گوناگون

ایالت هاوایی علیه فرمان مهاجرتی ترامپ اقدام می‌کند

کمتر از یک روز پس از صدور فرمان جدید مهاجرتی ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع شش کشور به آمریکا، ایالت هاوایی اعلام کرد یک دستورالعمل مقدماتی علیه این فرمان صادر خواهد کرد.

ایالت هاوایی اولین ایالتی است که قصد دارد علیه فرمان جدید مهاجرتی ترامپ بایستد. یک وکیل این ایالت به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته است: «البته که این فرمان جدید افراد کمتری را نسبت به فرمان قبلی شامل می‌شود، اما این منع ورود همچنان ناقض حقوق اولیه و قانون اساسی است.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه (۶ مارس/ ۱۶ اسفند) فرمان جدید مهاجرتی‌اش را امضا کرد. بر مبنای این فرمان ورود اتباع شش کشور ایران، سوریه، لیبی، یمن، سومالی و سودان فعلا به مدت ۹۰ روز به آمریکا ممنوع می‌شود.

کشور عراق که در دستور قبلی جزو این کشورها بود، در فرمان جدید حذف شده است.

ایالت هاوایی و دولت آمریکا برای روز ۱۵ مارس (۲۵ اسفند)، یک روز قبل از اجرایی شدن فرمان ترامپ، تقاضای یک ملاقات رسمی برای شنیدن استدلال‌های متقابل را کرده‌اند.

باب فرگوسن، دادستان کل آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که دادستانی هنوز تصمیمی برای شکایت علیه فرمان جدید مهاجرتی ترامپ نگرفته است.

فرمان پیشین مهاجرتی ترامپ از سوی دادگاه تجدیدنظر فدرال سان‌فرانسیسکو لغو شده بود، اما دولت ترامپ اعلام کرد که به طور داوطلبانه از پیگیری این پرونده و تقاضای تجدیدنظر برای این حکم در دیوان عالی صرف‌نظر می‌کند.

دادگاه تجدیدنظر سان‌فرانسیسکو حکم اولیه دادگاه سیاتل را مبنی بر لغو فرمان مهاجرتی ترامپ تایید کرده بود. این حکم با شکایت دو ایالت واشنگتن و مینه‌سوتا علیه فرمان ترامپ صادر شده بود.

مخالفان فرمان جدید مهاجرتی ترامپ می‌گویند از آنجا که در متن این فرمان به مسلمان بودن کسانی که ورودشان به آمریکا ممنوع شده اشاره شده است، بنابراین این فرمان نقض حق آزادی مذهب است که در قانون اساسی آمریکا تصریح شده است.

با این وجود برخی حقوقدانان معتقدند با این فرمان جدید کمتر می‌توان مقابله حقوقی کرد، زیرا افراد کمتری در خاک آمریکا را شامل می‌شود.
دویچه-وله (آلمان)

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا