گوناگون

سازمان ملل ترکیه را به کشتار وسیع کردها متهم کرد

سازمان ملل متحد ترکیه را به نقض فاحش حقوق بشر و تخریب و خشونت گسترده در عملیات علیه شبه‌نظامیان کرد در جنوب شرقی این کشور متهم کرده است. همزمان ترکیه اعلام کرده که ۷۱ نیروی کرد را در سوریه کشته است.

سازمان ملل متحد می‌گوید، از ژوئیه ۲۰۱۵ تا کنون نیروهای امنیتی ترکیه در عملیات علیه کردهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و گرو‌های نزدیک به آن دست به “تخریب گسترده، کشتار و دیگر موارد شدید نقض حقوق بشر” زده‌اند.

سازمان ملل خواستار تحقیق در مورد کشتار وسیع و دیگر موارد نقض حقوق بشر در جنوب شرقی ترکیه از سوی دولت این کشور شده است.

در گزارش زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل آمده است، حدود دوهزار نفر کشته شده‌‌اند و تمامی منطقه ویران شده است. شکنجه و خشونت علیه زنان اعمال شده است. بین ۳۳۵ تا ۵۰۰هزار نفر که اکثرشان کرد هستند آواره شده‌اند. به علاوه، در تصاویر ماهواره‌ای دیده می‌شود که خانه‌ها در حملات ویران شده‌اند.

سازمان ملل متحد از آن جا که اجازه نیافته مأموران تحقیق خود را به منطقه بفرستد باید برای ارزیابی خود به منابع مختلف و تصاویر ویدئویی تکیه کند.

در این گزارش از سایر رویکردهای نیروهای امنیتی ترکیه نیز سخن به میان آمده است. طبق این گزارش، در اوایل سال ۲۰۱۶ در شهر جزیره حدود ۱۹۰ نفر بدون غذا و دارو در زیرزمین‌های خود محبوس شدند، قبل از آن که در درگیری‌ها کشته شوند.

همزمان ارتش ترکیه اعلام کرد که ۷۱ شبه‌نظامی کرد وابسته به گروه یگان‌های مدافع خلق را در هفته گذشته در عملیات “سپر فرات” در سوریه کشته است.

به گفته ترکیه، این افراد از گرو‌ه‌های یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) بودند. ترکیه در این عملیات از حمایت شورشیان سوری برخوردار است و می‌گوید، می‌خواهد نیروهای گروه “دولت اسلامی” (داعش) را از این مناطق بیرون براند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا