گوناگون

آمریکا مسئولیت حمله مرگبار هوایی در سوریه را به عهده گرفت

در پی بمباران یک روستا در نزدیکی حلب دست‌کم ۴۲ تن کشته شدند. در این بمباران یک مسجد مورد اصابت قرار گرفته است. اغلب کشته‌شدگان و مجروحان برای برگزاری نماز گرد آمده بودند.

فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکوم) در روز پنج‌شنبه (۱۶ مارس/۲۶ اسفند) اعلام کرد که هدف حمله هوایی اخیر آمریکا به یک روستا در نزدیکی شهر حلب سوریه تروریست‌های افراطی گروه القاعده بوده‌ است. یک مسجد در این عملیات مورد اصابت قرار گرفته اما منابع آمریکایی می‌گویند، حمله به این مسجد هدف ما نبوده است.

جان توماس، سخنگوی ارتش آمریکا در باره این تهاجم گفت: «ما به مسجد حمله نکرده‌ایم، اما ساختمانی که هدف ما بوده ۱۵ متر با مسجد فاصله داشته و پس از پایان این حمله مسجد منهدم نشده بود.»

مقامات نظامی آمریکا تصریح کردند که در مورد “تلفات غیرنظامیان” در این حمله بررسی‌های لازم آغاز شده است. به گفته منابع نظامی آمریکا هدف از این عملیات، حمله به تجمعی از نیروهای القاعده در استان ادلب بوده و ده‌ها نفر از تروریست‌ها در این عملیات کشته شده‌اند.

وی از مشخص کردن محل دقیق حمله هوایی خودداری کرد، اما کارشناسان نظامی می‌گویند حمله هوایی آمریکا به روستای “الجنین” در نزدیکی حلب صورت گرفته که در پی آن یک مسجد منهدم و ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، اعلام کرده که دست‌کم ۴۲ نفر کشته و بیش از صد تن مجروح شده‌اند. به گفته این نهاد حقوق بشری در زمان حمله هوایی بیش از ۳۰۰ نفر از ساکنان روستا برای برگزاری نماز در مسجد گرد آمده بودند.

Syrien Bergungsarbeiten nach Luftangriffen auf Moschee in Aleppo (picture-alliance/abaca/I. Ebu Leys )

حمله هوایی به روستایی در نزدیکی حلب

در تصاویری که شورشیان منتشر کرده‌اند و مدعی‌اند که پس از حمله هوایی اخیر گرفته شده، انهدام ساختمانی نشان داده می‌شود که ظاهراً مسجد روستا بوده است.

روستای “الجنین” در ۳۰ کیلومتری غرب شهر حلب قرار دارد. این روستا بنا به تقسیمات کشوری سوریه در منطقه حلب قرار دارد که مجاور استان ادلب است.

این روستا از جمله مناطق تحت کنترل اسلام‌گرایان افراطی محسوب می‌شود، اما به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیروهای شورشی در این روستا دائماّ مستقر نیستند.

اسلام‌گرایان افراطی تاکنون بارها هدف حملات هوایی روسیه، سوریه و آمریکا  قرار گرفته‌اند.

در ژانویه ۲۰۱۷ نیز ترکیه برای اولین بار به همراه جنگنده‌های روسیه عملیات هوایی مشترکی را در شمال سوریه انجام داد.

از ماه دسامبر ۲۰۱۶ با اشغال کامل شهر حلب توسط ارتش سوریه، آتش‌بس در اکثر مناطق جنگی سوریه از جمله در شمال این کشور برقرار شد، اما سوریه و روسیه اعلام کردند که این آتش‌بس شامل گروه‌های اسلام‌گرای تروریستی هم‌چون داعش و  احرار الشام (جبهه نصرت سابق) نمی‌شود.

از سوی دیگر گروه‌های اپوزیسیون سوریه در هفته اخیر از شرکت در مذاکرات صلح در آستانه قزاقستان خودداری کردند. به گفته آنان ارتش ارسد و نیروهای متحد آن تا کنون بارها آتش‌بس را نقض کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا