گوناگون

بیت آیت‌الله منتظری بیانیه دادگاه ویژه روحانیت را تکذیب کرد

بیت آیت‌الله‌العظمی منتظری با صدور بیانیه‌ای سخنان یک مقام مسؤول در دادسرای ویژه روحانیت قم مبنی بر تعهد دادن احمد منتظری نزد یکی از مراجع را تکذیب کرد.

متن بیانیه بیت آیت‌الله‌العظمی منتظری به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی
همان‌گونه که در اطلاعیه اخیر در مورد تعلیق حکم بازداشت حجه الاسلام والمسلمین احمد منتظری یادآور شدیم، پس ‌از آنکه حکم ٢١ سال زندان و سپس تبدیل آن به ۶ سال حبس قطعی و خلع لباس روحانیت به‌صورت تعلیقی نسبت به ایشان صادر و اعلام شد، این حکم مورد اعتراض اقشار مختلف مردم و فرهیختگان و به خصوص جمعی از علما و مراجع معظم تقلید قرار گرفت و قاعدتاً اعتراض آن بزرگواران به اطلاع مقامات مملکتی رسانده شده است.

لازم به ذکر است برخلاف بیانیه دادسرای ویژه روحانیت، از جانب شخص حاج احمد آقا و یا منسوبین بیت آیت‌الله منتظری هیچ‌گونه مراجعه حضوری و یا مکتوب با هیچ‌کس صورت نگرفته است و ادعای مقام مسئول دادگاه ویژه کذب محض است.

در دادگاه تجدیدنظر نیز نسبت به تأیید حکم قبلی با تغییر بندهایی از مستندات خود اقدام کردند و حکم صادره را به اجرا گذاشتند؛ که طبیعتاً اعتراض مجدد بزرگانی را که نسبت به حکم اولیه معترض بودند برانگیخت و نهایتاً حضرات دادسرای ویژه شبانه بعد از حدود ٣٠ ساعت تحت عنوان مرخصی ٨ روزه، نسبت به آزادی ایشان اقدام نمودند.

لازم به ذکر است همان‌گونه که قبلاً نیز عنوان گردید، اقدامات متعددی از جانب مراجع بزرگوار انجام‌گرفته بود و ازجمله حضرت آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی پس از نتیجه گرفتن از اعتراض به حکم مربوطه، حاج احمد آقا را به نزد خود فراخواندند و طبیعی است که توصیه‌هایی را داشته باشند.

در آن مطلب به قول آقایان بندی از تعهد نامه، مطلبی ذکرشده که هیچ‌گونه همخوانی با مبانی شرعی و قضایی ندارد! و آن اینکه ایشان را نسبت به اعمال دیگران هم مسئول قلمداد کرده‌اند در صورتی ‌که همه بحث مطروحه در مورد فایل صوتی ملاقات آیت‌الله منتظری و اعتراض به اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ بوده و ضمناً هر کس مسئول اعمال خود است و نسبت به اعمال دیگران فقط می‌تواند از باب امربه‌معروف و نهی از منکر توصیه‌هایی داشته باشد؛ و لذا این بند ارائه‌شده هیچ‌گونه کاربرد شرعی و قانونی ندارد؛ و همچنین ذکرشده است که اقدامی علیه نظام صورت نخواهد گرفت که این نیز یک اصل مسلّم و حتمی است که نیازی به تذکر ندارد.
:id:@Amadnews
خانواده‌ای که بنا به اقرار دوست و دشمن از ده‌ها سال قبل از پیروزی انقلاب، در برپایی این نظام زندان‌ها و شکنجه‌های طاقت‌فرسایی را تحمل و فداکاری‌ها و ایثارگری‌های بسیار نموده‌اند، هیچ‌گاه برعلیه انقلاب اقدامی نخواهند نمود و مسلماً هیچ‌یک از کارهایی هم که تابه‌حال انجام‌شده در این جهت نبوده و همگی در جهت زدودن پیرایه‌ها و اشکالات نظام بوده است، هرچند بعضی اعمال و کارها با عقیده و سلیقه بعض دیگر از مسئولین همخوانی نداشته است. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

@Amadnews
————————
طلاعیه دادسرای ویژه روحانیت قم درباره پرونده «احمد منتظری»

دادسرای ویژه روحانیت قم با صدور اطلاعیه‌ای توضیحاتی را در رابطه با خبر تعلیق اجرای محکومیت احمد منتظری ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، متن اطلاعیه دادسرای ویژه روحانیت قم بدین شرح است:

«یک مقام مسئول در دادسرای ویژه روحانیت قم با اشاره به آزادی احمد منتظری که اخیراً جهت اجرای محکومیت خود به زندان معرفی شده بود، عنوان کرد: متعاقب رسیدگی به اتهامات احمد منتظری دائر بر اقدام علیه امنیت ملی، تضعیف مبانی نظام اسلامی و امام راحل و حمایت از منافقین کوردل و تروریست و محکومیت وی به تحمل ۶ سال حبس در دادگاه بدوی و قطعیت آن در دادگاه تجدیدنظر، نامبرده با مراجعه و توسل به یکی از مراجع عظام تقلید و دادن تعهد به ایشان، خواستار وساطت نزد رهبر شدند.

سرانجام در راستای احترام و اجابت خواسته مرجعیت، رهبری با تعلیق اجرای حکم با شرط تعهد ایشان نزد مرجعیت مبنی بر عدم اقدام علیه امنیت ملی موافقت فرمودند که مراتب موافقت پس از اجرای حکم و معرفی محکوم‌علیه به زندان، از سوی دفتر معظم‌له و جهت پیگیری به دادسرای ویژه روحانیت ابلاغ گردید که در نهایت محکوم‌علیه مجدداً با دادن تعهد کتبی مبنی بر پرهیز از تکرار جرایم ارتکابی و فعلاً از زندان آزاد شده است.

این مقام مسئول افزود: محکوم‌علیه احمد منتظری در یکی از بندهای تعهد خود کتباً متعهد شده است که «همه مسئولیت اعمال و رفتار بیت آیت‌الله منتظری را عهده‌دار بوده و از هرگونه اقدامی که علیه نظام تلقی می‌شود نسبت به اعضای خانواده و اطرافیان به طور جدی جلوگیری نمایم و در صورت عدم رعایت مراتب فوق و نقض تعهد آمادگی هرگونه برخورد قانونی را دارم.

وی در پایان ضمن تاکید بر مشروط بودن موافقت صورت گرفته یادآور شد: در صورت نقض تعهدات محکوم‌علیه نزد مقام مرجعیت و این دادسرا، ضمن اجرای حکم صادره، به اتهامات ارتکابی جدید نیز رسیدگی خواهد شد.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا