گوناگون

پیشتازی لیبرال‌ها و شکست پوپولیست‌ها در انتخابات هلند

بنا به شمارش‌های اولیه حزب مارک روته، نخست‌وزیر کنونی هلند توانست با ۳۱ نماینده بیشترین کرسی‌های پارلمان این کشور را از آن خود کند. در مقابل پوپولیست‌های راست‌گرا تنها ۱۹ کرسی از مجموع ۱۵۰ کرسی را بدست آوردند.

حزب مردم برای آزاد ی دمکراسی (لیبرال‌های محافظه‌کار، VVD) به رهبری مارک روته، نخست‌وزیر کنونی هلند در شمارش‌های اولیه ۳۱ کرسی پارلمان را بدست آورده است. این حزب هم اکنون با فاصله زیادی نیرومندترین حزب سیاسی در پارلمان هلند است.

حزب مارک روته نسبت به دوره‌ی گذشته حدود ۱۰ کرسی از دست داده است، با این وجود می‌تواند با ائتلاف با دیگر احزاب، اکثریت لازم برای تشکیل کابینه اتی هلند را فراهم کند.

حزب پوپولیست راست‌گرای (PVV) به رهبری خرت ویلدرز تنها ۱۹ کرسی بدست آورد. حزب دمکرات مسیحی و حزب لیبرال‌های چپ نیز هر یک ۱۹ کرسی در پارلمان کسب کردند. حزب سبزها نیز احتمالاً ۱۶ نماینده در پارلمان آتی هلند خواهد داشت.

حزب سوسیالیست‌ها (SP) نیز با ۱۴ نماینده در پارلمان آتی هلند حضور خواهد داشت.

حزب کار در هلند شکست سنگینی را تجربه کرد و تنها توانست ۹ کرسی بدست آورد.

۲۸ حزب و گروه در انتخابات پارلمانی هلند شرکت کرده بودند که یک رکورد تاریخی در انتخابات این کشور محسوب می‌شود.

نتایج اعلام شده هنوز قطعی نیست و تنها برآورد‌های اولیه را بازتاب می‌دهد. امکان تغییرات جزیی در نتایج انتخابات وجود دارد.
ستقبال از انتخابات پارلمانی هلند بسیار گسترده بود. بیش از ۱۳ میلیون هلندی می‌توانستند در این انتخابات آرای خود را به صندوق‌ها بریزند. بیش از ۸۱ درصد واجدان شرایط در این انتخابات شرکت کردند.

کشورهای اروپایی با علاقه زیادی نتایج انتخابات هلند را دنبال کردند، زیرا پیروزی پوپولیست‌های راستگرا در هلند می‌توانست بر انتخابات دیگر کشورهای اروپایی نیز تاثیر بگذارد و همکاری در اتحادیه اروپا را دچار تنش کند.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا