اخبار

احمد منتظری خواست وزارت اطلاعات برای تحویل فایل‌های صوتی آیت‌الله منتظری را نپذیرفت

حامد منتظری به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته که وزارت اطلاعات از پدرش، احمد منتظری خواسته بود که فایل‌های صوتی منتشر نشده آیت‌الله منتظری را تحویل دهد، اما احمد منتظری با این کار مخالفت کرده است.

سایت “کلمه” به نقل از حامد منتظری خبر می‌هد که پدرش احمد منتظری با درخواست وزارت اطلاعات مبنی بر تحویل دادن فایل‌های صوتی آیت‌الله حسینعلی منتظری مخالفت کرده است. او در تاریخ چهارم اسفندماه به داده ویژه روحانیت قم فراخوانده و بازداشت شد، اما یک روز بعد با گرفتن یک “مرخصی هشت روزه” آزاد شد.

حامد منتظری در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است: « وزارت اطلاعات اصرار داشته فایل‌های دیگر را بیاورید تحویل بدهید و منتشر نکنید، ایشان (احمد منتظری) هم گفته همانطور که به آقای شبیری زنجانی هم گفته‌ام فایل‌های دیگر را تا زمانی که لازم نباشد منتشر نمی‌کنیم و فایل‌ها پیش خانواده محفوظ است و تحویل کسی نمی‌دهیم.»

احمد منتظری، روز شنبه ۱۴ اسفند و پس از پایان “مرخصی” هشت روزه به دادگاه ویژه روحانیت مراجعه کرد اما در آن‌جا به او گفتند که حکمش تعلیق شده است. دادگاه ویژه روحانیت قم در اطلاعیه‌ای گفته است که احمد منتظری «با مراجعه و توسل به یکی از مراجع عظام تقلید و دادن تعهد» به او خواستار وساطت پیش آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شده است.
در این اطلاعیه از قول احمد منتظری آمده است: «محکوم‌علیه با دادن تعهد کتبی مبنی بر پرهیز از تکرار جرایم ارتکابی از زندان آزاد شده است.» و یا «محکوم‌علیه احمد منتظری در یکی از بندهای تعهد خود کتبا متعهد شده است که همه مسئولیت اعمال و رفتار بیت آیت‌الله منتظری را عهده‌دار بوده و از هرگونه اقدامی که علیه نظام تلقی می‌شود نسبت به اعضای خانواده و اطرافیان به طور جدی جلوگیری نمایم و در صورت عدم رعایت مراتب فوق و نقض تعهد آمادگی هرگونه برخورد قانونی را دارم.»

حامد منتظری در مصاحبه با کمپین بین‌المللی حقوق بشر ایران همه این موارد را تکذیب کرده است. او به کمپین گفته هیچ درخواستی از آقای شبیری در کار نبوده و او خود اقدام به پی‌گیری کرده است.

نوه‌ آیت‌الله منتظری در مورد دادن تعهد نیز گفته است: «هیچ تعهدی در کار نبوده و پدرم هیچ تعهدی نداده است. پدرم گفته ما هیچ وقت کاری علیه نظام انجام نداده ایم و انتشار فایل قبلی هم علیه نظام نبوده است. گفته تا الان علیه نظام رفتاری نکردیم که بخواهیم چنین تعهدی بدهیم. نظر پدرم این است کارهایی که ما میکنیم به نفع نظام است ممکن است برخی برداشت‌های دیگری داشته باشند. ایشان و مرحوم آیت الله منتظری هیچ موقع نگفته اند مخالف نظام هستند و مساله اختلاف سلیقه با برخی مسولینی است که نمی خواهند صدای مخالفی شنیده شود.»

ادعایی که در اطلاعیه دادگاه ویژه روحانیت مطرح شده، روز شنبه (۴ مارس/۱۴ اسفند) از سوی بیت آیت الله منتظری با انتشار بیانیه‌ای تکذیب شد.

کانال تلگرام بیت آیت‌الله منتظری روز چهارشنبه (۴ اسفند/ ۲۲ فوریه) در اطلاعیه‌ای از بازداشت احمد منتظری، فرزند ارشد آیت‌الله منتظری خبر داد. احمد منتظری در ارتباط با انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های تابستان ۱۳۶٧ به دادگاه روحانیت احضار شده بود. دادگاه ویژه روحانیت روز هفتم آذرماه (۲۷ نوامبر ۲۰۱۶) احمد منتظری را به حبس طولانی مدت و خلع لباس متهم کرده بود.

احمد منتظری به اتهام “اقدام علیه امنیت ملى” ابتدا به تحمل ٢١ سال حبس تعزیرى محکوم شده بود. این حکم بعدا به شش و سپس به سه سال تقلیل یافت و نهایتا تعلیق شد.

فایل صوتی آیت‌الله منتظری هم‌زمان با بیست و هشتمین سالگرد اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ در ایران منتشر شد. مضمون این فایل صوتی ۴۰ دقیقه‌ای که به فاصله‌ کوتاهی پس از انتشار و به خواست وزارت اطلاعات از پایگاه اطلاع‌رسانی اینترنتی آیت‌الله منتظری برداشته شد، گفت‌وگوی آیت‌الله منتظری است با اعضای هیأتی که در تابستان ۱۳۶۷ مأمور صدور حکم اعدام برای زندانیان سیاسی بودند.

اعضای حاضر این هیأت که مخاطبان آیت‌الله منتظری در این فایل صوتی هستند، حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی، مصطفی پورمحمدی و ابراهیم رئیسی بودند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا