گوناگون

فرمان مهاجرتی جدید امضا شد

ایران همچنان در لیست است

با فرمان جدید ویزای شهروندان شش کشور، از جمله ایران از روی شانزده مارس به مدت ۹۰ روز تعلیق می شود …


به گزارش مهر ، سه وزیر دولت ترامپ در یک کنفرانس خبری کوتاه، از صدور فرمان اجرایی جدید پرزیدنت دونالد ترامپ خبر دادند که بر اساس آن ویزای شهروندان شش کشور، از جمله ایران به مدت ۹۰ روز تعلیق می شود.

رکس تیلرسون، جف سشنز و جان کلی وزرای خارجه، دادگستری و امنیت داخلی در یک کنفرانس خبری در واشنگتن صبح دوشنبه اعلام کردند که هدف از فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا ایجاد امنیت بیشتر برای شهروندان ایالات متحده است.
نام عراق از لیست هفت کشور که در فرمان قبلی ترامپ آمده بود، حذف شده است. پیشتر رسانه ها گزارش داده بودند که وزرای دفاع و خارجه آمریکا پیشنهاد حذف نام عراق را داده بودند. دولت عراق به آمریکا تعهد داد که سیستم جدیدی برای بررسی درخواست های ویزای شهروندان خود در سفر به آمریکا جایگزین کند.
فرمان جدید ترامپ غیر از حذف عراق، تفاوت های دیگری هم با فرمان قبلی دارد. از جمله تاریخی برای اجرای آن مشخص شده است. در فرمان قبلی بلافاصله اجرا می شد که تکلیف کسانی که در حال سفر بودند، مشخص شده بود. در فرمان جدید، روز ۱۶ مارچ (۲۶ اسفند) برای اجرای فرمان تعیین شده است.
لغو ویزای شهروندان این کشورها در حالی صورت گرفته که دولت دولت آمریکا می گوید هدف این فرمان اجرایی مسلمانان نیستند و تنها کشورهایی که در آنها تحقیق درستی درباره متقاضیان ویزا برای آمریکا انجام نمی گیرد، در این فهرست قرار گرفته اند. از شش کشور مورد تعلیق در فرمان ترامپ، ایران رابطه دیپلماتیک با آمریکا ندارد و کشورهایی چون سومالی، سوریه و لیبی نیز دولت مرکزی مقتدری ندارند.
با اینکه رئیس جمهوری جدید آمریکا اعلام کرده بود فرمان اجرایی جدیدی برای محدودیت سفر این کشورها صادر می کند اما چند بار این فرمان اجرایی به تعویق افتاد بود.
فرمان اجرایی جدید برای لغو ویزای کشورهای عمدتا مسلمان در حالی صادر شده که فرمان قبلی پرزیدنت ترامپ بعد از اعتراض های گسترده، با حکم قاضی معلق شده بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا