گوناگون

شش ایالت ‌آمریکا فرمان مهاجرتی ترامپ را به چالش می‌کشند

شش ایالت آمریکا علیه فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ این کشور اقدام می‌کنند. به دنبال هاوایی، نیویورک، واشنگتن و چند ایالت دیگر نیز دست به اقدام قضایی علیه این فرمان می‌زنند. این بار شانس آن‌ها کم‌تر از دور پیشین است.

اعتراض‌ها در آمریکا علیه فرمان مهاجرتی جدید رئیس جمهوری این کشور بالا می‌گیرد. پس از هاوایی پنج ایالت دیگر، نیویورک، واشنگتن، اورگن، مینه‌سوتا و ماساچوست نیز اعلام کرده‌اند که علیه فرمان مهاجراتی جدید رئیس جمهور آمریکا دست به اقدام قضایی خواهند زد.

باب فرگوسن، دادستان ایالت واشنگتن گفته است که فرمان جدید به فرمان قبلی شبیه است که اجرای آن با حکم قضایی متوقف شد. اریک اشنایدرمن، همتای او در نیویورک نیز گفته است که فرمان مهاجرتی جدید ترامپ خلاف قانون اساسی است. اما شان اسپایسر، سخنگوی ترامپ اطمینان داده است که فرمان جدید تاب این چالش قضایی را خواهد آورد.

روز چهارشنبه (۸ فوریه) ایالت هاوایی این فرمان را ناقض قانون اساسی آمریکا دانست و خواهان تعلیق این فرمان شد. جلسه دادرسی در این مورد به چهارشنبه هفته آینده (۱۵ فوریه) یعنی یک روز قبل از اجرایی شدن این فرمان موکول شده است. ناظران سیاسی نیز بر این باورند که فرمان جدید برخلاف فرمان پیشین شانس بیشتری برای مقابله با چالش قضایی از سوی ایالت‌های معترض را دارد.

در فرمان جدید تبعه شش کشور عمدتاً مسلمان؛ ایران، یمن، سوریه، لیبی، سومالی و سودان به صورت موقت از سفر به آمریکا منع شده‌اند. در فرمان جدید نام عراق از فهرست حذف شده است. پذیرش پناهجویان نیز به مدت ۱۲۰ روز به حال تعلیق در خواهد آمد. این فرمان شامل حال کسانی که ویزا یا اقامت دائم مانند گرین کارت دارند، نمی‌شود.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا