گوناگون

مجلس با «تحقیق و تفحص» از شهرداری تهران مخالفت کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی سه‌‌شنبه ۲۴ اسفند با تقاضای تحقیق و تفحص از شهرداری تهران مخالفت کردند. محمود صادقی، نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید تقاضای تحقیق و تفحص از شهرداری تهران به خاطر فروش املاک، تغییر کاربری‌ها و فروش تراکم را داده بود…
دویچه وله: گزارش کمیسیون عمران، رد تحقیق و تفحص بود و این گزارش با ۱۳۲ رأی موافق، ۹۰ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع به تصویب رسید. بنابراین موضوع واگذاری املاک و پروژه های مشارکتی به اشخاص حقیقی و حقوقی در شهرداری تهران از دستور کار مجلس خارج می‌شود.
سخنگوی کمیسیون عمران در مشروح گزارش این کمیسیون گفت که جلسات متعددی با متقضیان این طرح و نیز نمایندگان شهرداری برگزار شد. کمیته معماری و شهرسازی و نیز کمیته عمران شهری و روستایی جلسه‌ای در دی ماه با حضور مدیران شهرداری برگزار کردند اما متقاضیان تحقیق و تفحص در این جلسه حاضر نشدند و در نهایت بررسی‌ کمیته‌های مزبور نشان داد که شهرداری مقاومتی برای دسترسی به اسناد و مدارک نداشته و آماده پاسخگویی است.
بیشتر بخوانید: سنگ‌اندازی در مسیر تحقیق مجلس از شهرداری تهران
این در حالی است که علیرضا رحیمی، نماینده اصلاح‌طلب تهران در مجلس پیشتر گفته بود گزارش و پاسخ‌های اولیه محمدباقر قالیباف به هیچ عنوان مورد توجه نمایندگان قرار نگرفت و قانع کننده نبود و به همین دلیل قرار شد شهردار تهران دو تا سه گزارش به‌صورت مکتوب در اختیار متقاضیان تفحص قرار دهد که تا کنون اقدامی انجام نشده است.
در نهایت در تاریخ ۱۰ اسفند اعضای کمیسیون تقاضای تحقیق و تفحص از شهرداری را رد کردند.
لابی کردن شهرداری با نمایندگان مجلس
رحمت‌الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در حاشیه جلسه علنی روز سه‌شنبه این شورا در جمع خبرنگاران درباره رأی مجلس به رد تحقیق و تفحص از شهرداری گفت: «دیده‌بان شفافیت که متعلق به توکلی است صراحتا اعلام کرده که در مساله واگذاری املاک تخلف صورت گرفته اما وقتی این موضوع در مجلس گشوده می‌شود با لابی‌های جدی مواجه می‌شویم و جای تاسف دارد که مجلس نیز در بررسی این موضوع تعلل کرده است.»
حافظی لابی کردن شهرداری با نمایندگان مجلس را طبیعی دانست اما گفت: «وقتی می‌بینیم تعدادی از نمایندگان حکم مشاوره از شهردار دارند و یا می‌بینیم برادر یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس ۱۰ میلیارد تومان تراکم از شهرداری می‌گیرد این مساله قابل تامل است.»
این نماینده شورای شهر موضوع واگذاری املاک را «کارنامه سیاه» شهرداری نامید و دانستن درباره آن را حق مردم دانست. او گفت انتظار می‌رفته که تحقیق و تفحص صورت بگیرد و بعد مشخص شود تخلفی صورت گرفته یا نه، نه اینکه از ابتدا با تحقیق و تفحص مخالفت شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا