گوناگون

کمیته محرمانه خبرگان رهبری برای تعیین رهبری

 

در آستانه اجلاسیه جدید خبرگان، احمد خاتمی که سخنگوی هیئت‌رئیسه این مجلس است، در یک نشست خبری، توضیحات مهمی را درباره کمیته محرمانه‌ای که کار بررسی انتخاب رهبر آینده را بر عهده دارد، ارائه کرد…

Afbeeldingsresultaat voor ‫مجلس خبرگان‬‎به گزارش شرق به گفته احمد خاتمی، «در کمیسیون اصل صد‌و‌هفتم مجلس خبرگان رهبری، کمیته‌ای به همین منظور تشکیل شده و چیز جدیدی هم نیست؛ چراکه ۲۰ سال است این موضوع مورد بحث است. در دیداری که خبرگان رهبری با خامنه ای در حدود ۱۵ سال پیش داشتند، آقا گفتند شما باید در آستینتان ۱۰ رهبر داشته باشید، براساس همین نظر آقا، کمیته‌ای محرمانه تشکیل شد تا درباره افرادی که می‌توانند در این جایگاه قرار گیرند، بررسی‌های لازم صورت بگیرد».
خاتمی اضافه کرد: «اگر رهبری  بخواهند، اسامی این افراد در اختیارشان قرار خواهد گرفت». او ادامه داد: «البته هیچ‌کس از کار این کمیته و اسامی مطرح در آن خبری ندارد. حتی خود من از این موضوع خبر ندارم و حتی به ‌دنبال آن نرفتم که این مطالب محرمانه را بدانم. این طور نیست که مجلس خبرگان رهبری در روز مبادا و فقط در وقت بحران بخواهد در مورد رهبری آینده تصمیم بگیرد».

چه کمیسیون‌هایی بررسی می‌کنند
احمد خاتمی هنگام ثبت‌نام برای انتخابات دور پنجم خبرگان گفته بود: «این مسئله تازه‌ای نیست و از خبرگان اول کمیته‌ای در این رابطه تشکیل شده بود و گروهی از برجستگان خبرگان از کمیسیون اصل ١٠٩ و ١١١ کمیته‌ای را انتخاب کردند. نه اینکه این کمیته رهبر تعیین کند، بلکه کسانی را که در مظان رهبری هستند راجع به آنها تحقیق و بررسی می‌شود و این کار را آن کمیته با رعایت کامل مسئله رازداری انجام می‌دهد».
قبلا مرتضی مقتدایی از اعضای خبرگان این کمیسیون‌ها را کمیسیون ١٠٧ و ١٠٩ قانون اساسی اعلام کرده بود. او گفته بود: «رسالتی که به عهده این کمیسیون است، یکی تعیین رهبر است و دیگری بررسی مشخصات و صفات و علائمی که در رهبر باید موجود باشد. این وظیفه خبرگان است که فرد مناسب را شناسایی و به مجلس خبرگان ارائه کند ».

تشکیل کمیته سه‌نفره
قبلا مرتضی مقتدایی در‌این‌باره از تشکیل یک کمیته سه‌نفره ذیل این کمیسیون‌ها برای این منظور خبر داده بود. او در گفت‌وگو با نشریه حکومت اسلامی در پاییز ٨۵ گفته بود: «خبرگان مصادیق رهبری را به دو دسته تقسیم کرده‌اند، برای تشخیص مصادیق، اعضای کمیسیون ١٠٧ و ١٠٩ از میان خودشان سه نفر را برگزیده و کمیته‌ای را تشکیل داده‌اند. این کمیته، بررسی افراد و مصادیق را برعهده گرفته و هر هفته جلسه دارد و تمام مطالب و بررسی‌هایشان سرّی و محرمانه است و اسنادشان هم جزء اسناد طبقه‌بندی‌شده و محرمانه ثبت می‌شود، حتی این کمیته سه‌نفره اسناد و مدارکشان را در اختیار دیگر اعضای کمیسیون هم نمی‌گذارند».

نحوه انتخاب کمیته سه‌نفره
مقتدایی در همان گفت‌وگو با مجله حکومت اسلامی که در پاییز ٨۵ انجام شده بود، درباره نحوه انتخاب این کمیته سه‌نفره گفته بود: «این افراد را اعضای کمیسیون اصل ١٠٧ و ١٠٩ از طریق رأی مخفی انتخاب می‌کنند و دوره کاری آنها دو سال است، اما چون کار، سرّی و محرمانه، این دوره دو ساله معمولا تمدید می‌شود؛ چون از آن سه نفر تعهدی گرفته می‌شود که  جایی گفته نشود، معمولا تغییری هم در ترکیبشان صورت نمی‌گیرد».
محرمانه‌بودن گزارش کمیته سه‌نفره
احمد خاتمی بارها تأکید کرده است که نتایج بررسی این کمیسیون محرمانه بوده و تنها در اختیار رهبری قرار داده می‌شود. براساس تبصره دو ماده ۵٠ آیین‌نامه داخلی مجلس خبرگان، گزارش کمیسیون‌های مذکور محرمانه است: «…به صورت اسناد طبقه‌‏بندی‌شده حفاظت می‌گردد و بدون تصویب مجلس خبرگان، در اختیار دیگری قرار نمی‏گیرد مگر رهبری که عنداللزوم به اطلاع معظم‏له می‌رسد». مقتدایی هم دراین‌باره گفته بود: «همان‌طور که گفتم، اسناد این جلسات محرمانه است و به صورت محرمانه در دبیرخانه مجلس خبرگان نگهداری می‌شود و حتی در اختیار هیئت‌رئیسه هم قرار نمی‌گیرد و فقط اگر رهبری بخواهند و نیاز داشته باشند در اختیارشان قرار داده می‌شود، گرچه تابه‌حال نخواسته‌اند».
او درباره ترکیب این کمیسیون گفته بود: «چون همواره در این کمیسیون بحث‌های علمی و فقهی بیشتری صورت می‌گیرد، معمولا افرادی که در میان خبرگان از نظر فقاهت و علم، سابقه و برجستگی بیشتری دارند، عضو این کمیسیون می‌شوند». به گفته مقتدایی؛ «در دوره‌های گذشته فقهایی چون آیت‌الله آذری‌قمی، آیت‌الله سیدمهدی روحانی، آیت‌الله احمدی‌میانجی و آیت‌الله موسوی‌تبریزی که همگی از فوت کرده اند، عضو این کمیسیون بودند».

کف و سقف سن اعضای خبرگان باید منطقی باشد
احمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان روز گذشته‌اش از اصلاح آیین‌نامه انتخابات خبرگان خبر داده و گفت: مسئله دیگر درخصوص مسئله سن‌وسال است؛ کف و سقف سن عضو مجلس باید به شکل منطقی باشد؛ ترکیب مجلس خبرگان رهبری باید به شکلی باشد که وقتی که به انتخاب حساس و کلیدی می‎رسند مردم به آنها اعتماد کنند؛ یعنی بین مجلس خبرگان و شورای اسلامی تفاوت‎هایی وجود دارد زیرا مجلس شورا با زندگی مردم سروکار دارد ولی مجلس خبرگان رهبری به کلان‎ترین انتخاب دست می‌زند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا