اجتماعی

سوار بر بال شبکه‌های اجتماعی

حالا دیگر با قاطعیت می‌توان گفت که شبکه‌های اجتماعی جای رسانه‌های اصلی را گرفته‌اند و کمتر کسی است که به جای خواندن خبر‌ها روی تلگرام یا توییتر خود٬ به سراغ کیوسک‌های مطبوعاتی و خرید روزنامه برود. همه‌گیر شدن شبکه‌های اجتماعی محصول رشد سریع تلفن‌های هوشمند و اینترنت همراه بود که در ترکیب با میل عمومی به خواندن خبرهای بدون سانسور باعث رونق استفاده از این شبکه‌ها شده است….

سالی که تلگرام یکه‌تاز بود

در سال ۹۵ شبکه‌های اجتماعی بودند که نبض برخی تحولات را به عهده داشتند و کمپین‌هایی را سامان دادند که پژواک آن به گوش تصمیم‌گیران سیاسی نیز رسید. انتظار می‌رود که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا باز هم بر نقش و کارکرد شبکه‌های اجتماعی در بسیج و تهییج جامعه افزوده شود.

نفس کشیدن از روزنه‌ها

دو شبکه پرطرفدار اینستاگرام و تلگرام به رغم فشارهای نهادهای قضایی همچنان باز است و شبکه اجتماعی توییتر هم گرچه هنوز فیلتر شده باقی مانده اما قبح فیلتر آن با حضور برخی از چهره‌های سرشناس دولتی و همچنین تعداد زیادی از اصولگرایان ریخته است.

در واقع حالا فقط این دولتی‌ها نیستند که بر اهمیت حضور و دیپلماسی عمومی از طریق شبکه‌های اجتماعی آگاه شده‌اند بلکه اصولگرایان هم این میدان را جدی گرفته‌اند و به جای آن که تنها در صدد یافتن راه و پیدا کردن بهانه‌ای برای بستن این تریبون‌ها باشند به فکر برای بهره جستن و انتقال دادن پیام‌هایشان از این مسیر افتاده‌اند.

بازداشت ادمین‌های کانال‌های نزدیک‌ به اصلاح‌طلبان در شرایطی صورت می‌گیرد که موجی از هک کردن‌ها اکانت فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران نیز در هفته‌های اخیر راه افتاده است

کمپین‌های موثر و کم‌هزینه

در ماه‌های پیش رو قطعا بر نقش شبکه‌های اجتماعی افزوده خواهد شد و بسیاری از ناظران اعتقاد دارند که اساسا کمپین‌های انتخاباتی در این دوره از طریق همین شبکه‌ها سازماندهی خواهد شد و تاثیر آن به مراتب بیشتر از سخنرانی‌های عمومی کاندیداها در شهرهای مختلف خواهد بود. طبق آمار اکنون بیش از ۴۵ میلیون ایرانی به اپلیکیشن تلگرام دسترسی دارند و این آمار به سرعت در حال گسترش است٬ به گونه‌ای که نیمی از کاربران این شبکه‌ اجتماعی را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند.

دلیل اقبال به تلگرام را باید در فیلتر نبودن و سرعت بالا برای انتقال داده‌ها جستجو کرد. امکاناتی که به ستادهای انتخاباتی این فرصت را می‌دهد تا پیام‌های صوتی و تصویری را با کمترین هزیته و بالا‌ترین سرعت به دست گروه‌های هدف برسانند. مقام‌های دولتی در ماه‌های اخیر بارها در معرض این پرسش بوده‌اند که آیا در ایام انتخابات این احتمال وجود دارد که تلگرام فیلتر شود؟ پاسخ محمود واعظی وزیر ارتباطات به این سوال تاکنون منفی بوده است و او با قاطعیت گفته که تلگرام در ایام انتخابات فیلتر نخواهد شد.

گزیده ای از گزارش زیتون

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا