اخبار

تصمیم‌ «پنهان» مصباح یزدی برای انتخابات

جناح بندی، در حاکمیت و پیرامون آن بر کسی پوشیده نیست. در حال حاضر، در جامعه گروههای گوناگونی عمل می کنند. البته منظور از اپوزسیون رژیم نیست . هدف بطور کلی روی دوجناح عمده است. تشدیدمبارزه میان جناح ها برای تعیین سرنوشت کم و بیش نهایی آینده رژیم است. می گویند: دو پادشاه در یک اقلیم نگنجند. این در باره دو جناح اصلی نیز صادق است.بنظر می رسد دیر یا زود یکی از این دو جناح باید از میدان بدر رود…
قاعدتا در کشورهای دارای سنت های دمکراتیک، مبارزه میان جناح ها که وابسته به احزاب هستند، از طریق انتخابات، یعنی شیوه مسالمت آمیز مبارزه حل و فصل می شود. میهن ما دارای چنین سنت هایی نیست.

استبداد به اشکال گوناگون« سلطنتی و مذهبی» از ویژگیهای حکام ایران بوده و هست. در اینگونه کشورها اختلافات را با توسل به زور حل می کنند.

رژیم جمهوری اسلامی برای قبضه کردن انحصاری حاکمیت تا آنجا که توانست دگراندیشان را صرف نظر از عقاید آنها از صحنه پیکار علنی کنار گذارد. اما این هنوز آغاز کار است. سیر حوادث نشانگر آن است که ذوب شدگان در« ولایت فقیه» در صدد غلبه کامل بر همه امورات بوده و هستند.

حتی در عرصه هایی همچون انتخابات تقلب می کنند ؛ میدان عمل را برای اصلاح طلبان حکومتی تنگ تر کرده و تنفس سیاسی آنان را مسدود می کنند. به‌همین دلیل، جناح اعتدال‌گرا، که در طول این سال  تمامی کارت‌های تزویر و ریای خود را رو کرده و چیزی دیگر برای عرضه ندارد و به‌شدت نیز موردانتقاد نیروهای اجتماعی است، تنها برگ برنده را در این می‌بیند که  در پشت پرده و بطور پنهان تا اواخر اردیبهشت‌ماه- «موعد برگزاری انتخابات کاملاً کنترل‌شدهٔ ۹۶» را در پیچ‌وخم تحول‌ها به نفع خویش هدایت کنند.

در چنین شرایطی است که خبرآنلاین می نویسد: بیرق‌های یک انتخابات دیگر بالا رفته است و اصولگرایان در تلاشند تا همگی زیر این یک سقف به وحدت برسند. نشانه‌ها اما این را روایت نمی‌کند، خاصه آنجا که محمد تقی مصباح یزدی و شاگردانش همچون گذشته سازی متفاوت از اصولگرایان کوک کرده‌اند».

خبر آنلاین می افزاید:«مصطفی صادقی : دوباره برای ورود به سیاست آماده شده است. انتخابات در پیش است، او همیشه در ادوار اخیر تمام تلاشش را کرده تا در این رقابت حکومتی اثرگذار باشد. دفتر او در قم البته چند ماه است که مهمان های ویژه از تهران دارد. لابی و نشست های مهمی هم در چند وقت اخیر در همین دفتر صورت گرفته است». مصباح یزدی برای این انتخابات ایده دارد؛ او در صدد است که «استثناء به قاعده عمل شود» ایده ای که هنوز کسی جزییات آن را نمی داند. نکته اما این است که با مرور نقش سیاسی او در چند دوره از انتخابات و حرف‌هایی که این روزها زده است می‌توان حدس زد او چه در ذهن دارد.

مصباح‌‌یزدی یکی از اعضای جامعه مدرسین قم و رئیس موسسه  خمینی در این شهر است که شاگردان او اکنون حضور محسوسی در سیاست  راه یافته‌اند. آیت‌الله در زمان دولت‌محمد خاتمی نقدهایی به اوضاع وقت داشت و همین مساله موجب می‌شد تا او به صورتی تمام‌عیار قرابت‌هایی با طیف‌های مختلف اصولگرا داشته باشد. اما نظرات او آنجا نمود بیشتری پیدا کرد که به حمایت کامل از محمود احمدی‌نژاد پرداخت. این حمایت در حالی صورت گرفت که برخی از سران اصولگرا در جامعه روحانیت و جامعه مدرسین نظری متفاوت داشتند.

این روند مدت هاست آغاز شده است. درتقلب انتخابات ۱۳۸۸ بطور گسترده درمورد میر حسین موسوی نشان داده شد.

هم اکنون عده ای نسبتا قابل توجهی از« دگر اندیشان مسلمان» که حاضر به قبول دربست« رژیم ولایت فقیه» نیستند. اما برنامه انتخاباتی‌ای مشخص نیز از خود نشان نمی دهند. و در تدارک کارزار انتخاباتی‌ خویش نیز ازخواست‌ها و انتظارات مردم  دور می مانند. درست به همین دلیل است  که ولی فقیه برایشان تعیین تکلیف کرده است. چنین  عملکردها نشان از اختیارات نامحدود علی خامنه ای است.

مجموعه این عوامل موجب آن گردیده تا رژیم «ولایت فقیه» اعتبار خود را حتی میان هواداران پر و پا قرص آن نیز از دست بدهد. و این یکی از علل رویگردانی توده ها از رژیم است. مردم میهن ما در تجربه  به این نتیجه رسیده اند.که رژیم موجود قادر به بر آوردن خواستهای بر حق آنها نیست. عدم اعتماد توده ها به «عدالت اسلامی» نیز از اینجا سرچشمه می گیرد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا