، زیرا پلیس در جستجوی او بود. او سپس بازداشت شد و ۱۳ روز در زندان سیلیوری (Silivri) در غرب استانبول زندانی بود. او به “تبلیغات تروریستی و تحریک مردم” متهم شده است.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا