جوانان

«میهن» زیر تیغ بازداشت؛ طرح مشترک ٣۵ تشکل دانشجویی

سی‌وپنج تشکل دانشجویی کشور طی بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از بازداشت‌های گسترده در آستانه‌ی انتخابات سال نود و شش، از فشارهای فزاینده امنیتی بر فضای دانشگاه‌های سراسر کشور پرده برداشته و نوشتند: «امنیتی شدن فضای کشور در چند ماه گذشته به این موارد محدود نمی‌شود و وضعیت دانشگاه‌ها به‌مراتب بغرنج‌تر است. ماه‌هاست فعالین دانشجویی حوزه‌های مختلف، از فعالین حوزه‌ی نشریات تا فعالین صنفی و تشکل‌های دانشجویی تحت‌فشارهای مختلف، خارج از سازوکارهای داخلی دانشگاه‌ها قرار دارند و متحمل هزینه‌های گوناگون شده‌اند؛ به‌گونه‌ای که وضعیت چند ماه گذشته سر به‌غایتی بس ناگوار داده است.»…

ایران زیر تیغ بازداشت؛

طرح مشترک ٣۵ تشکل دانشجویی

پیرامون بازداشت‌ فعالان

سی‌وپنج تشکل دانشجویی کشور طی بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از بازداشت‌های گسترده در آستانه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری سال نود و شش، از فشارهای فزاینده امنیتی بر فضای دانشگاه‌های سراسر کشور پرده برداشته و نوشتند: «امنیتی شدن فضای کشور در چند ماه گذشته به این موارد محدود نمی‌شود و وضعیت دانشگاه‌ها به‌مراتب بغرنج‌تر است. ماه‌هاست فعالین دانشجویی حوزه‌های مختلف، از فعالین حوزه‌ی نشریات تا فعالین صنفی و تشکل‌های دانشجویی تحت‌فشارهای مختلف، خارج از سازوکارهای داخلی دانشگاه‌ها قرار دارند و متحمل هزینه‌های گوناگون شده‌اند؛ به‌گونه‌ای که وضعیت چند ماه گذشته سر به‌غایتی بس ناگوار داده است.»

طی روزهای گذشته و پس از اظهارنظر فرمانده کل سپاه پاسداران مبنی بر عدم دخالت این نیروی نظامی امنیتی در روند انتخابات سال نود و شش، موج بازداشت‌های فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران افزایش یافته است.

متن بیانیه سی‌وپنج تشکل دانشجویی که نسخه‌ای از آن برای انتشار در اختیار «آمدنیوز» قرار گرفته، بدین شرح است:

خبرهای نگران‌کننده‌ی روزهای پایانی سال مبنی بر فشارهای فزاینده‌ی امنیتی و بازداشت تعدادی از فعالین مدنی، روزنامه‌نگاران، فعالین حوزه‌ی رسانه و شبکه‌های مجازی، علاوه بر ایجاد ارعاب در میان فعالین، بسیاری از شهروندان را نیز آزرده است. این در حالی است که به جز ابراز نگرانی در قبال این اتفاقات هیچ اقدام عملی، از سوی دولت و نمایندگان مردم در مجلس صورت نمی‌گیرد.

جای یادآوری است که امنیتی شدن فضای کشور در چند ماه گذشته به این موارد محدود نمی‌شود و وضعیت دانشگاه‌ها به مراتب بغرنج‌تر است.

ماه‌هاست فعالین دانشجویی حوزه‌های مختلف، از فعالین حوزه‌ی نشریات تا فعالین صنفی و تشکل‌های دانشجویی تحت فشارهای مختلف، خارج از سازوکارهای داخلی دانشگاه‌ها قرار دارند و متحمل هزینه‌های گوناگون شده‌اند؛ به گونه‌ای که وضعیت چند ماه گذشته سر به غایتی بس ناگوار داده است.

احضارهای گسترده‌ی دانشجویان به نهادهای مختلف و باز شدن پرونده‌های قضایی برای قریب به پنجاه فعال دانشجویی حوزه‌ی نشریات و انجمن‌های اسلامی در سراسر کشور، علاوه بر ایجاد رعب و وحشت در میان بدنه‌ی دانشجویی، وضعیت مبهم و خطرناکی را در آستانه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر سال آینده به کشور تحمیل می‌کند و این مهم در سکوت خبری محض و فقدان هرگونه تلاش و پیگیری و حتی اظهار نگرانی از سوی مسئولین روزبه‌روز ابعاد گسترده‌تری به خود می‌گیرد.
فعالین دانشجویی در تمام این مدت علی‌رغم تمام انتقاداتی که به کوتاهی‌های دولت و به ویژه وزارت علوم و بهداشت آن در پیگیری این مسائل داشتند، اما مجدانه مسیری را که راه مردم‌سالاری را در این کشور نهادینه کند دنبال می‌کنند. اما بسیاری از نهادهای موجود، تلاش دارند که دانشگاه را از این مسیر بازدارند و متاسفانه دولت هم در مقابل آن‌ها از خود ایستادگی نشان نمی‌دهد.

جای نگرانی است که دولتی که شعارش «دانشگاه امن» بود می‌تواند در قبال این اتفاقات تا این حد منفعل و نظاره‌گر باشد به گونه‌ای که وزارت علوم و بهداشت این دولت عملا دانشگاه‌ها را به حال خود رها کرده و آنچنان انفعالی از خود نشان می‌دهد که راه را برای گسترده‌تر شدن این برخوردها باز می‌کند.

امیدواریم تلنگر اخیر و به خطر افتادن منفعت دولت در نزدیکی انتخابات‌های پیشِ رو، از طریق بازداشت ادمین‌های کانال‌های تلگرامی، این دولت را وادار کند بالاخره به مسئله ورود کرده و جلوی این رویه‌های خطرناک بایستد.

طرح مشترک ٣۵ تشکل دانشجو پیرامون احضار و بازداشت‌های فعالین در آستانه انتخابات:

١- انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه پلی تکنیک
٢- جمعیت اسلامی دانشجویان دانشگاه شهرکرد
٣- انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه زنجان
۴- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان
۵- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان
۶- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر
٧- انجمن اسلامی دانشجویان آزاد اندیش دانشگاه علامه طباطبایی
۸- انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه امیرکبیر
٩- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دامغان
١٠- انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام ( ره ) دانشگاه سیستان و بلوچستان
١١- انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی سهند تبریز
١٢- انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) قزوین
۱۳- انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه زنجان
١۴- انجمن ایران اسلامی دانشگاه مازندران
١۵- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
۱۶- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
۱۷- انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش دانشگاه فردوسی مشهد
۱۸- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گلستان
١٩- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
٢٠- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان
٢١- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کاشان
٢٢- انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه علوم پزشکی همدان
۲۳- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
٢۴- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان
٢۵- انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شیراز
٢۶- مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان
٢٧- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز
٢٨- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خیام مشهد
٢٩- انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت
۳۰- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
٣١- انجمن اسلامی دانشجویان آزادی خواه دانشگاه شهید بهشتی
٣٢- جمعیت اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد بیرجند
٣٣- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود
٣۴- تشکل اسلامی سیاسی کانون اندیشه سازان دانشگاه آزاد اسلامی واحد نورآباد ممسنی
٣۵- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا