گوناگون

ترکیه هلند را به تحریم اقتصادی و سیاسی تهدید کرد

احمد ابوطالب، شهردار روتردام پیشتر اعلام کرده‌بود که وزیر خارجه ترکیه شنبه ۱۱ مارس و طی بازدید از این شهر اجازه فعالیت تبلیغاتی برای همه‌پرسی آینده ترکیه را نخواهد داشت…

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه شنبه ۱۱ مارس در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «سی ان ان ترک» گفت که علی‌رغم ممنوعیت سخنرانی در تظاهرات ترک‌تباران در حمایت از تغییر قانون اساسی، به این شهر پرواز خواهد کرد. او گفت که اگر هلند اجازه پرواز به او ندهد، آنکارا با تحریم‌های سیاسی و اقتصادی «سخت» پاسخ این کار را خواهد داد.

احمد ابوطالب، شهردار روتردام پیشتر اعلام کرده‌بود که وزیر خارجه ترکیه شنبه ۱۱ مارس و طی بازدید از این شهر اجازه فعالیت تبلیغاتی برای همه‌پرسی آینده ترکیه را نخواهد داشت.

ابوطالب اشاره نکرده‌بود که از پرواز وزیر امور خارجه ترکیه ممانعت به عمل خواهد آمد. او در واقع گفته‌بود که «[چاووش‌اوغلو] مصونیت دیپلماتیک دارد و با او به احترام برخورد خواهیم کرد، اما ابزارهای دیگری برای ممانعت از هر گونه رویدادی در مکان‌های عمومی در دست داریم.»

به گزارش رویترز، ابوطالب جمعه‌شب تأکید کرده بود که مسئله اصلاً بر سر عدم اجازه ورود به چاووش‌اغلو نیست.

مشخص نیست که آیا چاووش‌اوغلو خواهان سخنرانی در راهپیمایی عمومی علی‌رغم ممنوعیت اعلام‌شده هست یا خیر.

***

آلمان استفاده از نمادهای کردها در اماکن عمومی را ممنوع کرد 


ایسنا نوشت: دولت آلمان در مجموع ۳۳ نماد مورد استفاده گروه‌های سیاسی و نظامی کردها شامل پرچم شبه‌نظامیان یگان‌های مدافع خلق کرد سوری و تصویر عبدالله اوجالان را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری راشا تودی، این اقدام با وجود تنش میان آلمان و ترکیه انجام شده است. ترکیه همواره از مخالفان تحرکات کردها در آلمان بوده است.

در نامه‌ای که به دست مسئولان روزنامه اشپیگل رسیده است، وزیر کشور آلمان ظاهرا دستور داده تا طیف گسترده‌ای از نمادهای مرتبط با کردها از نمایش در مکان‌های عمومی آلمان ممنوع شود. این سند پنج‌ صفحه‌ای دوم مارس به همراه دستورعمل‌ها و تصاویر مرتبط برای مقام‌های منطقه‌ای و ماموران فدرال اجرای قانون فرستاده شد.

در میان نمادهای منع شده، تصویر عبدالله اوجالان، رهبر محبوس حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) وجود دارد. علاوه بر آن، پرچم یگان‌های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) نیز در لیست ممنوعه وجود دارد. این گروه، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) است که دولت ترکیه آن را وابسته به پ.ک.ک و گروهی تروریستی می‌داند.

همکاری نزدیک ارتش آمریکا و شبه‌نظامیان ی.پ.گ در سوریه همواره با اعتراض آنکارا همراه می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا