گوناگون

هلند از فرود هواپیمای وزیر امورخارجه ترکیه جلوگیری کرد؛ اردوغان: “مقامات هلند نازی و فاشیست هستند”

در پی لغو سخنرانی مولود چاووش‌اوغلو در یک راهپیمایی حامیان تغییر قانون اساسی در روتردام، هلند از فرودآمدن هواپیمای حامل وزیر امور خارجه ترکیه در این شهر جلوگیری به عمل آورد. تنش‌های بین هلند و ترکیه بر سر این موضوع بالا گرفته است…
mediaهلند روز شنبه اعلام کرد که بر اساس تصمیم لاهه، این کشور اجازه فرود به هواپیمای حامل وزیر امورخارجه ترکیه به خاک خود را نداد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دولت هلند شنبه ۱۱ مارس و پس از سخنان تهدیدآمیز وزیر خارجه ترکیه از فرودآمدن هواپیمای او در فرودگاه روتردام ممانعت به عمل آورد.

احمد ابوطالب، شهردار روتردام پیشتر اعلام کرده‌بود که وزیر خارجه ترکیه شنبه ۱۱ مارس و طی بازدید از این شهر اجازه فعالیت تبلیغاتی برای همه‌پرسی آینده ترکیه را نخواهد داشت.

ابوطالب اشاره نکرده‌بود که از پرواز وزیر امور خارجه ترکیه ممانعت به عمل خواهد آمد. او در واقع گفته‌بود که «[چاووش‌اوغلو] مصونیت دیپلماتیک دارد و با او به احترام برخورد خواهیم کرد، اما ابزارهای دیگری برای ممانعت از هر گونه رویدادی در مکان‌های عمومی در دست داریم.»

در پی این سخنان، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه شنبه ۱۱ مارس در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «سی ان ان ترک» گفت که علی‌رغم ممنوعیت سخنرانی در تظاهرات ترک‌تباران در حمایت از تغییر قانون اساسی، به این شهر پرواز خواهد کرد. او گفت که اگر هلند اجازه پرواز به او ندهد، آنکارا با تحریم‌های سیاسی و اقتصادی «سخت» پاسخ این کار را خواهد داد.

او گفته بود که اروپا باید از رفتار رئیس‌مآبانه خود دست بردارد. او دولت هلند را متهم کرد که با شهروندان ترک‌تبار خود همچون «گروگان» برخورد می‌کند و ارتباط آنها را با آنکارا قطع کرده‌است. و سپس اعلام کرد که «من وزیر خارجه هستم و هرجا بخواهم، می‌روم.»وی مقامات هلندی را تهدید کرد ه بود که اگر آنان مانع انجام این سفر شوند، ترکیه “تحریم‌های سنگینی” را علیه هلند به اجرا خواهد گذاشت.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا