اجتماعی

چهارشنبه‌سوری کابوس جمهوری اسلامی/برگزاری گسترده مراسم چهارشنبه‌سوری

به‌رغم گستردگی مراسم چهارشنبه‌سوری شمار حوادث نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. رویکرد جمهوری اسلامی به مراسم چهارشنبه‌سوری تا کنون منفی بوده و مسئولان جمهوری اسلامی و رسانه‌های تبلیغاتی نظام کوشیده‌اند که با ابراز مخالفت با این جشن باستانی برگزاری آن را متوقف با دست‌کم محدود کنند…

مراسم چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌های دیرینه ایرانیان است. این جشن هر ساله از غروب آخرین سه‌شنبه سال آغاز می‌شود و تا ساعاتی پس از شروع چهارشنبه ادامه می‌یابد.

رویکرد جمهوری اسلامی به مراسم چهارشنبه‌سوری تا کنون منفی بوده و مسئولان جمهوری اسلامی و رسانه‌های تبلیغاتی نظام کوشیده‌اند که با ابراز مخالفت با این جشن باستانی برگزاری آن را متوقف با دست‌کم محدود کنند.

علی خامنه‌ای، در این باره گفته است: « چهارشنبه‌سوری هیچ مبنای شرعی ندارد و مناسب است از آن اجتناب شود.» دقیقاً این رویکرد سبب شده که چهارشنبه سوری ابعادی سیاسی بیابد و به کابوسی برای نیروهای انتظامی بدل شود.

عدم ساماندهی و پیش‌بینی‌های لازم برای برگزاری هر چه آرام‌ترو شادتر این شب باعث شده که بسیاری از شهروندان دست به تهیه وسایل اتش‌بازی دست‌ساز و ناایمن بزنند که خود بر شمار حوادث و مجروحان در این شب می‌افزاید.

حسین باهر، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا در این زمینه گفت: «شهرداری با کمک آتش‌نشانی امکانات پرش از روی آتش را در میادین مختلف باید فراهم کنند. در واقع این دو نهاد مردم را برای استفاده از میادین راهنمایی کنند تا آن‌ها در کوچه، خیابان، جلوی بیمارستان از مواد محترقه استفاده نکنند. مردم باید به فکر احترام به آتش‌نشانان، پیرمردها، پیر زن‌ها و بیماران قلبی باشند و مراعات کنند.»

 

نیروهای انتظامی و اورژانس امسال نیز به حال آماده‌باش در آمده‌اند تا  بتوانند سریعاً نسبت به حوادث احتمالی واکنش نشان دهند.

به گفته منابع انتظامی به علت مراسم “شب چهارشنبه ‌سوری تمام راه‌های ارتباطی تهران با ترافیک شدید مواجه شده به طوری که اغلب بزرگراه‌ها و خیابان‌های اصلی تهران قفل شده‌اند.”

گرچه گزارش‌های متعدد از حوادث مرتبط با چهارشنبه‌سوری مربوط به مصدومان و آتش‌سوزی است، اما انتشار این گزارش‌ها از سوی دیگر نمایانگر میزان گستردگی این مراسم در سراسر ایران است.

حسین باهر، استاد دانشگاه در رابطه با اعمال فشار از سوی نیروهای انتظامی در این مراسم گفت: «ابتدا باید اعتمادسازی در جامعه به وجود بیاید و بعد به ارشاد روی بیاوریم، زیرا زور و فشار در ۴۰ سال گذشته هیچ اثری جز تخریب در جامعه باقی نگذاشته است. برای مثال از طریق ارشاد بود که مردم کمربندهای ایمنی خود را بستند. در واقع جامعه ما با فرهنگ راحت‌تر کنار می‌آید. جامعه ما، جامعه‌ چماقی نیست. چماق در دوره کوتاهی موثر خواهد بود.»
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا