اخبار

مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید(پیام‌های نوروزی یا خود ستایی)

سال ۱۳۹۶ در حالی آغاز می‌شود که ژرفش بحران اقتصادی، بیکاری، و فقر، در کنار شدت یافتن جو سرکوب و اعمال فشار از سوی ارگان‌های نظامی- امنیتی، وضعیت را برای میلیون‌ها تن از هم میهن‌مان دشوارتر از پیش ساخته است.  تأکید ماه‌های اخیر مخالفان دولت بر مشکلات اقتصادی، در پیام نوروزی رهبر حکومت اسلامی نیز مشهود بود. او از توافق هسته‌ای نیز سخنی نگفت و بر امنیت تأکید کرد. در حالی‌که حسن روحانی در پیام خود از موفقیت‌های دولتش به‌ویژه در عرصه اقتصادی حرف زد و از اجرای توافق هسته‌ای در سالی که گذشت نیز یاد کرد….
پیام‌های نوروزی خامنه‌ای و روحانی

علی خامنه‌ای در پیامی به مناسبت آغاز سال ۹۶ در تشریح آنچه تلخی‌ها و سختی‌های سال گذشته خوانده گفته است: «من از وضع مردم مطلع هستم، بنابراین تلخی کام مردم به‌ویژه طبقه ضعیف را از مشکلات اقتصادی همچون «گرانی، بیکاری، تبعیض‌ها و نابرابری‌ها و آسیب‌های اجتماعی» با همه‌ی وجود حس می‌کنم.»
خامنه‌ای که شعار سال ۹۵ را «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» تعیین کرده بود می‌گوید به رغم انجام «کارهای خوبی که مسئولین گزارش آن را داده‌اند، فاصله زیادی میان کارهای انجام شده با «انتظارات مردم » وجود دارد و آمارهای مثبت و منفی را باید در مجموع مشاهده کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر حکومت اسلامی، با بیان این که «توجه به نام اقتصاد مقاومتی» به تنهایی مؤثر نیست درباره راه حل معضلات کنونی گفت: «علاج، در تقسیم کردن اقتصاد مقاومتی به نقاط کلیدی و مهم و تمرکز همه همت مسئولین و مردم بر آن نقاط است و این نقاط کلیدی عبارت است از تولید داخلی و اشتغال به‌ویژه اشتغال جوانان.»
خامنه‌ای افزود که بر اساس همین ضرورت، سال ۹۶ را «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» نامگذاری می‌کند و از مسئولان انتظار دارد با «تمرکز و برنامه‌ریزی بر روی این نقاط کلیدی» زمینه‌ی پدید آمدن موفقیت‌های چشمگیر و محسوس را فراهم کنند و نتیجه کار را تا پایان سال به مردم گزارش دهند.

موضع‌گیری‌های خامنه‌ای در آغاز سال نو، بیان‌گر ادامه تلاش‌های او در جهت برقراریِ نوعی تعادل در مناسبات میان جناح‌ها با حفظ موقعیتِ برتر برای ولی‌فقیه و همچنین استمرار سیاست ”حفظِ نظام“ در مرحله کنونی است.
او کمتر از دو هفته پیش (۱۹ اسفند) در دیدار با اعضای مجلس خبرگان نیز مطرح کرده و خاطر نشان کرده بود که دولت باید در عرصه‌هایی نظیر تولید، اشتغال و از بین بردن رکود به‌گونه‌ای عمل کند که «مردم تأثیر آن را در زندگی خود، کاملاً احساس کنند اما اکنون، اینگونه نیست».
با توجه به این سخنان خامنه ای، پیام نوروزی  حسن روحانی هم که در آن به تشریح موفقیت‌های دولت پرداخته، می‌توان پاسخی صریح به برخی سخنان خامنه ای تلقی کرد.حسن روحانی در پیام خود می‌گوید سال گذشته، ایران در تولید گندم به خودکفایی رسیده، تولید نفت و میعانات گازی دو برابر شده، در تولید محصولات صنعتی «رشد قابل ملاحظه‌ای داشته» و تولید برخی از این محصولات دوبرابر شده و با تلاش بانک‌ها ۲۴ هزار واحد تولیدی غیرفعال و نیمه فعال دوباره فعال شده‌اند.

[سالی که گذشت  یکی از مهم‌ترین و جدی‌ترین مسئله‌ها اجرای  ادامه برنامه ضدمردمی آزادسازی اقتصادی بودکه دولت حسن روحانی آن‌ را در چارچوب سیاست کلی ”اقتصاد مقاومتی“ موردنظر ولی‌فقیه در اولویت کار خود قرار داده ‌بود].
او در ادامه گفت: «در کنار همین تلاش‌ها بود که ما برای اولین بار بعد از ابلاغ سند چشم‌انداز بیست ساله توسط مقام معظم رهبری که بنا بود به رشد اقتصادی ۸ درصد برسیم، بعد از ۱۱ سال در سالی که گذشت، به رشد ۸ درصدی دست یافتیم.»
در حالی که خامنه‌ای تلخی‌ها و سختی‌های سال گذشته را مشکلات اقتصادی عنوان کرده  و حسن روحانی نیز  «حادثه قطار، حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، ریزگردها در بعضی از استان‌ها، سیل و … از دست دادن هاشمی رفسنجانی» را مهم‌ترین تلخ‌کامی‌ها و کاستی‌های سال ۹۵ برشمرده است.

[ مسئله ای اصلی تضعیف موقعیت سیاسی‌رژیم بر اثر تحول‌های کنونی به‌ویژه مسئله‌ اقتصادی و مالی در کشور است .در چنین شرایطی است که ضرب المثل  مردمی در ذهن خواننده  زنده می شود که می گویند:« وقتی زمین سفت می شود این یکی از چشم آن  میبیند» ؛ رژیم می‌کوشد سیاستش را در چارچوب معینی با هدف‌ها و آماج‌های امپریالیسم در مناسبات جهانی و منطقه‌ای هماهنگ و همراه سازد.] روحانی در بخش دیگری از پیام خود بار دیگر بر موفقیت‌های دولت در سال گذشته تاکید کرده و گفته است: «آنچه در سال گذشته در مهار تورم، در رشد اقتصادی و اشتغال به دست آوردیم، در ۲۵ سال گذشته بی‌نظیر بود. ما باید کاهش تورم و همچنین رشد اقتصادی را ادامه دهیم.»[مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید. ] او در یکی از معدود موارد مشترک پیام خود با سخنان نوروزی خامنه‌ای، ابراز امیدواری کرده که سال ۹۶، «سال پیشرفت بیشتر برای ملت عزیز و اشتغال بیشتر برای جوانان» باشد.

[ رژیم و دولت روحانی ناچارند در برابر فشارهای  اجتماعی به ‌برخی خواست‌های جنبش مردمی تن داده و  مانورهای خاصی از خود نشان دهند. در چنین لحطاتی  روزنه تنفس  بازشده و تکیه‌گاه اجتماعی جنبش بازسازی می شود و فعالتر عمل می کند. طرح خواست ها و شعارهای متناسب با شرایط کنونی کشور و با سنجیدن توان جنبش مردمی، می توان به آینده  کشور در مسیر تحقق خواست های مردم امیدوار بود و گام های مشخص برداشت. برای به‌چالش کشیدن نظام سیاسی فاسد و ضدمردمی ولایت‌فقیه،باید دست در دست هم و به‌دور از توهماس سیاسی دربارهٔ ماهیت و عملکرد حکومت استبدادی حاکم، با استفاده از همه امکانات و روزنه های موجود راه را برای همکاری هرچه بیشتر نیروهای دگراندیش، ملی و آزادی خواه هموار کرد تا بتوان مبارزه سازمان یافته و موثری را بر ضد رژیم استبدادی و واپسگرای کنونی به پیش برد. ]

اقتباس از گزارش دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا