زحمتکشان

آش شور آمارها

در کشورهای دیکتاتور زده و حکومت های فاسدی مانند حکومت اسلامی درایران آمار اساساٌ جایگاه علمی ندارد و در واقع ابزاری است برای مبارزه جناح ها و خاک پاشاندن به چشم توده ها . بیشتر آمارها در رژیم اسلامی با دیدِ امنیتی انجام می‌گیرد و بعضی از آن‌ها اصولاً  اعلام نمی‌شوند. …
مرکز آمار اخیراً چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۱۳۹۵ را منتشر کرده است. در این گزارش، شاغل به تمام افراد ۱۰ ساله و بیش تر که در طول هفته مرجع، طبق تعریف کار حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی به طور موقت کارشان را ترک کرده باشند اطلاق می شود.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در ۲۲ استان در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ افزایش یافته و تعداد بیکاران هم به ۳ میلیون و ۲۰۳ هزار و ۳۹۸ نفر رسیده است.

به گفته رئیس مرکز آمار ایران اگر قرار باشد همه کسانی که در طول هفته کمتر از ۴۴ ساعت کار می‌کنند، بیکار محسوب شوند، نرخ بیکاری با ۱۰ درصد افزایش به ۲۲ درصد خواهد رسید. براساس اظهارات پارسا تنها در پائیز و زمستان امسال ۸۰۰ هزار نفر به جمعیت بیکاران ایران افزوده شده است.

گفتنی است حسین راغفر، استاد دانشگاه و اقتصاددان معتقد است بازار تقاضای کار ما بسیار ناتوان است و از آنجا که جامعه نتوانسته برای آن‌ها بازار مناسبی طراحی کرده و آن‌ها را در یک فرآیند برای مشارکت در تولید ملی جذب کندبخش قابل توجهی از این افراد هم بیکار می‌مانند.

این استاد دانشگاه عنوان می کند نرخ بیکاری اعلام شده نشان دهنده میزان بیکاری مطلق است؛ یعنی افرادی در این آمار به عنوان بیکار شناخته می شوند که حتی یک ساعت در هفته نیز فعالیت اقتصادی نداشته باشند. برای مثال افرادی که در هفته ۱۵ ساعت کار می کنند، دارای اشتغال ناقص هستند. حالا اگر این‌ افراد را نیز به میزان جمعیت بیکاران مطلق اضافه کنیم، نرخ بیکاری واقعی به رقمی حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش می یابد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا