اجتماعی

نوروز ماندگار و سین‌های هفت سین

نوروز از جشن‌های ایران باستان است که تا به امروز به یادگار مانده و در گستره‌ی جغرافیایی بزرگی برگزار می‌شود. یکی از آداب و رسومی که با این جشن پیوند خورده، پهن کردن سفره‌ی هفت سین است. مردم افزون بر خانه‌تکانی از همان آخرین روزهای سال به تب و تاب تدارک وسایل سفره هفت سین می‌‌افتند، سبزه می‌نشانند و دست به تهیه سنجد، سمنو، سنبل و دیگر وسایل مورد نیاز برای آرایش این سفره می‌زنند.

سفره هفت سین

هفت سین در نوروز

تاریخ دقیق ورود هفت سین به مراسم نوروزی به طور دقیق مشخص نیست. یکی از منابع کهنی که در آن به هفت سین اشاره شده، “المحاسن و الاضداد” جاحظ است که در آن از جمله آمده، “ساسانیان در نوروز هفت دانه را بر هفت ستون می‌کاشتند یا نانی می‌پختند از هفت غله مختلف”. سرکه، سبزه، سیر، سماق و سیب از جمله عناصری هستند که امروزه جای آنها معمولا در سفره هفت سین خالی نیست.

سفره هفت سین

سبزه

سبزه که بکی از آرایه‌های مهم سفره هفت سین به شمار می‌رود، معمولا از سبز شدن جوانه گندم، یونجه، ماش یا عدس سبز به دست می‌آید. سبزه نشانه فرشته اردیبهشت است و سمبل آب‌های پاک. مردم همچنین بر این باورند که سبزه با رنگ و طراوات خود باعث شادابی، شادمانی و خوش‌خلقی می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا